"Аз съм български гражданин, етнически турчин, изповядвам исляма, мюсюлманин и се чувствам европеец. Нямам турско гражданство" . Това заяви лидерът на ДОСТ Лютви Местан пред bTV.
"Въпросът със самосъзнанието е фундаментален. Ние имаме несъстоял се дебат какво влагаме в израза етнонационалност", коментира Местан.
"Ако се има предвид етноса, аз съм с турско етническо самосъзнание. Ако се има предвид принадлежността към България, към гражданската нация на България, моето самосъзнание естествено е българско. Не трябва да се бъркат понятията етнос и нация. Те са разноредови понятия. Една нация може да съдържа в себе си един-два-три или повече етноса", заяви лидерът на ДОСТ.
Според него концепцията за етнонацията, свързана с идеята за еднонационалност на българската държава, е философията на Възродителния процес, но подчерта, че твърдо е против сепаратизма.
"Не искам нищо повече от това, което България поиска за нашите сънародници в Албания, Украйна, Унгария", каза Местан по повод идеята си за признаване на турско малцинство в България.
По темата с това кой нарушава правата на лидера на ДОСТ той коментира, че макар свободно ходи на джамия и говори на турски език, той все още плаща глоби за ползване на майчин език в предизборна кампания.
"Представяте ли си на българите в Украйна да им бъде забранено да агитират на български. България няма право на политика на двойни стандарти", заяви Местан.
Освен това той посочи, че неговите деца, "като етнически турци нямаха възможност да изучат своя език, защото живяха с мен в София и нямаше как да се организират паралелки по майчин език, поради простата причина, че бяха сами в класа.
"В семейството си съзнателно говоря с тях и на български, но поех и родителска отговорност да запълня това, което българската образователна система не им даде – научих ги и на майчин език", допълни Местан.
Малко след позицията на Местан, от ВМРО излязоха с контра-становище, в което твърдят, че "искането на Местан е опит за сепаратизъм и за насаждане на чуждодържавни ценности".
"Българската конституционна и правна уредба не познава малцинствата и за това сравненията с уредбата в други държави са нелепи", се казва в писмото на ВМРО.
От партията на Красимир Каракачанов твърдят още, че "именно Местан като лидер на ДПС е наложил езика на омразата в обществото, което вече се материализира и заплашва националната сигурност".
Принципно си прав, дедо Аджи. Но тук изниква въпросът - не проявява ли българската дипломация двойни стандарти, издействувайки от албанския президент Еди Рама признаване на българско малцинство в Албания (на база на издадени български гражданства), считано за победа над македонизма. На Рама това му отговаряше, имайки предвид обвиненията от някои кръгове в Македония, че македонското малцинство в Албания не се ползва от същите права, които имат албанците в Р. Македония. А албанският език в Македония е официален на ниво общини, като сега се готви закон, в който се предвижда равноправност на ниво на държавата (с любезното съдействие на ЕС). В Македония живеят между 16 и 25 % албанци в зависимост от извора, преброяване не се предвижда, а е известен и феноменът на тройните държавянства (албанско-косовско-македонско), които се активират спрямо нуждите на момента. Двойните стандарти могат да бъдат нож с две остриета, следва да видим как например руското малцинство в Естония ( 28 % ) иска двуезичност.
Благодаря за уточнението, МарКом. Но все пак има противоречие. Ние не признаваме съществуването на такова животно като " малцинство " - добре, ама искаме признаване от други, които го признават. И Косово е " специален случай " ама Испания и Кипър за всеки случай на я признават.
Ама че гнусен, мазен мангал!
Интересна гледна точка. Значи ако в някоя държава наказанието за дадено провинение е убиване с камъни, нашата дипломация има право да го поиска, ако е засегнат български гражданин. :) Не се заяждам, поздрав!
Еее, много патрЕот, много нещо. Двама се опитаха да кажат нещо различно и бяха съсипани
Дедо, отделям от ценното си време, защото съм преценила, че не си като всички. Ени уей! Може и да бъркам. Абсолютно вярно - да си българин, означава да си положил усилия да научиш български език и история. Местан е интелигентен и образован. Ако всички "плювалници" и "мангали" бяха като него, с мед да ги намажеш. Проблемът му е, че е бил ДОНОСНИК!! Ето това не го прави българин. Както Гочето От сирищник, както и арменчето Кеворкян, както и ......много, много други НЕбългари-доносници. Току-що гледах по тв-то БЪЛГАРИНЪТ д-р Станимир Сираков. Затрудни дори и Люба Кулезич. Ето това е българин.
