Залезът на европейската мечта

В годините след Студената война се изписа много за възхода на Европа като трета велика сила в глобалната политика и икономика, наравно с Азия и САЩ. Някои, като сивия кардинал на бившия френски президент Франсоа Митеран - Жак Атали, отидоха дори още по-далеч: в книгата си от 1991 "Милениум" той предсказа, че през XXI век "Япония и Европа може да изместят САЩ като основни свръхсили."

Тезата за западащата Америка от известно време се възприема и в САЩ. Сред тези автори е Джеръми Рифкин, който е писал многократно за "европейската мечта", която измества американската в глобални мащаби.

През 2008 г. водещият на CNN Фарид Закария предсказа възхода на това, което наричаше "постамерикански свят", в който САЩ все още са основен играч, но губят територии, особено от развиващите се държави в Азия. Този възглед масово се отстоява сред американския елит, включително сред хора в или близо до администрацията на Обама.

Но нещо странно се случи по пътя към постамериканската ера: тя просто не се случи

Дори под ръководството на две от най-некомпетентните администрации в дългата история на САЩ, светът върви не към "постамерикански" свят, а по-скоро към "постевропейски".

Преди 50 години, когато икономиката на Европа бележеше стабилен и по-бърз растеж от американската, а Азия тепърва изгряваше, тезата за възхода на Стария континент изглеждаше много по-убедително. Но в последните 30 години европейската икономика като цяло върви по-зле от тази на САЩ, да не говорим за новите азиатски сили като Китай и Индия.

Голямата рецесия засегна всички икономики, но наскоро американските темпове на растеж надминават тези на Стария континент. Към 2013 г. Европа все още имаше 12% безработица - нива, надминаващи пика на безработицата в САЩ. Задлъжнялостта на европейските домакинства нараства, докато тази на американските домакинства е намаляла.

Слабата икономика на Европа до голяма степен се корени в твърде социалната държава, на която толкова се възхищават някои прогресивни американци. Без съмнение, щедрите социални придобивки спомогнаха Европа да бъде с по-малко неравенство от САЩ.

Европа стана много скъпо място за бизнеса. Високите данъци и социални разходи, приемливи в ефективна икономика като германската, поставиха на колене по-слаби и непродуктивни държави като Италия, Гърция и дори Франция.

Тази слабост е най-видима в два сектора - енергетика и технологии, които са критични за съвременните икономики.

Шумният опит на Европа да стане "зелена" повиши енергийните разходи в целия континент. В крайна сметка ефектът от високите цени на енергията пада основно върху средната и работническата класа, както и върху производството, което в момента броди по света, включително северните щати на САЩ, в търсене на по-евтини алтернативи.

Разбираемо е защо континент, който почти се е самоунищожавал на два пъти с войни през XX век, избягва употребата на военна сила. Тази тенденция се засилва от десетилетия разчитане на американската военна мощ. Това на свой ред е отгледало силни антивоенни, пацифистки нагласи, довели до регион с мащабна икономика, но твърде малко възможности на бойното поле.

Великобритания е единствената европейска държава в топ 5 на страните най-голям военен бюджет. Извън САЩ, засега най-голямата военна сила, топ 4 включва Китай, Русия и Саудитска Арабия. Трите най-големи икономики, които ползват еврото - Франция, Германия и Италия - харчат съвместно с една трета по-малко за отбрана, отколкото САЩ.

Все по-често единствената противотежест на американската военна сила е изгряващият китайско-руски съюз, който съчетава все още отличното производство на оръжие в Русия с почти неограничените бюджети на Китай.

Демилитаризацията си има своите недостатъци. Както някога бе отбелязал Мао, "политическото влияние расте от дулото на оръжието". Определено би трябвало да предпочитаме, подобно на Обама, да използваме "мека сила", вместо да нахлуваме с насочени картечници като Джордж Буш. Но светът все още е пълен с добре въоръжени мъже, които не играят по такива цивилизовани правила.

