Какво представлява Майката на всички бомби?

MOAB- така се казва супербомбата, която американците изстреляха в Афганистан. Името идва от акронима: Massive ordnance air blast - Тежко въздушно оръжие с голяма експлозивна сила или "Майката на всички бомби". Мощността й е колкото 11 тона тротил.

Създадена е през 2002- 2003 година и е една от най-големите авиобомби. САЩ разполагат с около 14 МОАВ. Тя тежи близо 10 тона. А масата на взривното вещество H-6 e 8480 кг. Може да порази едновременно площ колкото 4 жилищни квартала.

Стойността й е близо 16 милиона долара.

За сравнение руската Авиационная вакуумная бомба повышенной мощности (АВБПМ), известна като FOAB или Баща на всички бомби се твърди, че е с мощност колкото 44 тона тротил. Създадена е през 2007 година. Тя е по-лека от американската, но е 4 пъти по-мощна, може да порази площ до 18 жилищни квартала. Не се знае нито колко единици са произведени, нито кой е разработил оръжието.

Атомните аналози

Атомните аналози по разрушителна сила са съответно "Малчуган", хвърлена над Хирошима с мощност 12,5-15 хиляди тона тротил и атомната плутониева "Дебеланко", поразила Нагасаки с еквивалентна мощност 23 хиляди тона тротил. Отделно трябва да се има предвид и ефекта на радиацията.

Майката на бомбите обаче има сходна разрушителна сила, но не предизвиква радиация и не вреди на околната среда.

Равносметка след първата употреба

Бомбата е разработена за да бъде използвана във военните действия в Ирак и американските военни са разполагали с нея още тогава, но не са я използвали.

Тази седмица, самолет на специалните части за първи път бомбардира с МОАВ джихадистки позиции в провинция Нангахар, в източен Афганистан.

По данни на министерството на отбраната на страната е "унищожено важно убежище на ИДИЛ и голям комплекс от подземни скривалища. Убити са 36 терористи. Няма пострадали цивилни.

#1 Щ 14.04.2017 в 13:38:56

Въпросът е: какво да очакваме следващата седмица от човекът, който миналата седмица опука 59 ракети Томахоук след като се разстрои от едно видео, а тази седмица гръмна най-голямата не-ядрена бомба... и преди време се беше изказал, че недоумява, защо САЩ не използват ядрения си арсенал по-честичко.

#4 hypocritical bastard 14.04.2017 в 20:41:19

МОАВ е авиационна бомба предназначена за разрушаване на много укрепени бункери и подземни укрития , никога не била замисляна като оръжие за масово унищожение .Не виждам нищо драматично в това че някой е използвал конвенционално оръжие по предназначение . Руската обемно детонираща бомба АВБПМ от своя страна е най-ефективна именно за унищожаване на населени места и почистване на големи площи от жива сила , взривява се над повърхността и едва ли е особено ефективна срещу бункери . Единственото доказателство за съществуването на АВБПМ и нейните характеристики е кратко видео-филмче , което е доказано монтирано и манипулирано доста несръчно .

#5 Люба6а 15.04.2017 в 03:24:28

Щ-отговарям:нищо добро не очаквай от поредната чифутска подлога в осрания бял дом чифутите ще затрият планетата.Точка

#8 Щ 15.04.2017 в 17:46:55

@ hypocritical bastard Прощавай, но истината е точно обратното, на това което си написал. MOAB е разработена за войната в Ирак 2002-2003 и предназначението й е именно да поразява на голяма площ военна техника и жива сила (точно такива са условията в кампанията срещу Садам). Даже в американските медии се твърдеше, че освен всичко друго, Пентагонът са искали и да изпробват бомбата срещу бункери и подземна инфраструктура, защото не са имали данни до сега за нейното действие в такива условия. Само като погледнеш няколкото клипчета с тестове на MOAB в полета и гори и разбираш, че е разработвана за максимално унищожение на разгъната площ. FOAB от друга страна е разработена от руснаците, точно за обратното. Едно от най-коварните й преимущества е, че разчита на кислорода във въздуха и по този начин го изсмуква напълно от бункери и други затворени помещения. И точно поради тази зависимост от атмосферния кислород, FOAB се влия изключително много от метеорология (ветрове най-вече) и надморска височина. Сам разбираш, че това не е най-доброто, ако търсиш огромно унищожение на голяма площ. Не че е малка експлозията и няма да свърши работата, просто целта на разработката на FOAB е различна от това, което твърдиш.

#9 hypocritical bastard 17.04.2017 в 00:31:42

това за изсмукването на кислорода от въздуха съм го чел и чувал и аз , но замисли се как обемно детонираща бомба изсмуква кислорода точно от някой бункер , като пренебрегва цялото останало въздушно пространство наоколо ? Руснаците използват малки преносими от пехота термобарични бомби , които са изключително ефективни когато се взривят във затворени пространства точно защото изгарят огромно количество кислород , но не се справят толкова добре на открито . Въпреки някои сходства , не трябва да се бъркат термобаричните бомби с "Бащата на Бомбите" , това са различни неща . Русия произвежда конвенционални снаряди с обемно-детониращи бойни глави както за авиацията , така и за системите за залпов огън от по-ново поколение , като никой дори не е намеквал че могат да се използват срещу бункери . От всичко казано по-горе , смятам че АВБПМ ( за която няма никакви други данни освен тези от типа на "руснаците казаха че имат...") е оръжие предназначено да разчиства плацдарм за за настъпление на големи войскови формирования без опасността от радиационно заразяване , съответстващо на доктрината на "Варшавския договор" или за да бъде използвано като оръжие за масово поразяване . От своя страна МОАВ безспорно е замисляна основно като психологическо оръжие и на американците със сигурност им е хрумнало да я метнат срещу някоя по-гъсто разположена иракска дивизия , а другото основно приложение е било да се очисти Садам , за който се е смятало че ще се скрие в някой доста дълбок бункер . Когато искаш ефективно и евтино да унищожаваш голямо количество жива сила , разположена на голяма площ , едва ли ще се спреш на огромна , монолитна бомба , взривяваща се при контакт с повърхността , а обикновено се предпочитат различни касетъчни или обемно-детониращи боеприпаси .

Новините

Най-четените