Софийският градски съд избра втория ad hoc прокурор, който ще разследва изпълняващия функцията главен прокурор Борислав Сарафов. Това е съдия Антон Урумов, който преди оглавяваше вече закритата спецпрокуратура.
Дейността на ad hoc прокурора беше определена през 2023 г.
Тогава беше въведен механизъм за избор на прокурор, който да следи и да разследва действията на главния прокурор на България. Изборът става на случаен принцип чрез жребии и през 2023 г. за длъжността беше избрана съдия Даниела Талева.
Мандатът на ad hoc държавния обвинител е две години и по тази причина тази година се тегли нов съдия за длъжността.
През 2020 Висшият съдебен съвет избира именно Антон Урумов да оглави Специализирания наказателен съд. Институцията трябваше да разследва престъпления от особено дързък характер, организирана престъпност и корупционни схеми.
След закриването на спецсъда Урумов се връща в Софийския градски съд.
Там той разглежда някои от най-тежките дела - за умишлени престъпления, причиняване на смърт и рискове за живота.