Покерджия като Владимир Путин с лекота разпознава блъфа и знае, че може да прави каквото си пожелае - и в Украйна, и другаде, без страх от европейска интервенция или дори шанс ЕС да се опита да въоръжи силите в Киев. По подобен начин джихадистите научиха, че можеш да правиш каквото поискаш с европейци, знаейки, че някои държави - най-вече Франция, Германия, Испания и Италия - ще платят охотно откуп, за да освободят гражданите си.

Ако отвлечеш германец, забогатяваш; ако го направиш с американец, британец или израелец, в крайна сметка ще ти излезе през носа.

Най-големият проблем на Европа обаче е в спалнята. Наравно с Япония, Европа е сред привържениците на ниската раждаемост. Европейските държави са със средна раждаемост 1.5 деца на семейство, осезаемо под нивото от 2.1 деца на семейство, необходими за заместване на остаряващото население. Проблемът е особено тежък в Италия, Испания и - най-важното - Германия.

Броят германски бебета, раждани ежегодно, е спаднал под нивата в началото на миналия век. Не твърде изненадващо, експерти на ООН прогнозират спад на населението на Германия с 9% към 2050 г. Германия може да има по-малко деца, отколкото е имала през 1900 г., но общият брой родени деца в Испания е спаднал под нивата от 1858 г., и е сравним с този през XVIII век.

Това отразява известен махмурлук от катастрофите, които европейците са си причинили сами през последния век. След десетилетия на войни и конфликти, отбелязва историкът Тони Джуд, европейците просто са искали мир и спокойствие. В следвоенна Европа всяко следващо поколение е "генерация аз", фокусиращо се по-малко върху семейството и религията и повече върху материалните блага и финансовата сигурност.

Съвременна Европа е едно от най-нерелигиозните места на света; има повече атеисти в Германия, отколкото в целите САЩ - страна с почти четири пъти по-голямо население.

За да поддържат трудовия си пазар и да създават нови потребители, европейските държави по необходимост са превърнали в приоритет внасянето на повече емигранти. Към 2025 г. икономиката на Германия ще се нуждае от 6 млн. допълнителни трудещи се; това означава 200 000 нови емигранти всяка година, за да продължава да работи икономическата система, според правителствени прогнози. Ситуацията оттам нататък ще се влошава още повече.

Към 2050 г. общата работна сила в Германия се очаква да спадне с 30% под нивата от 2010, като от 54 млн. ще стане 38 млн. През същия период трудещите се в Америка се очаква да се увеличат с допълнителни 35 млн.

От години икономиката на Германия и другите западноевропейски държави зависи от емигранти от Турция и други ислямски държави. Ислямската миграция обаче не осигурява работници с достатъчно умения, освен това се стига до културно и социално разделение.

Загрижени от ислямската емиграция, германците сега разчитат, както и през 60-те години, на намаляваща група от умели специалисти от бързо остаряващи държави като Испания и Италия, както и от Източна Европа. Тези закъсали в икономически план държави са се превърнали в основен източник за нови емигранти в Германия, като през 2011 емигрантите оттам са били около 1 милион - с 20% повече от предишната година.

Много от южните и източни европейски държави постепенно се обезлюдяват

Към 2050 прогнозите са населението на България да намалее с 27%, а това на Латвия, Литва и Румъния да спадне с над 10%. Към 2050 населението на почти цяла Източна Европа ще намалее, твърдят скорошни прогнози.

После идва бързо остаряващото население на Европа, естествен резултат от ниската раждаемост, което също възлага огромно бреме върху икономиката на региона. Германския канцлер Ангела Меркел предложи въвеждане на допълнителен 1-процентен данък върху доходите като "демографски резерв", компенсиращ нарастващите пенсионни разходи.

"Трябва да мислим за времето след 2030 г., когато бейби бумърите от 50-те и 60-те години ще се пенсионират и ще ни струват повече като социални и медицински разходи," обяснява Гюнтер Крингс, автор на новото предложение за управляващата в Германия Християндемократическа партия.

Следващото поколение ще е най-губещото в упадъка на Европа

Въпреки че раждаемостта е много ниска, тези млади хора, които сега навлизат на трудовия пазар, са изправени предизключително високи нива на безработица от рода на 20% или повече в държави като Испания, Гърция и Франция. Нищо чудно, че младежите в Европа масово биват описвани като "изгубеното поколение".

