И загуба срещу Германия устройва националите

Радостин Стойчев вече заяви, че ще прецени внимателно каква да бъде тактиката и състава на България срещу Германия днес Снимка: Getty Images

Българският национален отбор по волейбол ще изиграе днес последния си мач от груповата фаза срещу Германия. Двубоят е от 16,00 ч. в Прага. В момента българският тим е на второ място в класирането с 4 точки. Лидер е Словакия с 5 точки. На трето място е Полша с три точки.

Всеки от тези три отбора има своя шанс за първото място, което дава право на директно участие на четвъртфиналите на шампионата. По регламент пък втория и третия в подреждането ще трябва да минат през плейофи преди да стигнат до четвъртфиналите.

Отборът заел второ място в класирането обаче ще има малшанса негов съперник на четвъртфиналите почти сигурно да бъде отбора на Русия. След първите две срещи Сборная се очертава като победител в група B и ще се класира директно на четвъртфинал, а там ще очаква победителя от сблъсъка между втория от група D и третия от група B. Така двете най-желани места в нашия поток са първото и третото.

Ако днес България спечели с 3:1 или 3:0 срещу Германия ще има шанс да заеме първото място в групата, но това ще зависи и от развоя на следващия мач - между Словакия и Полша. Успех на българите обаче ще остави европейските шампиони без шанс за първата позиция и е твърде вероятно те да поспестят сили срещу Словакия, за да избегнат класиране на второ място и евентуален сблъсък с Русия.

Ако България спечели с 3:2 ще прибави две точки в актива си и ще остави шанс на Полша да заеме първото място в класирането. Нашият тим може да стане първи само ако поляците бият с 3:2. Това обаче оставя Полша на второ място в класирането в групата и отново ги изправя пред варианта за среща с Русия на четвъртфинал.

Ако България загуби мача с Германия с 2:3 прибавя само точка в актива си. Тогава тимът ни губи не само шансове за първото място, но и за третото и почти сигурно ще остане на второ място в класирането заради геймовата разлика.

Ако България загуби с 1:3 или 0:3 мача си с Германия, поляците ще са задължени да вземат поне точка от мача си със Словакия, защото е възможно да останат четвърти и да напуснат битката още сега. Ако обаче Словакия спечели с 3:0 или 3:1 това ще остави българите твърдо втори, а Полша и Германия ще водят битка за последното място даващо право на участие в следващата фаза.