Всяка година коледните празници събират роднини и приятели, лее се вино, изяжда се безобразно количество храна и като цяло сякаш времето спира. Избягва се темата „работа" и всеки опитва поне в тези последни дни на годината да прави любими неща, за които иначе не му остава време.
И докато ние празнуваме и почиваме, някои се трудят усърдно и то за наше удоволствие. В света на спорта има интересни примери за събития, обвързани с големи празници, когато всички почиват, а спортните гладиатори работят, за да допълнят удоволствието и да допринесат за добрата атмосфера.
Няма как да не сте чували за прословутия „Боксинг дей" във Великобритания. Не, това не е денят, в който работниците се саморазправят със своите началници. Всъщност - точно обратното. Всяка година на 26 януари на Острова има традиция работници и служители да получават кутии с подаръци от своите началници в знак на признателност за труда, положен през отиващата си година. Кой не обича подаръци?
А кой не обича подаръци и пълен кръг от Висшата лига? Това получават жителите на Англия, Шотландия и Северна Ирландия всяка година на този празник. Обикновено се играят местни дербита, като първоначалната идея е да се спести дългото пътуване на почиващите работници.
Освен футбол, на този ден във Великобритания и много нейни бивши колонии се провеждат мероприятия и в други спортове. Денят е важен за крикета в Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Освен това този ден е един от най-важните в ловния календар във Великобритания и САЩ.
Хокеят също обича „Боксинг дей". Обикновено на този ден започва Световното първенство за младежи до 20 години, както и популярният турнир в Давос, Швейцария за Купа Шпенглер. До подписването на новото колективно трудово споразумение в НХЛ хокеистите в най-силното първенство на планетата радваха феновете си след двудневна почивка за Бъдни вечер и Коледа. От 2013 година обаче тази практика е прекратена, освен ако „Боксинг дей" не се пада в събота.
Хокеят в САЩ и Канада обаче се отсрамва с друго празнично събитие, което има уникална атмосфера - „Зимната класика". От 2008 година насам, на 1 януари се провежда мач на открито, на голям стадион, събиращ десетки пъти повече фенове и от най-голямата зала в НХЛ. Изключенията са две - през 2012 година срещата между Филаделфия и Ню Йорк Рейнджърс се играе на 2 януари, а през 2013 мач нямаше заради локаута в лигата.
Така или иначе това събитие се превърна за кратно време за едно от любимите на спортните фенове в САЩ и Канада. В първите 5 издания на „Класиката" в нея участват само американски отбори, но на 1 януари 2014 година дебют в шоуто направи и първият канадски - Торонто Мейпъл Лийвс, победил като гост Детройт Ред Уингс с 3:2 през 105 491 зрители на университетския стадион „Мичиган". Впечатляващо, нали?
Националната футболна лига на САЩ също не отстъпва на традициите и има своите празнични мачове. Те обаче са свързани с един от любимите празници на американците - „Денят на благодарността". Именно американският футбол има една от най-старите „празнични" традиции, датираща от 1920 година. Нещо повече, домакините на двата мача, насрочени за празника, са винаги едни и същи - това са Детройт Лайънс и Далас Каубойс. От 2006 година се играе и трети мач, но без да има фиксирани отбори в него. В последните години почти всички отбори използват класическите си екипи от основаването им, което прави празника за феновете още по-паметен.
Националната баскетболна асоциация също не спи. От втория сезон след създаването на лигата или 1947 година, на всяка Коледа се играят по 5 баскетболни мача. За разлика от НФЛ тук няма фиксирани отбори, но пък програмата винаги включва срещи между най-силните отбори, често повторения на финалите от предишни години.
Това са само няколко примера, които илюстрират изключителната социална значимост на спорта днес. И независимо дали ще седнете да изгледате някой мач или ще предпочетете друго занимание, не забравяйте, че докато ние почиваме и празнуваме, те работят... за всички нас.