Третият кабиент на Бойко Борисов привършва мандата си с ниво на одобрение равно на това, което имаше и правителството на Пламен Орешарски в края на своя мандат.
Това показват данните от националнопредставителното проучване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено между 4 и 12 февруари сред 1011 пълнолетни български граждани по метода "лице в лице". 1% от извадката е равен на около 52 хиляди души.
Според данните от проучването през февруари 2021 г. 19% от българите заявяват доверие към правителството, докато 69% посочват, че му нямат доверие. Парламентът пък се радва на 14% доверие и 73% недоверие. И двете институции са повишили рейтинга си в сравнение с лятото, но въпреки това доверието остава доста ниско и равно на нивата на кабинета "Орешарски" в самия му край.
От "Галъп" отбелязват, че през този мандат армията е достигнала до най-високия си дял на доверие от десетилетия - 54% срещу 28% недоверие. Полицията също отбелязва по-високо доверие спрямо недоверие - 54% срещу 36%.
Социолозите отчитат, че при избори днес, в парламента биха попаднали 7 формации, а още една би имала шансове за парламента.
Така в момента начело по доверие е коалицията ГЕРБ и СДС с 25,8% от онези респонденти, които заявяват, че биха гласували на следващите избори. След тях се нареждат "БСП за България" с 21,9%.
Трета политическа сила засега продължава да се очертава "Има такъв народ" на Слави Трифонов с подкрепа от 13,1%, а малко зад тях е ДПС с 12,4%.
Групата на партиите, събиращи подкрепа сред заявилите, че ще гласуват, от над 4% се допълва още от "Демократична България" (6,8%), "Изправи се! Мутри вън!" (4,7%) и ВМРО (4,2%).
С шансове за парламента все пак остава обединението на "Воля" и НФСБ", за което сумарно глас биха дали 2,7% от респондентите в изследването. От "Галъп" отбелязват обаче, че тепърва трябва да се види дали коалицията им ще повиши този резултат, или обратното - ще отблъсне хора.
При последните две формации кампанията ще е решаваща за шансовете да са в Народното събрание. Такива шансове може да получи и коалицията Воля-НФСБ.
Малко над 1% събира партия "Възраждане", а малко под 1% - АБВ, "Атака" и партията на Цветан Цветанов. При всички подобни партии и коалиции решаваща ще е кампанията и не са изключени изненади.
Разбира се, данните са моментна снимка и не са прогноза за изборен резултат. Най-трудно за прогнозиране ще бъде избирателната активност. Данните в средата на февруари позволяват да се изчисли, че около 2,9 милиона души биха гласували, ако изборите са сега.
На фона на условния предварителен избирателен списък това е около 43%. Това е по-малко от активността в миналите избори, но отново следва да се напомни традиционната неяснота около избирателните списъци.