Настоящата политическа криза в Европа породи ново ниво на политическа несигурност

Най-ясно видимо е това във възхода на радикални нови партии - гръцката "СИРИЗА" - в крайната десница и левица. Две сили стоят зад това изместване на политическия баланс - емиграцията и нарастващия бунт на избирателите, както се случи той в Гърция, за бюджета на ЕС и регулаторната му политика. В Испания най-бързо набиращата популярност партия "Подемос" взаимства директно от типа квази-марксистки радикализъм на "СИРИЗА".

Но по-голямата част от гръма и трясъка в други части на Европа идва от десницата. Много европейци започват да възприемат ЕС не като велика единна свръхдържава, а като потискаща, неизбираема, деспотична власт.

Мечтата за "общ европейски дом" на Михаил Горбачов се превръща в разнебитена колекция от апартаменти, в които съседите все повече не се разбират помежду си и търсят помощ другаде при трудности.

Засегнати от слаба икономика и вълна от социални проблеми, гореспоменатите визии на Жак Атали и американските еврофили сега изглеждат като самозалъгване. На практика във всичко - от културата и високите технологии до военната мощ, континентът в най-добрия случай се превръща все повече в периферна глобална сила.

Само Русия, най-голямата военна сила на континента и основният източник на енергия за Европа, изглежда е усетила накъде вървят нещата. Путин го демонстрира ясно, като изгражда по-тесни връзки с Китай, с който има обща авторитарна философия.

Други държави в периферията на континента, като Гърция и Сърбия, също гледат все повече към Русия и изгряващия ѝ съюз с Китай, вместо към ЕС. Китайските планове за нови високоскоростни влакове до Централна Азия и Източна Европа може да засилят връзките на страната с Евразия и централна Азия.

Демографските въпроси и уникалната възможност да възприемат широка гама от емигранти правят англоговорящата част от света икономически и демографски по-жива от Европа. Към 2050 г. т.нар. „англосфера" ще стане дом на над 550 млн. души, най-голямото струпване на население извън Китай и Индия.

Англоговорящите може да не хванат в юмрука си света като имперците от XIX век, но вероятно ще останат "първи сред равни" и в настоящия век.

В крайна сметка различните държави на глобуса ще се наложи да избират между англоговорящия свят и предвождания от Китай авторитарен съюз.

Това ще се превърне в своеобразна нова версия на Студената война (но с Китай, вместо Русия, във водеща позиция), като всеки блок ще се опитва да оказва влияние върху света. Англофилските Индия и Япония може да изберат англосферата заради демократичните традиции и лошите предчувствия за бъдеще, насочвано от икономическата и (нарастваща) военна мощ на Китай.

От друга страна, латиноамерикански държави като Бразилия и Аржентина може да счетат "янки-империализма" за по-голяма заплаха за независимостта им и да изберат вместо това да се присъединят към Китай и руските му съюзници. Това може да се окаже валидно и за голяма част от Африка, където Китай навлиза с бързи темпове. Предвожданата от Китай Нова банка за развитие и нейният "План Маршъл" за 40 млрд. долара за инфраструктурата в развиващите се държави представлява смел ход за гарантиране на още по-голямо влияние в бъдещия нов световен ред.

В този двуполюсен свят, изграден в контекста на надпреварата между САЩ и Китай, Европа вероятно ще е малък играч, привличана и от двете страни, но без да е жизненоважна за която и да е от тях.

През XXI век, пътят към властта и влиянието няма да минава през Париж или Берлин, а през Пекин и Вашингтон. Подобно на великите лидери от следвоенната ера, американските политици и държавници трябва да приемат новата реалност на постевропейския свят и да започнат да работят за преодоляване на последиците му.

#1 Rowan 25.02.2015 в 09:32:35

Ще се сетите, че либерастията е най-големият враг на демокрацията, ама кога недемократичните държави започнат да диктуват правилата на играта. Щото демосът може да участва в управлението само чрез държавата, а либерастията отслабва държавата и съответно лостовете на демоса да контролира положението. Така демокрацията се изражда в плутокрация, а плутократът се интересува само от печалбите си и изобщо не му дреме за демоса, а още по-малко за държавата, която по дефиниция на либерализма му се явява враг. Затова държавите, където няма политически свободи са силни играчи, а „демокрациите“ са затънали в борчове. Щото не са демокрации вече.

