Джокович свали Надал и от върха на "Уимбълдън"

Ноле стана първият сърбин, покорил два върха - на "Уимбълдън" и на света Снимка: Getty Images
Ноле стана първият сърбин, покорил два върха - на "Уимбълдън" и на света

Новият №1 в световния мъжки тенис Новак Джокович изкачи и върха на "Уимбълдън", измествайки оттам победителя от миналата година Рафаел Надал.

Сърбинът доказа, че в момента е единственият тенисист на планетата, който може да надвие испанеца на всякаква настилка и спечели с 3:1 сета - 6:4, 6:1, 1:6, 6:3.

Постижението на Джокович в Лондон е историческо по няколко причини. За първи път в историята на тениса сърбин застава на върха в световната ранглиста, като това стана ясно след победата му над Жо-Вилфрид Цонга на полуфиналите.

Освен това Джокович е и първият представител на западната ни съседка, който вдига трофея на най-стария турнир в този спорт на планетата.

Първият сет започна равностойно, като се игра гейм за гейм. Джокович стигна до първия си пробив в мача при 5:4 в негова полза, с което и поведе с 1:0 сета.

Втората част бе крайно неравностойна, като Надал съумя да вземе само един гейм. Същото се случи и в третата, но с обратен знак.

Испанецът хвърли всичките си сили, за да остане в мача и след два пробива спечели със същия резултат.

Четвъртият сет, който се оказа последен, тръгна доста любопитно. Джокович поведе с 2:0, но допусна изравняване.

Надал изпусна парата в осмия гейм, когато сервираше при 3:4 и допусна пробив, след което сърбинът спечели своето подаване, за да се хвърли в крайна сметка на земята, а след това да вдигне купата.