Русия ни спря

България загуби полуфинала срещу Русия и ще играе за бронз в неделя Снимка: Sofia Photo Agency
България загуби полуфинала срещу Русия и ще играе за бронз в неделя

България загуби с 1:3 (21:25, 15:25, 25:23, 23:25) полуфинала в турнира по волейбол на олимпийските игри в Лондон, а с това и шанса да се бори за златния медал. Селекцията на Найден Найденов ще играе в неделя мач за третото място със загубилия другия полуфинал между Италия и Бразилия.

Срещу Русия българите не демонстрираха играта, която показаха срещу предишните си съперници в турнира, а към това трябва да прибавим и проблемите със сервиса на Цветан Соколов, който досега беше едно от силните оръжия на националния ни отбор.

В началото на мача Найденов заложи на същия състав, който спечели категорично срещу Германия с 3:0 на четвъртфиналите. Българите записаха поредица успешни атаки и успяха да поведат с 3 точки до 16:13. След това обаче руснаците стигнаха до 17:17 и играта се затегна точка за точка. Българите пропуснаха да изравнят при 22:21 и след това геймът беше за Русия.

Силното начало на руснаците във втория гейм им донесе сериозен аванс - 11:2 след силни сервиси и агресивни атаки. В този период Найденов смени Соколов и Тодор Алексиев, а при сервиса на Тодор Скримов българите се доближиха на 10:14. След това обаче дойде ред на Тетюхин да изпълнява начален удар и авансът на Русия пак се увеличи. До края на гейма българите не успяха да спрат устрема на Русия и загубиха с 15:25.

Найденов върна на терена титулярите за началото на третия гейм, а уверената им игра доведе резултатът до 13:10, но малко по-късно руснаците изравниха и поведоха с 16:15 при второто техническо прекъсване.

Веднага след това България стигна до 20:18, а при 23:23 Максим Михайлов прати топката на линията след сервис на Владимир Николов, но точката беше за България, а след това геймът беше спечелен от начален удар.

И в четвъртата част българите поведоха с 8:5, но изпуснаха инициативата и Русия стигна до 14:12, последна ново изравняване и решителният момент в гейма дойде при 22:21. С два успешни блока срещу Георги Братоев и Алексиев и ас на Александър Волков Русия си върна инициативата, даде още една точка на българите и спечели четвъртия гейм, а с него и мача.

За България най-много точки отбеляза Соколов (16), следван от Алексиев и Скримов - 15 и 11, а за Русия Михайлов вкара 25.