Фетел спечели квалификацията в Унгария

Себастиан Фетел донесе в Унгария 11-и пореден полпозишън на Red Bull този сезон Снимка: Getty images
Себастиан Фетел донесе в Унгария 11-и пореден полпозишън на Red Bull този сезон

Световният шампион Себастиан Фетел с Red Bull спечели 11-ата поредна квалификация за тима си този сезон от 11 опита и утре ще стартира от първа позиция в Гран при на Унгария.

В първите бързи обиколки в третата част на квалификацията Фетел беше в ролята на догонващ, тъй като беше изпреварен от Люис Хамилтън с McLaren, но в последния си опит успя да изпревари победителя от „Нюрбургринг" с 0,163 секунди.

Другият пилот на Мартин Уитмарш Дженсън Бътън се пребори за третото място на старта, а за първи път този сезон Фелипе Маса успя да победи съотборника си във Ferrari Фернандо Алонсо и ще стартира от четвъртото място. Испанецът остана пети, а до него на трето редица се нареди победителят от миналата година в Унгария Марк Уебър.

Силното представяне на Адриан Сутил от Германия продължи и в Унгария - 8-а позиция на старта за германеца, а Mercedes нареди по един свой пилот пред и след него - Нико Розберг е седми, а Михаел Шумахер - девети. Топ 10 допълни Серхио Перес, който дори не изкара своя Sauber от бокса в третата част на квалификацията.

Във втората част на квалификацията бързи обиколки на Сутил и Шумахер успяха да ги вкарат в Топ 10 в края на сесията, а големият губещ се оказа съотборникът на Адриан - Пол ди Реста, който потъна до 11-ото място.

Квалификацията се оказа доста трудна за двамата пилоти на Renault Виталий Петров и Ник Хайдфелд, които останаха 12-и и 14-и, а руснакът беше забавен в последната си бърза обиколка от Перес.

По традиция в първата част отпаднаха пилотите на трите нови отбора, а заедно с тях приключи и Себастиен Буеми, който беше избутан от Топ 17 от много бързата последна обиколка на Пастор Малдонадо, който обаче във втората част остана с колата си в бокса.

Сред пилотите на новите отбори най-силно се представи финландската звезда на Lotus Хейки Ковалайнен, който се доближи на 0,3 секунди от Буеми в битката за 19-ото място. Буеми обаче ще стартира едва 23-и, след като тук влезе в сила наказанието му за преместване с пет места назад на стартовата решетка, наложено му заради удара с Ник Хайдфелд в Гран при на Германия миналата неделя.