Призракът на ЕТА още броди в Испания

Баската нелегална терористична организация ЕТА, причинила множество атентати при опита й за създаването на независима държава, оставя дълбоки рани в испанското общество, които не зарастват и до днес.

Въпреки че ЕТА прекрати терористичните си действия окончателно през 2011 г., а миналата година официално се разпусна, това далеч не е краят на влиянието й, особено в северната част на Испания, по-известна като Страна на баските.

Организацията косвено се проявява и днес с много силно влияние в политиката, което се отразява на целия политически живот на Испания. Макар от 8 години групировката официално да не съществува, това съвсем не важи за идеите за независимост.

В северния испански град Алсасуа, който е част от Родината на баските, конфликтът между местните и органите на реда поражда все още доста проблеми за мира, като много местни граждани се оплакват от тормоз и отговарят на това с неприязън към Испания.

„Има част от обществеността на Алсасуа, която изпитва омраза към всичко, което представлява Испания." коментира Хавиер Еспарца, президент на Наварския народен съюз (UPN), регионална дясна партия.

Неговата формация обаче не е състояние да вкара свои кандидати в управата на градове като Алсасуа, тъй като там все още съществува страх от баските сепаратисти и евентуалната саморазправа, която те могат да организират.

Според Еспарца политическата партия за независимост от Испания Eh Baldu сега представлява много от избирателите, които някога са били привърженици на ЕТА. Eh Baldu държат властта в Алсасуа, както и много други градове в региона. Според политическия лидер обаче партията е само фасада на някогашната терористична организация.

Според Горка Ландабуру, редактор в местното списание "Камбио 16", подобни твърдения са силно преувеличени. Той самият едва не губи живота си при атентат на ЕТА през 2001 г., но въпреки това смята, че действията от страна на властите в Мадрид и тежкото правосъдие, което се налага в града само спомагат за продължаващото влияние на крайните баски националисти.

Междувременно за нагнетяването на напрежението спомагат и критиките на опозицията към управляващите социалисти за това, че толерират поведението на баските националисти в замяна на политическа подкрепа.

Като пример за това те цитират факта, че социалистката Мария Чивит стана президент на региона Навара миналия август, благодарение до голяма степен на факта, че партия Eh Bildu се въздържа при гласуването. И макар социалистите да отричат да са правили каквито и да е компромиси с баските националисти, опозицията все пак не е убедена.

От партия (Ciudadanos) "Гражданите" определиха въздържането на Eh Bildu като част от споразумение, което е "върхът на всички измами". Междувременно Еспарза заяви публично, че Мария Чивит се е споразумяла с „хората на ЕТА"

Действащият министър-председател на Испания Педро Санчес също е изправен пред подобни обвинения. Той достигна до премиерския пост именно благодарение на подкрепата на Eh Bildu по време на вота на недоверие срещу предшественика му Мариано Рахой.

И докато той се опитва да сформира ново правителство, сътрудничеството с баските националисти отново играе роля за прокарване на някои политики през парламента.

Местните от град Алсасуа усещат, че са използвани като марионетки в игра. Те дори определят баската страна като място на конфликт.

Миналата година инцидент в града даде повод за много голямо обществено обсъждане. Тогава между младежи и служители на реда възниква конфликт, при който са ранени две жени, които са служители на полицията.

Прокуратурата е на мнение, че това не е обикновена пиянска проява, а конфликтът е част от умишлено създадена стратегия за насаждане на враждебност към властите сред местните хора, която цели да прогони органите на реда от Алсасуа.

Десните партии определят този инцидент безспорно доказателство, че влиянието на ЕТА е все така силно в региона и е насочено срещу всеки символ на испанската държава. Междувременно прокурорът по делото Жозе Перал определи действията на младежите, сбили се с полицаите, като част от "наследството на терора в страната на Баските и Навара".

Все пак съдът в Мадрид отхвърли обвиненията, свързани с тероризъм, но въпреки това посочи, че нападението е подтиквано от „радикализация, враждебност и нетърпимост" към силите за сигурност.

Роднини и близки на обвиняемите смятат, че ситуацията е фарс. Те са на мнение, че полицията, съдебната система и политиците са се договорили да манипулират този случай, в опита си да измислят общ враг в Северна Испания.

Според местните насилието далеч не е така едностранно, както в Мадрид се опитват да го изкарват. Много от местните продължават да се оплакват от полицейско насилие и тормоз от страна на онези полицаи, които са изпртени в Навара от други части на Испания.

Има съобщения за насилие, постоянни проверки от униформените и заплахи, породени от факта, че "не искаме да сме част от държавата им", твърдят местните.

Затова и там един от популярните празници продължава да бъде Оспа Егуна - "Денят на сбогуването" (с Испания). Основното послание на празника е, че служителите на реда от другите региони на Испания далеч не са добре дошли, а самата дата се отбелязва с празненства и шествия.

На това, както и на инцидента с пострадалите полицаи, миналата есен лидерът на партията "Гражданите" Албърт Ривера отговори с голямо събиране в града. Официалната причина беше шествието да изрази подкрепата си за двете ранени служителки на полицията. То обаче породи множество дебати и негативни коментари, заради участието на представители на консервативната Народна партия и крайно дясната Вокс, които редовно изразяват крайни позиции спрямо баските националисти.

Всичко това според Ландабуру само засилва проблемите пред мира и установяването на спокойствие в региона.

„Това е голям срам за по-голямата част от хората в Алсасуа, в Навара и Страната на баските", каза той. „Те просто искат спокойно съвместно съществуване."

Новините

Най-четените