Най-влиятелната позиция в сферата на националната сигурност на САЩ ще бъде дадена на пенсиониран генерал-лейтенант с противоречива биография.
Майкъл Т. Флин е предложен за съветник по националната сигурност на Доналд Тръмп. В тази роля той ще трябва да помага на президент с нулев опит по въпросите на сигурността - включително незавършената военна операция срещу "Ислямска държава", експанзионистичната политика на Китай и растящата агресия от страна на Русия.
Като офицер с дългогодишен опит и бивш ръководител на Агенцията за военно разузнаване, Майкъл Флин ще бъде решаващият фактор в координацията между Държавния департамент, Пентагона и групата от американски разузнавателни служби, които получиха сериозна власт и влияние след атаките на 11 септември 2001 г.
"Той е човек, който се ползва с доверието на президента, има авторитет сред военните и разузнавателната общност, а и Конгресът го уважава. Той е много сериозен човек. Гледа на работата си много отговорно", коментира републиканският конгресмен Девин Нунес, председател на Комисията, отговаряща за разузнавателните служби в Конгреса.
Репутацията на Флин обаче беше комрпометирана след напускането на държавната служба - факт, който хвърля сянка на съмнение върху повишението му дори сред отбранителната общност.
Бившите му колеги си спомнят с изумление как Майкъл Флин се появи рамо до рамо с руския президент Владимир Путин в Москва през декември 2015 г. Тогава генералът присъства на пищна церемония, организирана от пропагандната телевизия RT, спонсорирана от Кремъл.
Флин призна, че е получил пари за появата си в Русия и защити решението си, като каза, че не вижда разлика между RT и американските новинарски канали като CNN.
Той твърдеше, че е използвал пътуването си до Москва, за да притисне администрацията на Путин за по-отговорна политика в международните отношения. Снимките му от вечерята с Путин обаче веднага бяха разпространени през руските издания за целите на вътрешната пропаганда.
I still dont understand why Flynn sat with Putin to celebrate RT. Maybe his speaking agency didnt fully brief him? & why the tux? pic.twitter.com/lSMWsxIfeM
— Michael McFaul (@McFaul) November 18, 2016
Флин беше принуден да подаде оставка като директор на Агенцията за военно разузнаване през 2014 г. заради критиките срещу управленския му стил. След напускането на службата генералът често атакуваше публично президента Обама и твърдеше, че причината за отстраняването му е свързана преди всичко с твърдите му възгледи срещу радикалния Ислям.
Майкъл Флин нямаше нищо общо с традиционните очаквания за "благоприличие", свързвани с пенсионираните американски генерали. Не след дълго той стана активен защитник на Тръмп и беше поканен да изнесе реч пред Националната конференция на Републиканците, по време на която аудиторията започна да скандира "вкарайте я в затвора" по адрес на Хилари Клинтън.
Поведението на генерала предизвика раздразнението на група негови бивши колеги и началници - включително бившия командващ на силите в Афганистан генерал Стенли Маккристъл, който повери разузнаването на Флин в най-тежките моменти на войните в Близкия Изток.
Както Маккристъл, така и адмирал Майкъл Мълън (бивш председател на началник-щабовете) се обърнаха към Флин и го призоваха да прояви малко повече сдържаност. Мълън дори го предупреди, че поведението му може да компрометира доверието на военните към Белия дом.
Флин обаче отхвърли тези критики и коментира, че опитите да запушат устата му са посегателство срещу правото му на свобода на словото.
"Казват ми "Ти си генерал, трябва да си мълчиш". Аз им отговарям "А трябва ли да спра да бъда американец?", казва той в интервю за Washington Post в началото на годината.
Флин продължи да подпомага щаба на Тръмп и обяви, че се възхищава на милиардера от момента, в който се е запознал с него.
"Бях много впечатлен. Много сериозен човек. Умее да изслушва. Задава наистина добри въпроси. Смятам, че е много добре ориентиран в това, което се случва по света", обяснява Флин.
Правозащитните организации се обявиха против избора му за съветник по националната сигурност. Те напомнят, че Флин отказа да се разграничи от позициите на Тръмп за връщането на бруталните мерки за принуда по време на разпит на заподозрените в тероризъм - вкл. т.нар. waterboarding (симулация на удавяне, в която затворникът лежи по гръб, завързан върху дъска, а върху устата и дихателните му пътища се изсипват огромни количества вода). Тръмп се обяви и в подкрепа на убийството или арестуването на невинни близки на заподозрените за терористична дейност.
Когато Al Jazeera моли Флин за коментар по повод тези твърдения, той отговаря, че "трябва да разполагаме с колкото се може повече възможности до последния възможен момент".
"Майкъл Флин изразява фундаментално несъгласие с международното право - включително с Женевската конвенция и законите, забраняващи мъченията. Назначението му ще означава бетониране на мрачното завръщане към незаконните практики от времето на Буш и още по-дълбоко подкопаване на международната система за правата на човека", казва Джон Сифтън, зам.-директор на Human Rights Watch във Вашингтон.
Бивш дългогодишен демократ и потомствен военен, Майкъл Флин се застъпва за все по-груба визия за управлението на САЩ, като коментира, че държавата се разпада в битката между "центристите-националисти" и "социалистите".
Той предупреждава, че Америка не успява да се справи със заплахата от страна на "болната фракция" на Исляма.
"Нещо се случва в мюсюлманския свт. Защо се налага да вземаме по-сериозни мерки за охрана на летищата ни? Не е заради разпада на Католическата църква, нали?", казва той.
Тази позиция и желанието му да я защитава публично го доближава силно до Тръмп, който настояваше мюсюлманите в САЩ да бъдат регистрирани, да полагат изпити за лоялност и в определени случаи да бъдат депортирани.
През февруари Флин публикува в профила си в Twitter клип от YouTube с послание: "Страхът от мюсюлманите е РАЦИОНАЛЕН: Моля ви, споделете линк към това видео, истината не се страхува от въпроси".
Fear of Muslims is RATIONAL: please forward this to others: the truth fears no questions... https://t.co/NLIfKFD9lU
— General Flynn (@GenFlynn) February 27, 2016
Като съветник по националната сигурност Флин ще бъде в центъра на събитията в Белия дом, в уникална позиция да влияе върху мнението на Тръмп по почти всички аспекти на външната политика. Тръмп вече показа липсата на уважение към разузнаването и службите, в които Флин създава кариерата си, дори определи като PR предупрежденията им за руската намеса в президентските избори.
Последната спорна проява на Тръмп беше публикуването на авторска статия, в която той призовава за пълноценни промени в американската политика спрямо Турция и за екстрадиция на Фетула Гюлен, който живее в изгнание в Пенсилвания, а сега е издирван от властите на Ердоган заради връзки с опита за преврат през юли.
"Огромната глобална мрежа на Гюлен има всички признаци на типичната опасна мрежа от спящи терористични клетки", пише Флин в статията си.
Източници, приближени до преходния екип на Доналд Тръмп, твърдят, че Флин не е поискал одобрение за тази публикация от щаба. Генералът е пропуснал да разкрие и че консултантската му фирма е била наета като лобист от група, свръзана с турското правителство.