Докладът на Пентагона, посветен опасностите за външната политика на САЩ, обръща специално внимание на Русия и на операциите на Кремъл за натрупване на глобално влияние. И макар съставителите му да са на мнение, че САЩ губи способността си да се противопоставя на тези руски опити, това съвсем не означава, че Пентагона е останал в бездействие.
Серия от специални учения в Северна и Източна Европа около границите на ЕС с Русия, проведени от американските и съюзническите спецчасти, в които са взели участие около 1400 командоси от различни държави, разиграват сценарии за противодействие на евентуални нападения от руска страна.
Командосите тренират как да действат при евентуално навлизане на т.нар. "малки зелени човечета" - руски командоси без отличителни знаци - които участваха в процеса по анексирането на Крим преди провелия се в областта референдум.
На фона на демонстрирането на затоплени отношения между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин, тюлени от военноморските сили на САЩ и зелени барети практикуват мисии в подкрепа на местните сили в Източна Европа и Балтийските страни, така че те да могат възможно най-ефективно да се противопоставят на евентуална руска агресия.
Под възобновената стратегия на Пентагона за борба с нарастващата заплахи от страни като Русия и Китай, американските командоси се обединяват с партньори от източния фланг на Европа, за да осуетят т.нар. хибридна война на Русия, за която се твърди, че включва манипулиране на събития чрез комбинация от политически маневри, спонсориране на местни фракции (политически и граждански), кибератаки и информационна война.
Според експертите всичко това се прави с цел да се засилят отбранителните сили спрямо заплахи, връщащи света към епохата на Студената война. Сега разликата е такава, че вместо бомби и агресивно превъоръжаване, съревнованието се води с байтове и трафик на данни.
"Това е завръщане в бъдещето. Силите за специални операции трябва да работят на ръба, за да водят борбата с ръската агресия", заяви в интервю за New York Times генерал Ричард Д. Кларк, ръководител на командването на Пентагона за специални операции.
Двуседмичните учения в Унгария, България и Румъния предлагат рядък поглед към тези сенчести операции в "сивата зона" на действие, предназначени да останат под прага на ответен отговор от врага, но вървящи именно по ръба на открития конфликт.
Въпреки демонстрираното от държавните си лидери благосклонно отношение към Русия и Кремъл, американски и угнарски офицери са се събрали на около 100 км от столицата Будапеща. Почти паралелно със срещата на върха на Г-20, по време на която Доналд Тръмп шеговито отхвърли за пореден път твърденията за руска намеса в президентските избори в САЩ, и на фона на продължаващата загриженост за нивото на демокрацията в Унгария, военните от двете държави избягват да мислят за тези противоречия в националните си политики.
"Отношенията на база "армия-армия" са наистина устойчиви на фона на това, което се случа в политическата среда. Предпочитам да не излизам от професионалните си компетенции", коментира бригаден генерал Тамас Шандор, ръководител на 1000 унгарски военнослужещи, каза в интервю в кабинета си.
В много отношения личното израстване на генерал Шандор проследява еволюцията на източноевропейските военни от съперници през Студентата война към съюзници в НАТО и другари по бойните полета на Афганистан и Ирак след 11 септември 2001 г.
Генерал Шандор, който в момента е на 52 г., се присъединява към армията като кадет в края на 80-те години, докато Унгария все още е част от Варшавския договор. По-късно обаче той минава редица обучения в някои от най-добрите американски школи на САЩ, включително Форт Левънуърт, и Националния университет по отбрана във Вашингтон. Той е отслужил три тура в Афганистан заедно с американските сили.
До него седи 47-годишният капитан Марк Шафер, член на военноморските тюлени, който оглавява американската тренировка тук, както и последвалите учения в България и в Румъния.
"Чуваме фоновата музика, не сме глухи за нея. Но като оперативен командир аз се фокусирам върху способностите на партньорите ни. Това е моята мисия", коментира капитан Шафер. Той има опит по европейските терени още от края на 90-те и конфликта в Босна. Сега той командва 600 морски пехотински по Източното крайбрежие на САЩ и бил изпращан в зони на активни военни конфликти над 15 пъти след 11 септември.