Господин Местан страда от раздвоение на личността и трябва да бъде лекуван по сътветният начин
Значи, МарКом, наистина не си ме разбрал. Нашият закон според мен си е съвсем наред, господин Местан говори глупости за да се хареса на по-радикалните си избиратели. Акцентът ми беше бърху Македония и отношението на България. Аз живея в Македония, всекидневните ми приятели са македонци. И на мен ми се иска те да се чувстват малко повече българи, ама това няма да стане по начина, по който действа Божидар Димитров или с дипломатически трикове. Разбрал съм го от собствен опит след дълги вечери спорове с наведени чела. Може и да не съм съгласен с тях, но ще защитавам правото им да го казват, по Волтер. Юридически не знам, но ако говорим за морал и последователност в политиката, би трябвало каквото е за нас - такова и за другите. Не съществуват малцинства и толкова. За гражданите с български паспорти в Албания и Македония е съмнително каква част от тях се чувстват наистина българи. Всичко това е тема на друг разговор, но много съпоставки могат да се направят, бидейки тук ( в Македония ) например, като млада държава, са позволени партии на етническа и религиозна основа, да се използват официално майчините езици, в западна Македония навсякъде се веят албански знамена и т.н, и можем да видим как функционира всичко това. Нека не ви заблуждават резултатите от последните избори, народът тук е поделен, както никога до сега. Македония е "буре барут". Иначе всичко изглежда различно погледнато от различен ъгъл. Например изказването на г-н президента Росен Плевналиев "Македония в ЕС, но без македонизма", в Македония звучи също като "България в ЕС, но без българщината". Иначе още веднъж, политиката в България да няма малцинства е много добра, "всички сме зелени". Който има българско гражданство е българин, без значение на етническата му принадлежност.
Дедо Аджи, не бъркай уважението ми към чуждото мислене със съпричастност. Не може една неправда да се поправя с поредица от други неправди. Но една подадена ръка може да завърши по-добра работа. Това е моето мислене. Тук например питаят най-добри чувства към г-н президента Желю Желев, към който аз изпитвам смесени чувства. Друг е въпросът, че ние (България, Македония и подобни) сме много малки, за да мислим, че нещо зависи от нашата воля, нашият суверенитет е доста съмнителен, други мислят вместо нас. Ако някой реши да има Илирида или Велика Албания - вероятно ще има. Иначе мен не ме мисли какво конче съм яхнал, аз знам какъв съм, българин. Децата си ги възпитавам като българи. Нито се гордея, нито ме е срам. Александровските македонци не ме интересуват, освен като исторически феномен. Имам приятели с българско съзнание тук. Малко са, но ги има. Знаеш ли какво мислят за Б. Димитров? Къде ще бъда аз? Куфар, влак... Където реша. Засега тук се чувствам добре. Моля те, не ми приписвай "македонизъм". Аз просто казвам, че от друга перспектива нещата изглеждат различно. Поздрав!
Това не е по темата на тази статия, но ще ти отговоря накратко. Това, с което започнах беше признаването от Албания на българско малцинство там, при положение, че ние не признаваме малцинствата. От това малцинство пренебрежимо малък процент е с българско самосъзнание. Значи те може и да са българи, но още не го знаят. И така да е, но моментът това да се случи е също много интересен, малко след обръщенията на депутатката от коалиционната на властта в Албания Месила Дода, в които наричаше Р. Македония "Илирида". https://www.actualno.com/balkani/deputat-ot-upravljavashtata-koalicija-v-albanija-preimenuva-makedonija-na-ilirida-news_608856.html И във време на смяна на властта в Мк. Бойко Борисов подкрепи открито социалистите, бившите комунисти начело със Зоран Заев. А Заев е опортюнист, поставен на власт от чуждестранни сили за да смени името на Р. Македония. Това не е теория на конспирациите, вече открито се говори за това. Ето един анализ на Арсим Зеколи от Дойче Веле за Македония, ако на някой му се чете на македонски: http://www.dw.com/mk/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-41206282 Има и още неща, но да не спамя тази статия.