#2 veselavesela 25.02.2015 в 12:00:09

Огромният външен дълг на Китай и дефлационните процеси протичащи в страната, са в състояние окончателно да сринат голяма част от малко или повече свързаните с тях икономики . Съюз с Русия е добър икономически ход. Направо си е спасение...

#3 Дара 25.02.2015 в 12:42:09

Не знам кой е писал статията, но все си мисля , че икономисти и финансисти живеят в друг свят. Първо, винаги измерват силата на една с трана с военната и/или икономическа мощ. От човешка гледна точка , обаче, силата на една страна се измерва в това колко добре живее населението на тази страна. Ако населението има покрив и храна, отопление и осветление, може да си позволи отпуски и развлеченя, страната е добре. Ако населението намалява, например, но притежава повече на глава и живее по добре , можем да стигнем до парадокса , че икономиката се свива, а хората живеят по-добре, по-здрави са и се забавляват. Второ, защо постоянно ни плашат с демографска криза? От една страна нямало достатъчно деца (утрешните млади хора) а от друга младите се сблъсквали с високи нива безработица. Ако няма място за съществуващите, защо искаш да доведеш още? И какво щяло да стане когато бейби бумърите се пенсионирали ? Лесно - ще има работа за сегашните безработни млади. ``Големи сили като Индия и Китай...`` В Индия ( а може би и в Китай) огромен процент от населението живее в мизерия. Ако не си един от петдесетте души, които притежават икономиката, дали тези страни са привлекателни за живеене? Вчера имаше някъде статия , че 60% от безработните в Германия били бедни. Алармиращо висок процент на бедност! А всъщност смехотворно, защото означава че 40% от безработните не са бедни, т.е. живеят си добре. И това са безработните. Тези, които работят, не са бедни. От друга страна в Америка има работещи на по две места и на пълно работно време , които са бедни. Няма ли най-после някой да им свери часовниците на икономистите и финансистите? Сига са си ги мерили (икономиките) а да се вгледат колко добре живее един средно статистически жител ( не средно аритметичен) и по това да измерват кой къде се нарежда.

#5 Оби Уан 25.02.2015 в 12:59:05

Весела, не съм убеден колко е голям дълга на Китай?! Като абсолютна стойност - ОК, но като съотношение кум БВП инфото е за 2014 - 22.4%, което си е супер, особено с техния растеж... http://www.tradingeconomics.com/china/government-debt-to-gdp

#7 Rowan 25.02.2015 в 13:31:18

Ааа, Павуре, не са само ВПК-тата, дето работят. Я бързо да питаш Гуглето, кой е най-големият работодател в света! И работи активно по цял свят, даже чувам, че и у нас щели да отварят офис...

#8 veselavesela 25.02.2015 в 13:38:55

Ето и друга гледна точка: http://www.bloombergview.com/articles/2015-02-09/weak-china-import-figures-shouldn-t-spur-stimulus Не знам, кое, колко е вярно, но мизерията в Китай е голяма. Говорила съм с доста китайци и тук и в Сащ, а и от лични впечатления на мои близки пребивавали в Китай получавам една и съща информация - мръсно , мизерно и ориз. Та, мерси за такава прехвалена икономика, дето капиталите са съсредоточени в 1-2% от населението, а останалите мизерстват.

#9 Rowan 25.02.2015 в 14:11:32

Веси, те и преди мзерстваха. Разликата между „преди“ и „сега“ е, че сега имат милиардери и милионери. Преди нямаха промишленост и технологии, сега имат. За да имат пари, промишленост и технологии, това означава, че другаде имат по-малко пари и че в онова „другаде“ губят технологичното си превъзходство. Съгласен съм за мизерията, но тяхната мизерия не поражда социално напрежение, щото жълтите никога не са живели добре, докато обедняването на „другадето“ е връщане назад и поражда напрежение в страни, които са свикнали на благоденствие.

