Късен обрат за Манолев, Порто взе иберийското дерби

Манолев игра цял мач при драматичния частичен обрат на ПСВ на стадион "Метропол" в Лил Снимка: getty images/guiliver photos

Българският национал Станислав Манолев и неговият ПСВ постигнаха много добър резултат в първия си 1/16-финал в Лига Европа при гостуването си на водача във френския шампионат Лил.

"Филипсите" стигнаха до частичен обрат на стадион "Метропол", след като до 83-ата минута губеха с 0:2.

Бившият футболист на Литекс започна като титуляр и остана на терена през цялото време.

Идриса Гай откри за "договете" след само шест минути игра, а Тулио де Мело удвои в 31-ата, засичайки центриране с глава.

И когато феновете на двата отбора очакваха мачът да приключи при това цифрово изражение, гостите избухнаха в рамките на 60 секунди.

Първо Тойвонен се опита да прехвърли Ландро с шут извън наказателното поле. Топката срещна напречната греда и се върна, но там бе Вилфред Бума, който от няколко метра прати топката в опразнената врата.

След като играта бе подновена, играчите на Лил бързо загубиха топката. При последвалата контраатака Тойвонен стигна до наказателното поле и с плътен удар направи реванша в Айндховен да изглежда далеч по-приемлив.

Порто надви Севиля с 2:1 на "Рамон Санчес Писхуан" в своеобразното иберийско дерби от тази фаза на Лига Европа и на практика реши всичко в своя полза преди ответния двубой след седем дни.

Въпреки победата андалусийците бяха тези, които изглеждаха по-активният тим на терена.

Всички попадения паднаха след почивката, въпреки че преди нея и двата съперника създадоха по няколко положения за гол.

Той дойде в 58-ата минута, когато Роландо бе изпуснат от защитата на Севиля при едно центриране от свободен удар и от границата на вратарското поле откри.

Седем по-късно отново след центриране от фаул резултатът бе изравнен, като Фреди Кануте се разписа с хубав изстрел с глава.

И когато домакините държаха уж нещата в свои сърце, а феновете им очакваха второ попадение, се стигна до такова в тяхната врата.

В 86-ата минута Кристиан Родригес излезе очи в очи срещу Палоп, като в първия момент вратаря успя да се намеси добре. Топката обаче отиде в краката на Гуарин и той на празна врата донесе успеха за "драконите".

В другите късни двубои от турнира Спартак (Москва) успя да бие Базел в Швейцария, след като губеше с 0:2.

Друг тим от Страната на шоколадите и часовниците - Йънг Бойс, също направи подвиг, след като обърна Зенит от 0:1 до 2:1 у дома.

Ливърпул пък не успя да пречупи Спарта в Прага и мачът завърши без попадения.