"Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!" поставиха първите си условия за подкрепа на кабинет на първата политическа сила "Има такъв народ". Основното от тях е да се дадат гаранции, че ДПС и ГЕРБ няма да имат никакво влияние в управлението.
Трите формации в момента са в период на преговори за оформяне на мнозинство зад кабинета, който от ИТН ще предложат.
Днес от ДБ и от ИБНИ се обявиха за това, че бъдещото управление трябва да следва посоката и стандарта, който зададоха повечето от министрите в служебното правителство. Оттам предложиха на партията на Слави Трифонов да погледне към служебния кабинет за кадри, които могат да стнат част от правителството, като ДБ дават висока оценка за министрите Асен Василев, Кирил Петков и Николай Денков, а от ИБНИ добавят още Бойко Рашков и Атанас Пеканов.
Лидерите на двете формации - Христо Иванов и Мая Манолова потвърдиха, че не предлагат въпросните министри да станат част от правителството на "Има такъв народ", нито искат министерски постове за своите партии.
"Те създадоха висок стандарт, който хората очакваха. Не предлагаме, а казваме, че трябва да се следва посоката и стандарта, който те зададоха", обясни Манолова.
ДБ и ИБНИ са постигнали общи позиции относно съдебната и конституционната реформа, смяната на главния прокурор и антикорупционните закони, както и за преизчисляването на пенсиите от 1 октомври.
Междувременно депутатът от "Има такъв народ" Ивайло Вълчев обяви пред журналисти в Народното събрание, че съставът на новото правителство няма да бъде обявен до края на седмицата, както беше казано преди няколко дни.
"Не сме получили мандат, че да обявяваме имена. В момента, в който бъде връчен мандатът, името на премиера ще стане ясно", заяви Вълчев.
По думите му останалите партии са декларирали по време на разговорите, че персонални имена не ги интересуват, а идеята за подписване на споразумение не е била обсъждана.
Вълчев увери, че диалогът на експертно ниво продължава и тези дни. От ИТН проведоха само една среща с ДПС, като причината да няма други според депутата е, че експерти участват в разговори там, където смятат, че има какво да се говори, да поставят въпроси и да поискат повече информация по приоритетите на ИТН.