Сърбия е първият фаворит със загуба на Мондиал 2010

Волейболистът на Канада Фред Уинтърс атакува през блокадата на Сърбия, "кленовите листа" поднесоха първата истинска сензация на Мондиал 2010 Снимка: fivb.org

Отборът на Сърбия е първия от кандидат-медалистите на световното първенство по волейбол, който записа загуба. В ранна среща от втория ден „плавите" отстъпиха с 1:3 на Канада.

Четвъртите от предишното световно първенство сърби подходиха доста пренебрежително към сблъсъка и дадоха почива на големите си звезди Никола Гръбич и Иван Милкович и бяха наказани. Двамата все пак се появиха в игра, при това още във втория гейм, но така и не успяха да бъдат на ниво и да помогнат.

Поражението може да изиграе лоша шега на Сърбия, тъй като отборът, който завърши на второ място в този поток в следващата фаза почти сигурно попада в група с Бразилия.

Най-лек е вариантът с трето място в групата, тъй като в този случай вероятните съперници, които се очертават са Италия (като победител в група А) и Камерун (трети в група С). Победителят от групата на Сърбия пък се изправя срещу втория от група В (Бразилия, Куба, Испания и Тунис) и третия от група Е (България, Чехия, Китай, Франция).

„Поздравления за Канада, те наистина заслужиха тази победа. Не мога да кажа, че сме играли зле. Естествено представянето ни не бе толкова силно, колкото вчера, но това поражение се дължи повече на добрата игра на съперника, отколкото на наши грешки. Сега трябва да го забравим, да си изчистим главите и да бъдем максимално концентрирани за мача си с Полша", коментира капитанът на Сърбия Никола Гръбич.

„Канада изигра наистина силен мач, особено при играта блок-защита. Ние така и не успяхме до край да влезем в двубоя, както бе например срещу Германия Те придобиха увереност след доброто начало, а ние не намерихме начин да установим контрол над събитията", обясни треньорът на Сърбия Игор Колакович.

В другите двубой от ранната програма на втория ден изненанди нямаше. Китай взе първия си гейм при поражението с 1:3 от Чехия, Мексико допусна второ поражение, този път от Аржентина с 1:3, Пуерто Рико записа втора победа - с 3:0 над Камерун.