С малко закъснение Европа най-накрая показа амбиции да се включи сериозно в глобалната надпревара в развиването на технологии с изкуствен интелект.
За целта Европейският съюз смята да инвестира 200 милиарда евро в тази насока.
Планът бе обявен от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в рамките на двудневната среща на върха за ИИ в Париж, на която присъстват световни политически и технологични лидери.
"Искаме Европа да бъде водеща сила и имаме нужда от технологии с изкуствен интелект", каза тя. "Твърде често чувам, че навлизаме късно в надпреварата - че Китай или Съединените щати вече са ни изпреварили. Не съм съгласна, защото състезанието далеч не е приключило", убедена е Фон дер Лайен.
По-рано този месец новоизбраният американски президент обяви създаването на съвместното предприятие Stargate, което обединява усилията на технологичните компании OpenAI (създателят на ChatGPT), Oracle и SoftBank за инвестиране на милиарди долари в ИИ инфраструктура.
Предвидено е първоначално финансиране от 100 милиарда долара, които да достигнат до 500 милиарда в следващите четири години.
---
Тук по-конкретно за американския проект "Старгейт":
---
Китай също изпъкна със своя модел R1 в приложението DeepSeek, който показва същата ефективност като американските конкуренти, но на далеч по-ниска финансова стойност.
По думите на Фон дер Лайен Европа може да използва своя специфичен подход и масивно ноу хау в развиването на нови технологии, за да се конкурира успешно със Stargate и с Китай.
Първият етап вече е в ход още от миналата година, когато бе обявено създаването на общо 7 "фабрики за изкуствен интелект" (нови 5 предстои да бъдат обявени) в различни страни из Европа. Те ще създадат или използват вече съществуващи суперкомпютри с огромен изчислителен капацитет, какъвто е необходим за развиване на модели с изкуствен интелект.
За този проект вече са активирани 10 милиарда евро, като идеята му е да бъде открит за всички компании и изследователски институции, които искат да се възползват от мощта на суперкомпютрите.
Вторият етап е надграждане на "фабриките" с "гигафабрики за изкуствен интелект". Това ще бъдат общо четири огромни центъра за създаване на големи и сложни ИИ модели от следващо поколение.
---
Тук са нашите впечатления от китайския DeepSeek:
---
Финансовият принос на Европейския съюз ще бъде в размер на 50 милиарда евро през новосъздадения фонд InvestAI, който трябва да привлече още 150 милиарда посредством инициативата EU AI Champions.
Тя включва някои от най-големите европейски компании, финансови институции и инвестиционни фондове, включително Airbus, BNP Paribas, E-ON, T-Mobile, Deutsche Bank, Henkel, Siemens, SAAB, SAP, Siemens, Spotify и други.
Според Фон дер Лайен това ще бъде най-мащабното публично-частно партньорство в света по отношение на развитието на ИИ.
Въпросните 200 милиарда няма да бъдат единствените, тъй като вчера френският президент Еманюел Макрон обяви, че неговата страна ще привлече 109 милиарда евро със същата цел в следващите няколко години.
При откриването на срещата на върха в Париж Макрон каза, че средствата ще дойдат от Обединените арабски емирства, американски и канадски инвестиционни фондове, както и от френски компании като телекомите Iliad и Orange и групата Thales, която действа в областта на аерокосмическата индустрия и отбраната.
По-рано стана ясно, че ОАЕ ще инвестират между 30 и 50 милиарда евро в изграждането на 1-гигаватов център за обработка на данни във Франция като част от кампус, фокусиран върху развитието на технологиите с изкуствен интелект.
От своя страна телекомът Iliad се ангажира с изграждане на инфраструктура за 3 милиарда, докато базираната в Париж технологична компания с ИИ насоченост Mistral ще построи собствен център за данни в столицата.
Остава да се разбере и колко от всички тези заявки ще бъдат изпълнени по ефективен начин.