След като в четвъртък вечер уволнената директорка на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Десислава Трифонова определи отстраняването си от поста като политически мотивиран реваншизъм, в петък сутрин пред bTV тя коментира целия казус и повтори, че приема уволнението си като "реваншизъм спрямо мен и спрямо правителството, което ме е назначило".
Пред медията тя посочи, че има 10-годишен опит в държавната администрация, като има голям опит в управлението на големи потоци от пари.
В професионалната си кариера досега е ръководила отдел във Фонд "Земеделие", работила е в Министерството на финансите и е била съветник в Министерския съвет, в екипа на вицепремиера Марияна Николова. Именно оттам са и служебните ѝ контакти с бившия министър Лъчезар Борисов, който я назначава за шеф на БАИ.
"Над милиард и 100 милиона са привлечените инвестиции. Нямаме още чуждестранни, но се водеха сериозни преговори с американски компании и една корейска", обяснява Трифонова, като допълва, че агенцията не се занимава само с чуждестранни инвеститори.
Тя все пак попита колко инвестиции е привлякъл предишният директор, който сега отново заема поста.
Трифонова заяви, че няма да търси по съдебен път правата си. Тя изрази огорчение от факта, че уволнението идва без предупреждение, а служебният министър не я е потърсил за разговор.
Стамен Янев, който сега застава начело на БАИ, ръководи агенцията от 2015 г. до 2020 г., когато е поканен за зам.-министър на икономиката в правителството на Бойко Борисов.
По думите му е нормално да има разочарование, когато си заемал публична позиция и я напускаш, " но когато става въпрос за ефективност в администрацията, не са нужни мотиви (за освобождаване от длъжност - б.р.) съгласно чл. 19а от Закона за администрацията".
Самият той обяснява поканата от страна на служебния министър да се върне начело на БАИ, защото е работил там повече от 5 години.
"Министърът има за основен свой приоритет привличането на инвестиции и търси ефективност за краткия мандат на това правителство", коментира Янев.
В четвъртък при анонсирането на кадровата промяна министър Кирил Петков обясни решението си с това, че има нужда от "максимално голям опит", който да се влее обратно в агенцията, за да може тя да се опита да привлече свеж капитал и това да стане по възможно най-ефективния начин.
Самият той посочва, че няма конкретни критики към Трифонова.