Холандия надигра Бразилия с 2:1 и е на полуфинал

Робен, Снайдер и Ван Бронкхорст имат всички основания да са радостни след превъзходното си представяне днес Снимка: Getty Images

Холандия победи с 2:1 петкратния световен шампион Бразилия в четвъртфинална среща в един от най-драматичните двубои на Мондиал 2010.

Двубоят бе първият от поредицата мачове, който мина под мотото "Не на расизма". Преди старта на срещата от името на двата състава капитаните Джовани ван Бронкхорст на Холандия и Лусио на Бразилия прочетоха и кратки обръщения. Това ще бъде повторено и на останалите четвъртфинални двубои - между Уругвай и Гана, Аржентина и Германия и Испания и Парагвай.

Обстановката на стадион „Порт Елизабет" в Нелсън Мандела Бей бе почти като домакинска за „лалетата", благодарение на подкрепата на „африканерите" - потомците на холандските колонисти в Южна Африка.

„Селесао" поведоха през първото полувреме с гол на Робиньо, но „оранжевите" успяха да постигнат обрат във втората част на мача.

В 53-ата мин. Фелипе Мело си отбеляза автогол след центриране на Уесли Снайдер, а в 68-ата нисичкият холандски полузащитник се разписа също с глава.

Скоро след това Мело получи и червен картон за ритане на падналия Робен.

Победата бе пета поред за „лалетата" на това световно първенство, а на полуфинала във вторник те ще се изправят срещу победителя от сблъсъка между Гана и Уругвай, който ще се играе тази вечер. В следващия мач те ще са без наказаните Грегори ван дер Вил и Найджъл де Йонг, които днес получиха жълти картони.

Любопитно е, че треньорът на холандците Берт ван Марвайк извърши само една смяна през целия мач, и то 5 минути преди края, когато пусна Клаас-Ян Хунтелаар на мястото на Робин ван Перси.

"Изключително тъжен съм. Никой не очакваше подобно развитие на мача,Знаем, че мачът е 90 минути, но не успяхме да поддържаме ритъма, показан през първото полувреме. В началото играхме много добре, но не и през вторите 45 минути. Няма никакво съмнение - аз съм националният селекционер и аз нося основната вина за загубата", коментира след срещата треньорът на петкратните шампиони Карлос Дунга.

По всяка вероятност това бе неговият последен мач на поста. Дунга пое тима на Бразилия преди четири години, като контрактът бе именно за такъв период. "Вие знаете кога започнах и аз бях на този пост за четири години", заяви самият Дунга на въпрос какво е бъдещето му в тима.

"Вярата на бразилските фенове в нас беше много голяма. На терена обаче излизат единадесет срещу единадесет и през второто полувреме холандците си заслужиха резултата. Не реагирахме добре при първия гол. Стана неразбирателство за топката с Мело. Такива неща обаче се случват във футбола. Трябва да си тръгнем с високо изправени глави. Разбира се, всички сме много тъжни", коментира вратарят на Бразилия Жулио Сезар.

В Рио де Жанейро след последния съдийски сигнал се възцари пълна тишина. "Това е истински кошмар", заяви по най-голямата телевизия "Глобо" популярният коментатор Галвао. Улиците на Рио, където преди мача звуците на автомобилните клаксони се смесваха с шума на вувузелите, потънаха в тишина.

На плажа "Копакабана", където се бяха събрали около 50 000 запалянковци, облечени в цветовете на "Селесао", имаше разплакани или просто потънали в мълчание мъже. Други, по-гневни, проклинаха селекционера Дунга и полузащитника Фелипе Мело, който си вкара автогол, а малко по-късно получи червения картон.

"В съблекалнята на почивката си казахме, че през второто полувреме трябва да дадем всичко и точно това направихме. Подкрепяхме се на терена. През втората част поставихме защитата на Бразилия под огромно напрежение и вкарахме два гола. Това е фантастично. Вече сме на полуфиналите на световното първенство. Победа с 2:1 срещу Бразилия на четвъртфиналите е нещо, от което можем да бъдем доволни. В следващите дни обаче трябва да бъдем максимално съсредоточени.

При втория гол ударих топката с голата си глава, а чувството е велико. Показахме на света как можем да играем. Най-накрая спечелихме, победихме Бразилия. Първото полувреме беше много трудно за нас. Изоставахме с 0:1 и вратарят спаси невероятно положение на Кака. Това ни задържа в мача",, анализира героят на Холандия Уесли Снайдер.

"В първите 20 минути на мача бях щастлив, че резултатът бе само 1:0 в полза на Бразилия. Тогава казах на моя помощник Франк де Бур, че все още имаме шанс. Едва през второто полувреме показахме колко сме добри", коментира треньорът на Холандия Берт ван Марвайк.