"Бяхме в Солсбъри само като туристи... Разхождахме се, пихме кафе, наслаждавахме се на английската готика. Това защо не го показват?" - двамата руснаци, представящи се за Александър Петров и Руслан Боширов, правят всичко възможно да звучат достоверно пред Маргарита Симонян от RT, дни след като Лондон ги уличава в опита за убийството на Сергей и Юлия Скрипал.
Властите във Великобритания публикуват снимките им от летището, хотела и гарите, заснети в дните около отравянето на Скрипал с "новичок". Тереза Мей съобщава пред парламента, че двамата заподозрени са служители на руското военно разузнаване ГРУ.
Мъжете обаче твърдят, че са напълно редови цивилни граждани, предприемачи от "средна ръка", които търгуват с хранителни добавки и витамини. Посетили Острова в първите дни на март, "за да се отърват" от всекидневието и да разгледат забележителностите в Солсбъри. Уви, не са си направили нито една снимка за спомен.
Руслан Боширов изглежда доста по-притеснен от колегата си, като неколкократно повтаря колко важна и прочута туристическа дестинация е градчето, намиращо се на 141 км от Лондон. Градчето, в което живее бившият двоен агент Сергей Скрипал.
Няколко седмици след интервюто пред RT легендата за "туристическата" обиколка на Боширов и Петров започна да се разплита по краищата си.
Британският сайт за онлайн-разследвания Bellingcat разкри данни, които доказват, че двамата мъже са действителни сътрудници на военната разведка на Русия, работещи под прикритие. В хода на разследването екипът успява да установи и реалната самоличност на "Руслан Боширов".
Оказва се, че мъжът, увлечен по английската готика и катедралата на Солсбъри, всъщност е полковник от ГРУ на име Анатолий Чепига, носител на най-висшата руска награда - орден "Герой на Руската федерация". А доколкото това звание се присъжда веднъж в годината на малка група хора лично от президента на Русия "за заслуги пред държавата и народа, свързани с извършването на геройски подвиг", има висока вероятност Владимир Путин да е знаел много добре кой е полковник Чепига.
Начинът, по който Bellincat проучва, сравнява и проверява информацията за Чепига, е също толкова интересен, колкото и личната история на заподозрения руснак.
Сайтът е създаден през 2014 г. от британския журналист Елиът Хигинс с финансиране от crowd-funding кампания. По това време Хигинс работи сам от дома си в Лестър, след като решава да напусне позицията си на административен и финансов служител в организация за настаняване на бежанци.
Хигинс няма журналистическо образование, нито опит в медийния бизнес, но бързо успява да се наложи в полето на т.нар. open-source гражданска журналистика, в която хората анализират публично достъпни материали и помагат за откриването на важни факти по разследвания от обществен интерес. Конфликтите в Близкия Изток са сред основните теми на работата му - вкл. изследване на записи и снимки от Сирия, които показват арсенал от химически оръжия. Bellingcat работи и по разследването на сваления в Украйна самолет MH17 - неговият екип идентифицира руски войници, за които се предполага, че са свързани с катастрофата.
Bellingcat е подлаган на постоянни критики в Русия - дори обвиняват Хигинс за подставено лице на британското разузнаване.
"Критикуват ни и през социалните мрежи, и през самото руско правителство. А щеше да е изненадващо, ако не реагираха на статиите ни", казва в отговор Елиът Хигинс. Екипът му се състои от 3-4 постоянни сътрудници и множество доброволци. Сега разполага с 10 служители и отделно звено с преводачи.
По следите на полковник Чепига
Анатолий Владимирович Чепига е роден на 5 април 1979 г. в село Николаевка, недалеч от границата на Амурската област с Китай. На 18-годишна възраст той постъпва в Далекоизточното висше общовойсково командно училище в Благовещенск (на 40 км от родното му място). Това е една от най-елитните руски школи за офицери от морската пехота и спецчастите.
Чепига завършва с отличие през 2001 г., след което е изпратен в 14-та спецназ-бригада в Хабаровск. Това е една от елитните части на силите за специални операции, която работи под командването на ГРУ. Тя играе важна роля по време на Втората Чеченска война, забелязана е и по границата с Украйна през 2014 г.
По време на службата си в 14 бригада полковник Чепига е пращан три пъти в Чечня. Не е ясно в какви операции е участвал, но на сайта на "Доброволното общество за съдействие на армията, авиацията и флота" (ДОСААФ) се посочва, че по време на службата си той е получил над 20 воински награди.
2003 г. е последната, в която Bellingcat откриват данни за присъствието му в 14-та бригада. През 2010 г. той получава своя първи фалшифициран паспорт.
В този период Анатолий Чепига получава легендата "Руслан Боширов" и се мести в Москва. Възможно е в този период да е завършил и Военно-дипломатическата академия - т.нар. "Консерватория" на ГРУ, като се има предвид ранга му на полковник и работата му като таен сътрудник на разузнаването.
През декември 2014 г. Анатолий Чепига получава орден "Герой на Руската федерация".
Голяма част от тези награди се връчват при публични церемонии. Често са съпроводени с указ на президента, например, такъв е издаден по повод награждаването на руски военни, воювали в Сирия.
Когато "геройският подвиг" представлява държавна тайна, обаче, указите се пазят в секрет. Именно така е награден полковник Чепига. На сайта на президентската администрация не е публикуван нито указа, нито каквото и да е споменаване на героя.
В сайта на ДОСААФ обаче се казва, че е получил наградата си "за изпълнението на миротворческа мисия". Орденът му е посочен и на сайта на военното училище в Благовещенск - отново без описание на подвига.
