Фетел надбяга Райконен и спечели в Бахрейн

Себастиан Фетел спечели в Бахрейн първата си победа за 2012 Снимка: Getty Images
Себастиан Фетел спечели в Бахрейн първата си победа за 2012

Световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел спечели първата си победа за сезон 2012, след като беше начело от старта до финала в Гран при на Бахрейн, четвърти кръг от надпреварата. Победата изведе Фетел начело в класирането при пилотите, а Red Bull оглави класирането при конструкторите, но успехът на германеца дойде в тежка битка със световния шампион за 2007 Кими Райконен, който остана втори.

Точно на пистата „Сахир" пилотите на Lotus реализираха потенциала, за който съперниците на тима само подозираха - Райконен и Ромен Грожан, които стартираха 11-и и 7-и, успяха да си пробият път в колоната със страхотно темпо и отлично подбрани спирания в бокса и на финала завършиха втори и трети. Така на подиума се качиха трима пилоти, каращи с мотори Renault.

Марк Уебър с втория Red Bull остана четвърти, а проблеми в бокса дръпнаха назад двамата пилоти, които стартираха от първа редица - Люис Хамилтън с McLaren финишира осми, а Нико Розберг с Mercedes се добра до петото място с много агресивно каране и сериозен късмет.

На старта Фетел поведе пред Хамилтън и Уебър, като дори започна да се откъсва пред тях, а малко по-назад Грожан и Райконен вече атакуваха и изпреварваха преките си съперници.

В битката за първия завой Грожан успя да излезе четвърти, след което атакува Уебър и Хамилтън в обиколки №4 и 7 и излезе втора, а Райконен изскочи от 11-о на 7-о място при старта, проведе оспорвана битка с Фелипе Маса гума до гума, но го изпревари и до първите спирания в бокса вече беше стигнал до третото място - при това по впечатляващ начин - с поредица от изпреварвания и дълга първа серия обиколки с гумите, с които стартира.

След това Райконен догони и Грожан и го изпревари в 24 обикилка, точно преди вторите им спирания в бокса - след това подгони и лидера Фетел. И преди последните спирания за смяна на гуми Райконен беше застигнал Себастиан и направи няколко опита да го изпревари, но световният шампион парира всичките му атаки.

След последните посещения на бокса авансът на Фетел надскочи 2 секунди и с по-твърдите гуми, Себ успя да наложи контрол над Райконен. Въпреки това, финландецът продължи да върти много бързи обиколки и не даде шанс на Грожан да го догони. Уебър нямаше съперници за четвъртото място, но зад него битката се оказа невероятно оспорвана.

Розберг направи лош старт и се озова девети в първата обиколка, след което успя да се върне на пета позиция, но успя да привлече вниманието на стюардите с агресивната си защита срещу Хамилтън и Фернандо Алонсо, като и в двата случая избута съперниците си извън пистата. Стюардите обаче решиха да разгледат карането му след финала на състезанието.

Пет обиколки преди финала Нико успя да изпревари Пол ди Реста с Force India и излезе пети, а шотландецът изкара състезанието само с две спирания в бокса и за кратко беше начело - при смените на гуми, но опази шестото място.

Хамилтън загуби много време при първите си две спирания при механиците - заради дефектна гайка на задна лява гума и трябваше да се задоволи с осмото място на финала - зад Ди Реста и Алонсо.

Гран при на Бахрейн се оказа почти провал за McLaren, тъй като Бътън, който през по-голямата част от състезанието се бореше за място в Топ 6, но след това спира в бокса заради спукана гума, а после получи и повреда, заради която се прибра в бокса в предпоследната обиколка.

Алонсо си проби път до петото място на старта, но просто не можеше да поддържа темпото на пилотите пред него и започна да изостава. Фелипе Маса също потегли много силно и се пребори за деветото място, а стартиралият 22-и Михаел Шумахер стигна до 10-ата позиция и последната точка в класирането, след което заяви, че това е по-добре от нищо.