"Докато някои политици в Централна и Източна Европа печелят чрез враждебно отношение спрямо Брюксел, Бойко Борисов предприема различен подход, като се опитва да спечели симпатии от Европа чрез чар и ласкателства" - с този анонс започва статия в британския "Гардиън", посветена на българския премиер със заглавие "Няма по-добро място за живот от ЕС".
Журналистът Шон Уокър, който е направил интервю с Борисов, посочва, че във всички свои отговори министър-председателят "внимава да не разкритикува когото и да било от своите европейски колеги - дори Тереза Мей".
"Видях при Тереза начина, по който тя наистина влага всички свои усилия за представянето на аргументите си пред останалите 27 страни-членки. Не бих искал да бъда на нейната позиция в този момент. Но тя се бори и се бори здраво. Влага всичките си сили, за да успее", коментира Борисов пред медията.
При опита на Уокър да изясни къде се намира България по координатната система между противоположните визии на Еманюел Макрон и Виктор Орбан за бъдещето на ЕС, Борисов отново отговаря условно: "Ние имаме българска визия. Има определени нейни аспекти, които съвпадат с тези на Макрон или Орбан, а други - не".
"Гардиън" цитират мнението на политолога Иван Кръстев, който казва: "Бойко иска да бъде най-добрият приятел на всички. Иска да изслуша всички страни и да ги накара да повярват, че е съгласен с тях".
Този подход се проявява и по въпросите, свързани с Русия - както става ясно от интервюто. На въпрос дали Москва е стратегически партньор или стратегическа заплаха за България, Борисов отговаря "Би било абсолютна грешка да се твърди, че Русия е враг или заплаха. В същото време, моето правителство и политическа партия са 100% в унисон с евроатлантическите организации".
"Предпазливият чар и стремежът към извъртане води дотам, че на Борисов се гледа позитивно в Брюксел, където мнозина предпочитат да пропускат проблемите, свързани с корупцията и върховенството на закона", коментира авторът и цитира неназован свой източниик: "Той не е от хората, които ще блокират нещо. Но се опитва да покаже колко е сложна ситуацията в страната, без да изрича на глас "Затова трябва да ни дадете повече пари".
"Никога не съм си представял, че ще се занимавам с това, което правя сега. Това е труден живот, ако трябва да бъда честен. Когато се появиха съмнения за това дали правителството ми се справя, подадох оставка. Но дойдоха следващите избори и хората отново ни избраха - какво трябваше да направя?", коментира още Борисов.
"Гардиън" обръща внимание на раздразнението на Борисов при повдигането на въпроси, свързани с конкретни корупционни скандали - вкл. случая със задържането на двама журналистите Димитър Стоянов от "Биволъ" и Атила Биро от румънския RISE Project около разследването на GP Group.
"Можете ли да си представите, ако офисът на Тереза Мей получи сигнал от някакъв уебсайт в този час - дали тя щеше да се обади на правоохранителните служби, за да реагират", е неговият отговор по случая, като нарича "идиотско твърдение" това, че не отговаря на въпросите на критични медии.
"Корупционните съмнения се превърнаха във водеща новина в седмици след интервюто, когато зам.-председателят на партията на Борисов подаде оставка заради твърденията, че е купил луксозен апартамент на значително снижена цена", пише "Гардиън", "И въпреки това Борисов се ползва с репутация на човек, който не създава главоболия на ЕК в момент на напрегнати отношения с Полша, Унгария и Румъния".
Жалко, че след толкова години на власт ББ не е разбрал или се прави на две и половина, че Русия е основният ни враг и заплаха и така е било от самото ни "освобождение".
Бам | 15.05.201914:06 а можеш ли да им плащаш на руснаците за газ, нефт, Белене колкото и когато си поискат - можеш; Каква е алтернативата? а можеш ли да имаш ядрени мощности изцяло зависещи от вноса на гориво и износа на отработено такова от Русия - можеш; Каква е алтернативата? а можеш ли да плащаш бензина на руската рафинерия в Бургас по колкото си поискат - можеш; Каква е алтернативата? а можеш ли да имаш половината черноморие закупено от руснаци и разни руски банки - можеш; Какъв е точно проблемът тук - дали собствениците са руснаци, немци, холандци и т.н.?
