Бойко Борисов е успял да увеличи относителното доверие сред гражданите през последните два месеца, като изпреварва видимо рейтинга на партия ГЕРБ. За сметка на това, Корнелия Нинова е по-непопулярна сред избирателите, отколкото самата Българска социалистическа партия.
Това показват данните от социологическо проучване на "Маркет Линкс", проведено по поръчка на bTV между 11 и 19 юни по метода на прякото лично интервю сред 1001 души.
Отношението към двете основни партии и доверието в техните лидери все пак остават в отрицателната част на скалата - т.е. негативните мнения за тях превишават позитивните в съотношение от -1.6 (доверието в Борисов) до -2.6 (доверието в Нинова).
"Картината отразява динамиката през последните 6 месеца и сериозните предизвикателства както пред ГЕРБ и БСП, така и пред техните лидери. Ясно отличими спадове са напускането на НС от социалистическата партия, както и сривът на ГЕРБ около „Апартаментгейт".
Потвърждава сe хипотезата, че до голяма степен ролята на Бойко Борисов в последната кампания е била решаваща за изборната победа на ГЕРБ, видимо в юни. Резултатите, постигнати от БСП и отзвука от оттеглената оставка на Корнелия Нинова, са най-вероятните фактори за настоящата, низходяща тенденция на социалистите и техния лидер", посочват анализаторите от "Маркет Линкс".
ГЕРБ и БСП остават на предни позиции с разлика от 2 процента в полза на управляващата партия при декларираната подкрепа на въпроса "За коя партия / коалиция бихте гласували?". Социолозите обаче предупреждават, че "трябва да бъде отчетена спецификата на реалното изборно поведение, което през последните кампании се характеризира със значително по-успешна мобилизация на електората на ГЕРБ от този на БСП".
"Обединените патриоти поддържат стабилен резултат като коалиция, но все по-явна става различната електорална тежест на всеки един от политическите субекти в нея. ВМРО е партията, чиито симпатизанти формират над 2/3 от общата подкрепа за обединението.
Демократична България препотвърждава заявката си за по-сериозна роля в политическия живот.
Въпреки относително доброто представяне на Воля на изборите за ЕП, партията остава с близък, но под бариерата резултат от 4%.
Общата криза на доверие в институциите показва минимални признаци на отслабване, след като преди изборите бяха отчетени критично ниски нива, коментират от "Маркет Линкс".
Изпълнителната, съдебната и законодателната власт е важно да положат повече усилия, за да възстановят доверието на гражданите. Това до голяма степен е наложително, предвид необходимостта да бъдат реализирани реформи в някои ключови сфери като здравеопазване, образование, съдебна система и др.
Резултатите от проверките на антикорупционната комисия по „Апартаментгейт" се очертават като следващото сериозно изпитание пред доверието на българските граждани в работата на съдебната система.