Депутатите в парламента гласуваха оставката на кабинета на Бойко Борисов, който внесе вчера оставката си в деловодството на парламента.
"За" бяха 156 народни представители. "Против" и "въздържали се" нямаше.
И във втория си ден депутатите от 45-ото Народно събрание успяха да влязат в конфликт като тема за спора между ГЕРБ и останалите политически сили беше дали оставката на министрите от кабинета "Борисов-3" да бъде гласувана от парламента.
От ГЕРБ възразиха на подобно гласуване с мотива, че няма правно основание оставката на правителството да се внася за гласуване. Според депутата от ПГ на ГЕРБ-СДС Дани Каназирева оставката се депозира, но не се гласува.
Председателят на парламента Ива Митева посочи, че за да се обективира тази оставка, трябва да е налице конститутивен акт от нейното приемане, затова оставката трябва да бъде гласувана.
След приемане на оставката, действащият кабинет продължава да изпълнява функциите си до избиране на нов, посочи тя.
"На мен ми е ясно каква е целта - искате да унижите ГЕРБ и Бойко Борисов, но трябва да знаете, че така унижавате всички хора, подкрепили този кабинет. Колкото и да не ви харесва, все пак трябва да се съобразите", подчерта Ненков.
"За пръв път не знам накъде да се обърна, къде е мнозинството. Очевидно опозицията е в средата (ГЕРБ, б.р.)", коментира Ненков.
"Изборите минаха и отговорността е на вашите рамене. Колкото по-бързо направите правителство, толкова по-бързо омразният кабинет на Борисов ще отиде в историята, изтъкна той. "Стегнете се, направете си кабинет и кабинетът на Бойко Борисов ще отиде в историята", допълни още той.
Заместник-председателят на Народното събрание Татяна Дончева на свой ред отговори, че не иска трибуната на Народното събрание да се превръща в някаква менторска правна лекция или някакво юридическо сборище за лекции.
Подаването на оставка на Министерския съвет е нарочен акт, посочи тя и настоя да не се губи излишно време.
Мика Зайкова от "Има такъв народ" заяви, че оставката трябва да се гласува и се противопоставя на това да се наричат текстовете на Конституцията и законите смешни.
В крайна сметка със 157 гласа "За" депутатите решиха оставката на правителството да влезе в дневния ред на Народното събрание