Един безгръбначен индивид, който се страхува да има свое мнение, за да не би да му вземат хранилката. И една нация от също толкова безгръбначни идиоти.
По отношение на ядрените централи, договорките ни с Русия винаги са включвали клауза - отработеното ядрено гориво да го вземат те и да го складират в Русия. Ако се спрем на т.нар. "алтернативи", тогава складирането на отработеното ядрено гориво ще бъде наша грижа. Къде ще бъде подходящо да го заравяме? Може би дълбоко под рилските езера или някъде под дъното на Черно море, в нашия шелф, разбира се? Относно доставките на газ - някои си мислят, че това е стока, която може да се продава на борсата, така както се продават лалета в Холандия. Подобна реализация е възможна единствено при доставки на втечнен газ, но с цялото оскъпяване на въпросната стока. При доставка по тръби пък играе друг принцип - "Вземи или плати", защото този начин на доставка пък си има други особености, но за сметка на далеч по-ниската цена. Договорирал си количества, за които си получил и отстъпка, но ако се окаже, че са ти прекалено много - тогава или ги взимай и складирай в газохранилища или си ги плати. За това и никой не се е затърчал да "диверсифицира" доставки на газ, освен нас, разбира се. Вижте Германия - въртят, сучат, но си държат на Северен поток, на Северен поток-2, нищо че от САЩ ги наричат "лоши, ама много лоши". Пука им на жилетката. А такива "специалисти" като нас, поляците или прибалтийците - ще получаваме руска газ, но от Германия, чрез реверсивни доставки. Германците имаха алтернатива до преди 7-8 години, но находището в Северно море е вече изчерпано. Виж - ние имаме "алтернатива" - освен от Германия, можем да я получим и от Турция /само да не е директно от Русия, щото не е демократично/. Колкото до тези 25-30% руски дял в нашата икономика - не знам от къде са тези данни, но какъв ли е дела в икономиката на Мариците, които са американска собственост, а на златодобива, който /ако не бъркам/ е пък канадска собственост, а ние сме се "съгласили" на концесионна такса 1.5% от добитото злато, докато навсякъде по света подобна такса варира между 17.5-22%. А колко ли е турския дял в икономиката? Между другото - кой е мажоритарен собственик на Лукойл Нефтохим - Бургас? Във всеки случай, не е Русия. Собственик е холандската "Лукойл Юръп Холдингс Б.В", която пък е 100% собственост на "Лукойл Ойл Къмпани". От своя страна пък, тя е 77% собственост на базирания в Холандия банков гигант - "Ай Ен Джи Груп". Както виждаме, цялата ни икономика е силно "диверсифицирана". Няма място за притеснения.
Докс, стига с тая лъжа бе човек! "Мариците" НЕ са американски. А Лукойл си е баш руски. Няма значение къде са регистрирани...
Бам | 16.05.201911:07 ми се струва , че е по-добре да можеш да си купуваш газ от различни доставчици, т.е. да си договаряш изгодни цени ________________ Брилянтно!!! Направо откри топлата вода... Ами давай да го правим! Утре спираме да купуваме от Русия и започваме да купуваме от... ъъъъ... ???? Кажи от къде? И приказките за след Х години от конектори в Гърция, от танкери и терминали не ми ги разказвайте - слушаме го от ХХ години, без никакъв резултат. А и между другото - Гърците знаят ли, че ще купуваме през тях? За цената няма да питам - някаква конкретика? "... И като как се сравняват Германия и България като потребители на газ. Ако на нас ни врътнат кранчето - загиваме, ако германците откажат руски газ, край на Путин и Кремъл.." Т.е. да разбирам, че Германия има други по-евтини и изгодни алтернативи на руския газ и иска да строи още един поток, ей така, заради красивите очи на Путин - да не загине завалията?
