Клавиатурните войни не са само български феномен. Социалните мрежи се използват по цял свят като пряк път да споделиш мнението си с възможно най-широка аудитория и по възможност да повлияеш - както на останалите, така и при вземането на решения. Например за любимия ти сериал.
"Не разбирам как може хората да мразят толкова нещо, което са обичали. Ако не ти харесва дадено шоу, просто не го гледай. Как изведнъж всичко стана толкова токсично?", възмущава се пред Independent и писателят Джордж Р. Р. Мартин, който изпитва на собствен гръб купища хейт от феновете.
Хейтът е в много посоки - за последния, доста разочароващ сезон на "Игра на тронове", както и кога най-после ще напише "Ветровете на зимата" - дълго чаканата шеста книга от поредицата "Песен за огън и лед". Едва ли ще се размине и без яростни критики при очакваното му завръщане на екрана на HBO с "Домът на дракона", в който се разказва за събитията 200 години преди "Игра на тронове".
Авторът е достатъчно мъдър за 73-те си години и не приема толкова сериозно онлайн тормоза, който така или иначе си върви с големите очаквания и очакваните големи завръщания.
По другото от тях - "Властелинът на пръстените: Пръстените на силата", например, вече се води пълномащабна война в социалните мрежи. "Споровете са все едно е Втората световна война, пускат атомни бомби един върху друг", обяснява Мартин как някои фенове приемат отклоненията от оригиналните книги на Дж.Р.Р. Толкин.
"Преди, ако си фен на Star Trek, харесваше Star Trek. А сега сякаш половината от хората, които се наричат фенове Star Trek мразят сериала, феновете на Star Wars мразят Star Wars, а феновете на Толкин мразят Rings of Power. Какво по дяволите, е това? Вероятно е защото филмите се променят, но като писател бих откачил, ако не го променя по някакъв начин. Искаш да разкажеш нови истории, а не същите, отново и отново", размишлява Мартин.
От малък той е фен на комиксите на Marvel и първите му публикувани думи са благодарствено писмо към създателите на някои от супергероите на Marvel Стан Лий и Джак Кърби. "Скъпи Стан и Джак, вие сте по-добри от Шекспир", написал Джордж като момче през 50-те години на миналия век.
20 години по-късно опитал да гледа филмите за Капитан Америка, но не му харесвали и спрял да ги следи. "Но не откачих и не започнах да пиша омразни писма. Мисля, че сегашното е свързано със социалните медии", смята писателят.
Той описва стила си на писане като на градинар, а не като на архитект, който планира историите си предварително. При Мартин те растат естествено.
Той започва да първия роман от "Песен за лед и огън" - "Игра на тронове", от 1991 г. Третата - "Вихър от мечове", излиза през 2000 г. и така той живее цяло десетилетие с героите. А това означава, че му е доста трудно да убие доста от тях на Червената сватба - един от най-шокиращите и неочаквани моменти и в книгите, и в сериала.
"Бях приключил цялата книга, освен Червената сватба. Беше много болезнена глава за писане, при която трябваше да изгубя герои, които обичах, с които бях 9 години, а трябваше да ги убия по ужасяващ начин. Беше трудно", спомня си авторът.
Според него смъртта трябва да е трудна - за писане и четене. "Това е ужасяваща глава, разстройва, ядосва и натъжава хората. Хвърляха книгата по стената или в камината. В сериала имаше същия ефект, върху стотици хиляди, дори милиони хора. За мен това е добре - за смърт говорим все пак", казва писателят.
Смъртта се показва тривиално и орязано прекалено често, при положение, че в реалния живот срещата ни със смъртта не е такава, смята Мартин. Тя е ужасна, ядосва и натъжава, докато в развлекателната индустрия, в телевизията, киното и книгите се показва като нещо незначително и безчувствено. "Някой е мъртъв и детектив разследва мистерията, но не разбираме кой е трупът, какъв е бил животът му, какво е без него. Ако ще пиша сцена за смърт, особено за основните герои, искам читателят да я почувства. Това успя да постигне Червената сватба - хората усетиха смъртта", смята Мартин.
Освен това според него той грешно и приеман като масов убиец на герои. "Междузвездни войни" убиват повече герои от мен!", категоричен е Мартин. В първия епизод на филма на Джордж Лукас, например, си отива цялата планета Алдераан, което са 20 милиарда души.
"Обаче на никой не му пука, защото не познава никого от Алдераан, не усещаме смъртта им, това е статистика", обяснява авторът.
Интересно каква част от каста на "Къщата на драконите" ще изкара поне до края на първия сезон. Както и дали новия сериал ще се хареса на феновете на "Игра на тронове" или пък ще формира стабилна група хейтъри.
"Различни герои, в различно време, различна история, но същият свят. Моята професия е хазартна. Или получаваш ръкопляскания, или те замерят с гнили плодове. Ако е второто, просто бягаш зад сцената и измисляш нова история", разсъждава Мартин, който е и продуцент на новия сериал на HBO.
Ще разберем през август.