Арсенал торпилира Барса, украинска сензация в Рим

Шахтьор заслужено ликува на Олимпийския стадион в Рим, след като предложи истинска бразилска фиеста Снимка: Getty Images
Арсенал торпилира Барса, украинска сензация в Рим Снимка: Getty Images

Английският Арсенал успя да направи впечатляващ обрат срещу смятания от мнозина за най-добър отбор в света Барселона в първи осминафинален сблъсък от Шампионската лига.

"Топчиите" губеха с 0:1 на своя "Емиратс", но в последния четвърт час на срещата съумяха да стигнат до пълния успех.

Така играчите на Арсен Венгер направиха по-добро повторение на обрата срещу каталунците в сравнение с миналия сезон, когато отново в Лондон, но на четвъртфинал, губеха с 0:2, за да отбележат пак в крайна сметка две попадения.

Домакините тръгнаха дръзко в мача, но бързо-бързо испанският първенец наложи своята игра с много движение и къси пасове по терена.

Това донесе успех в 26-ата минута, когато Лионел Меси буквално събра цялата защита на Арсенал около себе си и чукна топката към Вия. Нападателят изкочи сам срещу вратаря и хладнокръвно го преодоля.

Някъде до средата на второто полувреме "блаугранас" държаха изцяло мача под свой контрол, но постепенно намалиха темпото, докато "артилеристите" заиграха по-агресивно.

Публиката на "Емиратс" изригна в 78-ата минута след отличен пробив на Робин ван Перси отляво в наказателното поле и удар от почти нулев ъгъл, който хвана Валдес неподготвен и топката мина покрай близката греда, за да се забие в далечния ъгъл.

Пълният обрат стана факт пет минути по-късно. Самир Насри свърши отлична работа по дясното крило и сервира топката ниско по тревата към влезлия малко преди това Андрей Аршавин. Руснакът се възползва от суматохата в испанската защита и с фалциран шут насочи топката в незащитения от Валдес ъгъл за 2:1.

Приятната изненада през този сезон в най-силния евротурнир Шахтьор (Донецк) направи гигантска крачка към четвъртфиналите, подчинявайки Рома с 3:2 насред "Олимпико" в Рим. Любопитното бе, че и трите попадения за украинците бяха дело на бразилци

Двубоят започна по-добре за "вълците", които първи стигнаха до попадение. Това стана в 28-ата минута, когато след центриране към далечната греда Перота засече топката с глава в близкия ъгъл.

Веднага след подновяването на играта гостите върнаха гола благодарение на шут на Жадсон извън наказателното поле и последвал рикошет.

Друг негов сънародник - Коща, в типично бразилски стил направи 2:1 за Шахтьор в 36-ата минута, след като проби отдясно, заходи към централната част пред наказателното поле и с красив фалцов шут намери десния ъгъл на Дони.

Третият играч от Страната на кафето в състава Адриано съвсем отчая римляните три минути преди почивката. Рийзе направи фатална грешка на тъчлинията и предостави топката на Коща. Той на свой ред изведе Адриано сам срещу Дони и последният успя да промуши топката под неговия плонж.

На ново красиво попадение станаха свидетели феновете на стадиона, този път дело на Менес. В 62-ата минута той се пребори за една топка в центъра на терена, напредна и с изстрел по подобие на този на Коща намали.

До края и двата тима имаха още възможности, но късметът им избяга.