ГЕТИ, не ми се спори по очевадни неща като това,че "Мариците" НЕ са американски. Американците сега "кроят шапката" на Борисов. Те искат най-после България да осъществи поне ЕДНА крупна сделка с тях и да купи Ф-16. Но ако Борисов откаже да ги купи,(в което съм 100% сигурен),ще види кон боб яде ли!
Бам | 16.05.201913:44 ми... ъ-ъ-ъ-ъ-ъ ми утре нема да стане, ама да вдругиден от ъ-ъ-ъ-ъ-ъ ... малко от Румъния , а?!! ___________________ Само локуми.... Дай РЕАЛНА алтернатива! Ама обоснована - в момента купуваме на такива и такива цени от Русия, вариантите са - Катар - едиколко си пари, Гърция - Х пари, Турция - ХХ пари, Азърбейджан - ХХ пари, и т.н. За да станат трябва тръба от тук до тук и ще струва толкова, срок Х месеци/години... До сега не съм чул нещо РЕАЛНО облечено със срокове и пари!
Някой може ли да ми докаже, че Лукойл е изцяло руска?? За кое точно не ти е ясно? «ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас» АД «ЛУКОЙЛ Енергия и Газ България ЕООД» «ЛУКОЙЛ-БЪЛГАРИЯ БУНКЕР» ЕООД ЛУКОЙЛ Ейвиейшън България ЕООД «ЛУКОЙЛ БЪЛГАРИЯ» ЕООД А Южен поток и Белене, бяха спрени защото не отговарят на стандартите и регулативните рамки в ЕС. В частност, Южен Поток не допускаше пренос на газ от друг иизточници. Белене е морално остаряла с реактори от поколение 3.5.
Точно така, Дедо. Това са продажни ПРОдатели. Абе нали уж всичко трябваше да се свежда до прагматизъм, до "бизнес", до "пазар"...? А какво се оказва, че основополагащо вече не е икономиката, икономическия просперитет, търговията, сътрудничеството, а геополитиката и идеологията. Т.е., всичко което ни повтаряха до втръсване в последните 30 години е било вятър и мъгла. Но, това едва ли ще могат да проумеят някои от коментиращите. БимБамБукиБуки се държи като фен по време на футболен мач и свежда въпроса единствено до "Само Левски, долу ЦСКА!" /или обратното/. Зададоха му конкретен върос и той отговори в стил - Абе сега ... това е. Така ще е. Защо? Ами защото така! Толкова. Нещо там - мисъл, теза, която да изложи, да аргументира ... Ц. Емоции и демонстриране, че "знае" кои са добрите, кои са лошите и до там. Това му стига.
Онуфрието написа: "....Има обаче един дребен детайл. Потреблението на руски газ в Германия според различни оценки е 30-40% (т.е. Германия вече е диверсифицирала), за сметка на нашия оцапан задник, където зависимостта от руския газ е 99%. ..." ----------------------------------- Германия е все още окупирана държава. И ще продължи да бъде такава до 2099 г., съгласно договора подписан от нея, от една страна и САЩ, Великобритания и Франция от друга. Именно заради този договор, на германска територия все още стои разквартирувана цяла английска дивизия. И пак заради този договор, нито един германски канцлер не може да бъде избран и назначен, без санкцията преди това на Вашингтон, както и на Лондон и Париж /ако не бъркам/. Т.е., Германия след войната все още не може да действа самостоятелно. Ако можеше, щяха да прекарат още 3 газопровода от Русия, стига това да им е изгодно. Има и друго - т.нар. "диверсификация" има малко общо с реалната икономика. Това е измислен, букварен термин, чието място може да е само в учебниците. Нещо като "пазара", който, както се видя в последните 10-на години няма почти нищо общо с това, което се рекламираше за него. Това е така, защото самата пазарна логика, изведена от учебниците, го оборва. Например, ако доставчиците на газ са 5 или 7, и един от тях даде най-ниска цена и има практически неограничени количества, каква е причината даден купувач да не задоволи нуждите си от газ само от този доставчик? Ако задължително трябва да купува и от други, но на по-висока цена, само и само за да "диверсифицира" доставките си, това не противоречи ли на "пазарната логика"? Ами противоречи, разбира се. Освен това, ако толкова е голям зора за "диверсификация", защо това трябва да се отнася само за клиента /купувача/? За доставчикът не е ли добре и той да "диверсифицира" пък клиентите си? Изхождайки пак от букварно-учебническата логика - отговорът е - "да". Да видим тогава какво се случва на американския континент - съгласно споразумението НАФТА, почти целия петрол, който се добива на територията на Канада, се изкупува от САЩ. Нарочно не посочвам няколкото щатски фирми, защото този бизнес отдавна е монополизиран и картелиран. Е, как така Канада е допуснала да не диверсифицира клиентската си мрежа? Ами ако от САЩ в един момент го закъсат и не могат да плащат, на кого ще продават тогава? Толкова по въпроса за т.нар. "диверсификация".
