Лидерът на БСП Корнелия Нинова постави три условия, за да се направи общ антикорупционен законопроект с ГЕРБ - новият орган да се занимава с разследвания, с борба с корупцията по високите етажи на властта и председателят му да се назначава от президента.
Опитват се да ни внушават, че трябва да направим общ законопроект с ГЕРБ, каза Нинова пред Националния съвет на БСП.
"Ще го направим при три условия - този орган да се занимава с разследвания, а не с констатации, т.е. с истинско събиране на доказателства; да се занимава с корупционни престъпления по високите етажи на властта, а не с административни нарушения; и този орган да има председател, назначен от президента на републиката", посочи тя.
Ние не правим закон за едно правителство и за един президент, заяви Нинова и посочи, че законът е принципен и не може изпълнителната власт да си назначава председателя на органа, който ще я контролира.
"Този, който краде от четири тона суджук до няколко милиона в НДК, ще си назначава хората, които ще го контролират", коментира тя и призова да има разделение на властите и взаимен контрол.
"Управляващите предлагат поредната имитация за борба с корупция за отчет за предстоящия мониторингов доклад", коментира лидерът на БСП. Тя отбеляза, че управляващите предлагат орган, който събира информация, а не извършва разследвания.
"Говорили сме си за паралелната държава, която краде по независими експертизи 10 млрд. лв. годишно от джоба на всеки българин. Само да припомня, че преизчислението на всички пенсии годишно струваше около 1 млрд. лв. Помощта за децата с увреждания струва 70 млн. лв. Виждате какво говорим на фона на 10 млрд.", заяви Нинова.
Ние не сме опозиция на инат, но сме с воля за истинска борба с корупцията, заяви Нинова.
Предлагам ви да си поставим една стратегическа цел - борбата с бедността и увеличаването на доходите, обърна се Нинова към социалистите на пленума. По думите й средствата за това са промени в образованието, акцент върху икономика и производството и борба с корупцията.
Междувременно премиерът Борисов призова хората от собствената си партия да избягват споровете с БСП по темата за антикорупционния закон.
"Когато те бяха на власт приеха закон, който оневинява тези, които вършат нередности. А имаха два пъти шанс. Не съм ги чул като в църквата - да влязат и три пъти да се отрекат от Сатаната. Не съм чул г-жа Нинова да каже - отричам се. Така, че това им кажете, когато искат да спорят", продължи той пред депутати и младежите от партията.
По време на откриването на Лятната младежка академия на ГЕРБ зам.-председателят на партията Цветан Цветанов също коментира темата за антикорупционния закон.
Възлово в различните законопроекти е кой ще назначава шефа на новото антикорупционно звено - парламента или президента. ГЕРБ предлагат това да става през Народното събрание, а БСП - президента.
"За разлика от БСП ние не искаме да създаваме президентска република. Единственото смислено място за дебат и контрол над изпълнителната власт е Народното събрание", смята Цветанов.