Хакерски атаки, чрез които е възможно да са били засегнати огромен брой потребители на iPhone, всъщност са имали за основна цел представители на мюсюлманската етническа група уйгури в Китай.
Това поне твърдят източници на TechCrunch и Forbes, които са предоставили информацията под условие да останат анаонимни.
От Google миналата седмица съобщиха за безпрецедентна атака срещу смартфоните на Apple. При посещение на популярни сайтове iPhone-и са били заразявани със зловреден софтуер. Той е позволявал шпиониране на огромно количество информация, включително чатове в WhatsApp, iMessage и Telegram (които по принцип са криптирани), копиране на снимки, както и следене на местоположението на устройството.
Според източниците на двете медии обаче хакерският пробив може би е бил част от по-мащабна кампания, чиято цел всъщност е била да бъдат заразени смартфони и компютри на представители на уйгурския етнос в Китай. Нещо повече – освен iOS, операционната система на Apple, атаките чрез сайтовете със зловредния софтуер са били насочени и към устройства с операционната система Android, както и към компютри с Microsoft Windows.
Един от източниците на Forbes предполага, че операционните системи, обект на атаката, са били променяни във времето, за да се отрази промяната в техниката, която уйгурите в Китай използват.
Китайското правителство отдавна следи внимателно представителите на уйгурската етническа група, конкретно в региона Синдзян, където те представляват почти половината от населението.
Твърдения, че Китай държи почти милион уйгури в превъзпитателни лагери се появиха през миналата година. Страната първоначално отрече обвиненията, но няколко месеца по-късно властите в Синдзян потвърдиха, че такива лагери съществуват, но посочиха, че целта им е да се справят с екстремизма чрез "идеологическа трансформация".
Според Купър Куинтин от фондация "Електронни граници" хакерските атаки, за които Google съобщава, вероятно имат за цел да шпионират не само уйгурите в Китай, но и живеещите в чужбина, както и други хора, които може просто симпатизират на етническата група и биха искали да им помогнат да получат независимост.
Google не са коментирали официално твърденията за атаки и срещу устройства с Windows и Android.
От Microsoft коментират, че не са получавали подобна информация от Google, но казват, че ако бъдат информирани за проблеми със сигурността на Windows, ще предприемат необходимите мерки, за да защитят потребителите си.
Apple все още не са дали никакво становище за хакерските атаки.
Според официалното съобщение на Google, те са информирали Apple още през февруари за хакерските атаки, извършвани чрез зловредните сайтове, както и за 12 различни проблема със сигурността на iPhone. Това е довело до ъпдейт на iOS, който да предпази потребителите.
Същевременно обаче когато Google за пръв път съобщиха за случая в края на август, те не разкриха публично кои са (или са били) зловредните сайтове. Обясниха само, че атаките не са били "дискриминиращи", т.е. всеки потребител с iPhone, посетил сайта, е щял да бъде атакуван.