деде, през 92-ра като млад проповедник, на път за затвора в Белене минахме покрай площадката на Втора Атомна, както я наричаха. От тогава до сега само едни пари се похарчиха и стовариха куп скъпо струващо желязо, което си платихме като попове. До сега тази централа трябваше да е изкарала 1/3 от жизнения си цикъл, а ние още я жалим и някой друг пак ни е виновен. За реакторите е бизмислено да ти пиша, прочети статията за събитията в Чернобил и състоянието на ядрената им енергетика от онова време. Пропуските установени тогава и досега са класифицирани като предателство и ерес.
Г-н Бойко Борисов след подписване на споразумението за „Южен поток”: Пресконференция, ноември 2010 г. - „С подписването на днешното споразумение ние даваме възможност на следващите правителства в България да получават по над два млрд. долара годишно от този тръбопровод в бюджетите си, а не да дотират чужди компании – коментира премиерът Борисов. – Със същото темпо работим и по европейския проект „Набуко”, така че България действително да стане газов център на Балканите.” Интервю за “Файненшъл Таймс”, ноември 2010 г. - „Този проект ще създаде нови работни места в България. Следващото правителство ще събира транзитните такси за газа, транспортиран през газопровода, и ще могат да се изплащат по-високи пенсии, да се строят музеи и стадиони”
И по-интересното: "Българите да правят бизнес в Америка без визи". Това поиска премиерът Бойко Борисов по време на дискусия: "Регионални предизвикателства в светлината на геостратегическите процеси", организирана от Американската търговска камара. "Не може да сме заедно само когато обядваме. Трябва да сме заедно и в проблемите. Ние сме едно, ние сме приятели, аз иначе нямаше така да ви говоря. ПРИЗНАЛИ СМЕ ХИЗБУЛА ЗА ТЕРОРИСТИЧНА ОРГАНИЗАЦИЯ. СПРЕЛИ СМЕ ТРИ ГОЛЕМИ РУСКИ ПРОЕКТА. СПРЕЛИ СМЕ РУСКИ САМОЛЕТИ НАД МОРЕТО. ТОВА, АКО НЕ Е ПАРТНЬОРСТВО, КАКВО Е?", заключи Борисов. По думите му, в момента се говори само за американския бизнес у нас. "ТОЛЕРИРАМЕ ГО, ДОРИ И КОГАТО НЕ Е ЗА ТОЛЕРИРАНЕ. ПРИЕМАМЕ ДОГОВОРИ, КОИТО ДОРИ НЕ МИ СЕ ЧЕТАТ. ПРАВИМ ВСИЧКО, ЗА ДА ТОЛЕРИРАМЕ АМЕРИКАНСКИЯ БИЗНЕС ТУК"
деде, казах ти, че страховете ти са ясни на всички прочели над 2 твои поста. Но сега достигна нова висота. Чуй ме и го запомни, българите не са ти рая и не са те упълномощили да говориш от тяхно име. Тези които са заминали на гурбет или са емигрирали са го направили по своя воля, тези които сме останали също. Да държиш сметка на ЕС/Брюксел е инфантилно и патрЕотарско/социалистическо поведение на щраус, които си вири задните части, забил главата в пясъка, но твърди че някой друг го е навел и го ши... Парадокса е че си давате задниците на изток без пари, но твърдите че Брюксел трябва да си плаща за същата услуга. ...какво да се прави любоФ