Ученията на спецчастите от страните в Източна Европа дойде по същото време както и най-голямото учение, водено от САЩ, от анексирането на Крим от Русия насам - това в региона на Приалтика.
Там участват над 1000 войници от американската армия, войски от европейските държави и около 50 кораба, които тренират модели за действие в случай на руско нахлуване, подобно на това в Крим и Източна Украйна.
Усилията на САЩ в това отношение обаче не са съсредоточени само в Източна Европа и Прибалтика. Шведските и норвежките специални части също работят с американските сили по учения, свързани с все по-оспорвания регион на Арктика. Войниците на двете държави минават курс по работа със специална екипировка и тактики за действие, обяснява генерал-майор Кърк Смит от военновъздушните сили, ветеран от Афганистан, който е командир на няколко хиляди души от американските сили за специални операции в Европа.
Всички тези усилия на САЩ целят да се даде даде отговор на авторитарните сили като Русия и техните опити за прокарване на хибридни конфликти.
В навечерието на изборите в Украйна тази година американските власти заявиха, че усилия в социалните медии, подкрепяни от Кремъл, на два пъти са насочили дезинформационните си кампании в посока посяване на недоверие между Киев и Вашингтон.
В статия на 5 март от спонсорирания от Русия сайт на Новорос, се твърди, че украинското правителство е издало украински паспорти на американски служители, което би позволило на американските сили да проникнат в Русия. Статията беше споделена в няколко руски социални медийни платформи.
Вторият опит дойде на 25 март под формата на редица публикации, според които американските специални части са задействали проект на нови протести, които да подменят вота за президентските избори, подобно на протестите от 2014 г., след които Виктор Янукович падна от власт. Текстовете също така целят обезкуражаването на украинците от това да встъпват на военна служба.
Според американските власти действията на официален Киев за бързо развенчаване на фалшивите информации и призоваване на обществеността да съобщава за подобни подозрителни опити за дезинформация, са били на ниво. Въпреки това никой не се заблуждава, че противодействането на руските усилия за всяване на хаос из бившите съветски републики и държавите от бившия социалистически блок, ще е нещо лесно.
"Това ще бъде много дълга кампания. Те се опитват да преминат "през шевовете". Нашата задача е да разпознаем тези усилия, да се конкурираме с тях, да им се противопоставим и да ги предотвратим", коментира ген. Смит.
Самите тренировки в Източна Европа - в Унгария, България и Румъния - целят да заздравят реакцията при подобни атаки. На терен командосите разиграват сценарий, при който високотехнологичното оборудване, управлявано от сателитни комуникации, бива свалено след руска кибератака.
"Обратно към компаса и картите, и нищо друго. Това е старата школа. Надяваме се на най-доброто и се подготвяме за най-лошото", коментира унгарския ген. Шандор.
Малките екипи от командоси от 10 страни тренират тайни разузнавателни мисии, прокрадват се към потенциални цели и предават важна информация на местните сили. Други изпреварващи операции тренират вкарване на командоси зад вражеските линии (или изкарването им оттам), без да бъдат открити. Командирите усъвършенстват способността си да координират бързо развиващите се, едновременни, тайни действия в няколко страни.
В една от провелите се сутрешни тренировки няколко десетки унгарски командоси, въоръжени с автомати М4 и противогази, извършиха манипулационна атака върху изоставена сграда, в която властите подозираха, че унгарски сепаратисти, създадени от руснаците, правят мръсна бомба от хлор и други опасни химикали.
Подкрепяни от въздуха с хеликоптер "Кугър", командосите нахлуха в сградата на два етажа, обезвредиха терористите и блокираха производството на бомбата.
По време на въпросното учение на бойно поле войниците носят своите мобилни телефони. И в полушеговит отговор на новите опасности, с които се сблъскват военните в ерата на киберсигурността, инструкциите, изписани върху торбичките за телефоните пише: "Ако бъде намерен мъртъв, изтрийте историята в браузъра ми."