От допинг до войни - санкциите в спорта

Русия бе временно отстранена от участия в международни състезания по лека атлетика и рискува да пропусне олимпиадата в Рио догодина. Историята на спорта е пълна със случаи на масови дисквалификации на цели отбори или страни. Нека си припомним по-значимите.

Тройка със сирената

Съвсем наскоро отново Русия бе лишена от право да участва на международната баскетболна сцена. Проблемите започнаха през 2013 г., когато местната федерация бе оглавена от Юлия Аникеева. Легитимността на избора й бе поставена под съмнение. Последваха тежки съдебни дела, които така и не успяха да разрешат конфликта.

И до днес никой не може да отговори дали настоящото ръководство на РФБ има законното право да управлява. В крайна сметка в ситуацията се намеси международната централа, която изхвърли всички руски отбори до момента, в който ситуацията не стане достатъчно прозрачна.

Русия бе изправена пред опасността да пропусне европейското първенство за мъже, което е със статут и на олимпийска квалификация. Времето за реакция се оказа достатъчно - за нов президент бе избран Андрей Кириленко и всички санкции бяха свалени.

В мътни води

Академичното гребане е сред спортовете, в които се гълта най-много допинг. В навечерието на олимпиадата в Пекин положителните проби в руския национален отбор валяха една след друга. Потокът от наказани състезатели не секна, докато международната федерация не предприе крайни мерки.

Тя заплаши руснаците с 4-годишна дисквалификация, но накрая нещата се разминаха със сравнително леки наказания - отстраняване на длъжностни лице за 12 месеца. Самите гребци не пострадаха и участваха на игрите. Оттогава обаче спортът в страната е в тежка криза.

Българската връзка

Българският национален отбор по вдигане на тежести периодично гърми заради допинг. В дебелото досие на страната ни фигурират цели 58 случая. Последният скандал е от пролетта, когато 11 наши бяха хванати със забранено вещество. Макар че бяха наложени по-леки санкции заради доказана вина на фирмата-доставчик на медикаменти, едва ли ще видим българи на подиума в Рио. Причината - глоба в размер на 500 000 долара, която трудно ще бъде платена.

Целият ни тим бе отстранен и от олимпиадата в Пекин през 2008 г. А за аферите в Сеул 1988 и Сидни 2000 са изписани тонове мастило.

Вмешателство по иракски

Целият олимпийски състав на Ирак не бе допуснат до участие в Пекин 2008. Няколко месеца преди игрите правителството на страната назначи свои хора за ръководители на Националния олимпийски комитет. МОК възприе случая като вмешателство от страна на държавата, което нарушава принципите на организацията.

Само 15 дни преди церемонията по откриването бяха дисквалифицирани всички 7 иракски спортисти. После решението бе отменено, но срокът за подаване на заявки вече бе пропуснат. В Пекин все пак участваха двама лекоатлети, след като международната федерация направи изключение.

Да останеш без флаг

Подобен казус възникна и с Кувейт. Този път обаче решението не засегна самите спортисти. На първата юношеска олимпиада, проведена от 2010 г., кувейтските таланти не можеха да участват под националния си флаг. Вместо това бе използван олимпийският.

Ситуацията за малко не се повтори и в Лондон през 2012 г. Националният олимпийски комитет успя навреме да отстрани всички нередности и знамето на страната бе внесено на церемонията по откриването. Днес близкоизточната държава отново е с изпитателен срок.

В Сочи през 2014 г. без флаг участва и индиецът Шива Кешаван. Причината бе сходна - разногласия на местните спортни власти с МОК.

Датското "Благодаря"

Най-запомнящият се случай на отстраняване по политически причини е това на Югославия от европейското първенство по футбол през 1992 г. Към онзи момент страната се намираше под ембарго на ООН заради гражданската война. ФИФА също реагира и извади състава от форума в Швеция. 11 дни преди старта се освободи място, от което се възползва Дания. Тимът бе завършил точно зад Югославия в квалификационната си група.

Това, което се случи впоследствие, все още изумява почитателите на великата игра. Макар че бяха събрани набързо от плажовете, датчаните на шега прескочиха първата фаза, изхвърлиха с дузпи действащия шампион Холандия, а на финала разбиха самата Германия.

Немското ехо на войните

В миналото бе често явление спортисти от няколко страни да бъдат отстранени от олимпийските игри. През 1920 г. например вкъщи останаха представителите на държавите, загубили Първата световна война - Германия, Австрия, Унгария, Турция и България.

След 4 г. МОК смекчи санкциите, но немците отново не застанаха на старт. Историята се повтори през 1948 г. Потърпевши бяха атлетите от Германия и Япония. Италия все пак бе допусната.

Дисквалификация за дисквалификация

Най-нелепата санкция е тази на националния отбор по футбол на Нигерия. Тя бе наложена заради президента на страната Гудлък Джонатан. През 2010 г. "суперорлите" участваха на световното в ЮАР, но се прибраха у дома без нито една победа. Държавният глава се почувства лично засегнат и лично забрани на тима да участва в международни мачове, за да не петни повече името на Нигерия.

ФИФА прие решението му като вмешателство на държавата във футбола и...наложи своя собствена дисквалификация. Скоро правителството обеща да не се бърка в спорта, а наказанието продължи точно 4 дни.

Новините

Най-четените