#10 Оби Уан 25.02.2015 в 14:14:15

Весела, никой не е казал, че в Китай е хубаво! Не става въпрос само за начина на живот там, а за влиянието на икономиката върху световната.... Това в икономиката с най-голям БВП / производство и пред вид факта, че скоро няма никакви изгледи да се промени начина на управление в страната, то доминацията им се очаква да става все по-голяма (както и зависимостта на световната икономика от Китай).

#12 Шамито 25.02.2015 в 16:19:51

Дара ,съгласен с изводите.Борбата се свежда до нови общочовешки ценности.Но вълците затова са такива защото не спят.Затова не искащите да бъдат квалифицирани за зомбита да бъдат нащрек.Пък каквото сабя покаже.

#13 veselavesela 25.02.2015 в 16:27:44

Пезев, разбирам, но и правя разлика м/у едно и друго управление на този 1% в света. На някои места, ако си работлив и/или предприемчив имаш шанс да живееш сносно. На други, каквото и да правиш, колкото и да знаеш и можеш - нищо. Аз предпочитам първите.

#14 Fedar 25.02.2015 в 16:47:16

veselavesela | 25.02.201516:27 Пезев, разбирам, но и правя разлика м/у едно и друго управление на този 1% в света ----------- Весела, тук грешиш сериозно. Разликата между едното и другото управление е в това, че едното има военно присъствие практически из целия свят и е успяло да наложи своята валута като основно средство за разплащане при покупо-продажба на енергия. Ако Китай имаше военни бази из цяла Европа и целия свят, и ако световната монетарна система беше изградена около юана, тогава в Китай щеше всеки "инициативен да може живее сносно", а в САЩ голямото мнозинство щеше да живее "мръсно, мизерно и с ориз". Това е разликата, а не някакво имагинерно превъзходство на американската демокрация и американските ценности. Колкото и да се опитва пропагандата да те убеди в противното. Отнеми военната мощ и доларовата доминация на САЩ, и тогава "деморкацията" и "ценностите" им няма да струват и пет пари.

#15 veselavesela 25.02.2015 в 18:36:44

Fedar, имах предвид Западна Европа

#16 deowin 25.02.2015 в 19:13:29

>успяло да наложи своята валута като основно средство за разплащане при покупо-продажба на енергия Хах. Наложили са точно толкова, колкото Google са наложили търсачката си и разстрелват всеки, който се осмели дори да спомене Yahoo или Bing. Хората избират това, което е най-практично, и то защото имат добри рационални причини. Ако световната резервна валута беше руската рубла или китайският юан, световната икономика щеше да се лашка нагоре/надолу абсолютно неконтролируемо - очевидно е ако погледнеш статистиката за волатилността на тези валути. Да, тази волатилност може би е причинена нарочно от злите проамерикански илюминати от Алфа Кентавър, но може би не е. Възможно е да е причинена от политическа и икономическа лабилност, липса на демократични традиции, и на примитивните ценности, които са характерни за по-слабо развитите цивилизации, и са, например, причината Путин да има толкова висок рейтинг в Русия. >Отнеми военната мощ и доларовата доминация на САЩ, и тогава "деморкацията" и "ценностите" им няма да струват и пет пари. Отнеми я щом си се заканил Първо, имам известни съмнения доколко ще успееш. Второ, имам известни съмнения доколко би харесал резултата. Твърде лесно е да плюеш по САЩ и да възхваляваш Русия и Китай докато американският начин на живот е недостижимо отвъд възможностите ти и жизнения ти хоризонт, а никой не ти налага руския или китайския. В момента, обаче, в който някой ти ги наложи, може би изведнъж ще се сетиш, че не са много приятни. А тогава би било твърде късно.

#17 boris 25.02.2015 в 20:12:35

Ами така е! Когато започна световната криза, главният проблем на ЕС бяха размера на клетката на кокошките. Нищо, някой неща доста скоро може коренно да се обърнат. Европа в момента са в същия нихилизъм и безнадеждност като Германия през 20-години на 20-ти век.

#18 Борката 25.02.2015 в 23:09:55

Прасе , поне веднъж дай стейтмънт, не се завирай под полите на хората! Застани ,като нещо,каквото и да е и отсечи някакво мнение!

Новините

Най-четените