Пестеливата информация по повод героизма на Чепига и периодът, в който той е получил звездата, подсказват къде може да е изпълнена мисията му. През 2014 г. не се водят бойни действия в Чечня, а по това време Русия не е влязла в Сирия. Единственият регион, където се водят тайни военни операции, е Източна Украйна.
Как Bellingcat стига до истинския Руслан Боширов
Отначало екипът на сайта разполага само със снимките на заподозрените мъже и подправените им паспорти. Опитват да потърсят изображенията им в различни търсачки, но не намират съвпадение по лице. Не намират и нито един телефонен номер на човек с име "Руслан Боширов" в телефонните справочници, които ползват.
След неуспеха в търсенето по простите методики, Bellingcat и The Insider решават да приложате дедуктивен метод.
Предполагайки, че двамата заподозрени са офицери на ГРУ и са се занимавали с тайни операции в Западна Европа, разследващите журналисти се свързват с бивши руски военни и сътрудници на службите за сигурност, за да проучат кои са школите, в които "Петров" и "Боширов" биха могли да са преминали през подготовка.
Един от източниците им подсказва, че в периода към края на 90-те и началото на 2000, най-добрата репутация в областта на изучаването на чужди езици и задграничните тайни операции е притежавало Далекоизточното висше общовойсково командно училище.
Екипът на Bellingcat проучва няколко различни, непълни албуми със снимки и фотогалерии на випускниците в периода 2001-2003 г., но не успяват да намерят точно съвпадение на нито един от заподозрените. Няколко души от снимките им напомнят визуално на предполагаемия "Боширов".
Един от тях е забелязан на групова снимка от статия за историята на училището, публикувана през 2018 г. Фотографията показва няколко от учениците от школата в Чечня. Към нея е добавен текст: "Седем офицери са удостоени със званието Герой на Руската федерация".
За да провери хипотезата, че човекът от снимката може да е "Боширов", екипът започва да търси в интернет споменаването на "ДВОКУ" (абревиатурата на училището), "Чечня" и "Герой на руската федерация". Търсенето ги отвежда към сайта на "Доброволното общество за съдействие на армията, авиацията и флота" (ДОСААФ) - а в него всички ключови думи водят към статия, в която се споменава името на полковник Анатолий Чепига.
Нито Google, нито руските търсачки съдържат снимки или акаунти в социалните мрежи, свързани с този човек или военен със същото име.
Пробивът се получава, след като екипът проверява "Анатолий Чепига" в слети руски бази данни - в руските торенти се оказват достъпни различни бази данни с адреси и телефони на абонати в множество руски градове и региони. Данните варират по актуалността си, но покриват периода от 2000 до 2014 г.
Анатолий Чепига присъства в база данни за Хабаровск от 2003 г. и в Москва през 2012.
В първата база той е посочен с трите си имена - Анатолий Владимирович Чепига - и с телефонен номер. Като адрес е посочено само "в/ч/ 20662" (воинска част 20662). Това е номерът на част от 14 бригада за специални операции на ГРУ в Хабаровск.
Проверяват телефона - оказва се, че той се ползва от 4 години от човек, който не познава предходния собственик.
Втората база данни посочва Анатолий Владимирович Чепига, жител на Москва, роден на 5 април 1979.
След като разполагат с датата на раждане, адреса и имената му, хората от Bellingcat започват да търсят въпросния човек през социални мрежи и сайтове, отново неуспешно. Попадат на още един човек със същото име, набор 1979, но с друга дата на раждане - оказва се бизнесмен, който няма нищо общо с "Руслан Боширов".
За да установят дали действително Чепига от снимката на военното училище е "Боширов", се налага да сравнят лицата им на повече изображения. Нито една снимка на Чепига не се открива в търсачките или други източници - дори в статиите, в които се споменава "героят на Русия полковник Чепига".
Проверката за достоверност се случва чрез достъп до заявление за издаване на паспорта на името на Анатолий Чепига (с дата на раждане 5 април 1978) - от Bellingcat казват, че са получили данните от различни източници с достъп до бази данни, датирани до 2014 г.
В документите от паспорта му присъства лична снимка, за която се предполага, че е правена около 2003 г. По същото време е издаден и паспортът.
Човекът от снимката има голяма прилика с по-младия "Руслан Боширов" от копията от задгранични паспорти, които бяха разпространени от британската полиция. В заявлението за издаване на документа за самоличност е посочен адресът в град Хабаровск, в/ч 20662. Това потвърждава, че именно той е човекът, открит в базата данни за 2003 г. Като място на раждане в паспорта е посочено "с. Николаевка" - още една връзка с едноименния герой на Руската федерация.
Като засичат различни и независими източници на информация в различни периоди от време, хората от екипа на Bellingcat стигат до извода, че човекът зад псевдонима "Руслан Боширов" е полковник Анатолий Чепига, многократно отличаван офицер на руското военно разузнаване, който през 2014 г. получава и висшата държавна награда.
Този извод противоречи както на твърденията на самия "Боширов" пред RT, така и на думите на президента Владимир Путин, че заподозрените от Лондон мъже са обикновени цивилни граждани.
Екипът на Bellingcat казва още, че се е свързал конфиденциално с бивш руски офицер "със звание, съпоставимо с полковник Чепига", за да проверят реакцията му на събраната информация.
"Под условие за запазване на анонимността му, нашият източник изрази удивление, че поне един от агентите от операцията в Солсбъри е носил звание "полковник". Още по-удивителното е, казва той, че заподозреният е получавал държавно отличие. По думите на нашия източник - в такава операция би трябвало да вземе участие "полеви агент" от нисък ранг, не по-висш от капитан. Той предполага, че изпращането на полковник с високи награди на полева работа е крайно нехарактерна - това би трябвало да означава, че "задачата е дадена от високо ниво", пише Bellingcat.