Историята ѝ започва като класическата приказка за успех на младия гений отвъд Океана.
На 19 години Елизабет Холмс напуска университета Станфорд, за да работи по собствена технология за кръвни изследвания, успява да я патентова и да запише името си като най-младата жена милиардер, след като разработеният от нея модел за анализ на кръвта е оценен за 9 милиарда долара.
До нея стои и преподавателят ѝ, инженерът-химик Чанинг Робъртсън, който от самото начало ѝ дава благословията си да напусне университета и да реализира идеята си. В нейно лице той вижда великият учен, който с визията си ще промени познанията за съвременната наука.
"Беше ми ясно, че пред мен стои следващият Бил Гейтс. Или следващият Стив Джобс", казва Робъртсън за студентката си и греши дълбоко.
18 години след напускането на университета Елизабет Холмс, смятана в младостта си за гений, който ще разтърси из основи системата на здравеопазването, дава показания по скандал за измама за милиони, в който тя е главният замесен.
След 3 години, в които бе обект на разследване от всевъзможни институции, на 31 август 2021 г. Холмс изправя пред закона по 12 обвинения, включително мащабна измама за над 700 милиона долара, подправяне на лаборатории резултати и заблуждаване на здравните центрове и власти.
Обещаващата приказка за възхода на Холмс в долината на гениите може да завърши с 20 години лишаване от свобода след произнасянето на съдията - край, който никой не предрича за нея в началото на кариерата ѝ.
Тя се пристига в Пало Алто, Калифорния с амбициите да е новата изгряваща звезда на Силициевата долина. Освободена от ангажиментите на университета и съсредоточила се върху развитието на собствен бизнес, Холмс е изцяло посветена на идеята "да създаде нещо, което светът не е знаел, че е възможно".
12 години по-късно фирмата на Елизабет Холмс Theranos пуска теста Edison - технология, която само с капка кръв от показалеца и пръстов отпечатък може да даде резултати подобни на подробно клинично изследване.
Медицинската революция обещава бързо и точно диагностициране на СПИН, хепатит, холестерол и ракова заболявания.
В следващите години тя набира финансиране за начинанието си, което е подкрепено от изтъкнати инвеститори като фонда Draper Fisher Jurvetson и милиардера съосновател на Oracle Лари Елисън.
За нула време основателката на Theranos събира капитал от 700 милиона долара, а сред екипа ѝ се присъединява и предприемачът Рамиш Балвани - "Съни", който става нейна половинка и единствен довереник, успял да надникне зад разработката на технологията.
Балвани също е обвиняем по делото за измама, но по молба на адвокатите му, случаят му няма да се разглежда заедно с този на Елизабет Холмс, въпреки че отговарят за едно и също престъпно деяние.
Прецедент, който съдията в Сан Хосе прави за първи път, като се предполага, че на отделните дела обвиняемите ще разкажат различни версии за дейността на компанията им.
Правилото за потайност обхваща цялото съществуване Theranos и е заимствано от идола на Холмс - Стив Джобс. В желанието си да му подражава тя носи черни блузи с поло яки, обзавежда офиса си с любимите му мебели и също като него никога не излиза във ваканция.
Не е изключено необичайно дълбокият ѝ глас също да е част от внимателно изграждания имидж, предназначен да ѝ помогне да се впише в доминирания от мъже бизнес свят.
Но докато Елизабет гради представата за себе си пред пресата и украсява кориците на Forbes, Time и Fortune, поставили я в списъка си с най-влиятелните хора на планетата, около ефективността на нейния тест се появява сянка на съмнение.
Иън Гибсън, който оглавява екипа от учени в компанията, и е първият служител, предупредил мениджъра, че тестовете не са готови за широката публика и че има неточности в при сравненията на резултатите.
Външни за бизнеса учени също започват да изказват притеснения около модела: фирмата е работела без квалифициран персонал, а резултатите на пациентите не са проверени от здравните служби. Тук се задейства Федералната администрация по храните и лекарствата в САЩ, която също открива неточности.
Но преди да направят официално изявление, бившият служител на старт-ъп компанията Джон Карейроу публикува в Wall Street Journal обширна статия, в която обяснява защо тестът Edison не работи и как Елизабет Холмс мами инвеститорите си.
"Апаратът, кръстен на откривателя на електрическата крушка, никога не е бил вкарван в употреба. Вместо него Theranos са обработвали кръвните проби с обичайните уреди на Siemens", пише Карейроу, а редовете взривяват Силициевата долина, изградила вече репутация на люлка за модерните технологии.
Холмс прави няколко опита да оправдае разминаванията, открити от служителите ѝ и Федералната администрация по храните и лекарствата, но фактите са си факти. Медицинското чудо, което обещава, не се е състояло, а инвеститорите, вложили в разработката му милиони, на финала се оказват излъгани.
Младата предприемачка с обещаващо бъдеще на гений и милионер се превръща в обикновен престъпник.
И въпреки че след повдигнатото обвинение се опитваше да покаже, че животът за нея продължава - намери нова любов, роди дете и дори се опита да основе нова компания, последиците от работата на Елизабет Холмс в близкото минало я догониха и се готвят да я принудят да поеме отговорност за фалша и мита, които създаде около себе си и компанията си.
Сега само остава да се надява, че съдбата и съдиите ще бъдат милостиви.