Облаците около главата на канадския премиер Джъстин Трюдо се сгъстяват, а от опозицията настояват за оставката му. Причината за това е скандалът с инженерната компания SNC-Lavalin, който вече почти месец разтърсва политиката в страната.
Нова сила на скандала дадоха показанията на бившата правосъдна министърка и бивш главен прокурор на Канада от либералното правителство на Трюдо - Джоди Уилсън-Рейбоулд - пред парламентарната комисия по правосъдие.
Пред депутатите от комисията тя заяви, че върху нея е бил оказван натиск от редица членове на кабинета и други високопоставени служители да не води дело срещу компанията. Нещо повече - сред тях е бил и самият Трюдо, който, по думите й, е изтъкнал, че ако компанията пострада, много хора ще загубят работните си места, заявявайки молбата си тя "да помогне" за разрешаването на проблема.
"В продължение на 4 месеца, от септември до декември 2018 г., бях подложена на постоянен натиск от представители на правителството, които се опитваха да се намесят по политически причини в начина, по който си върша работата като главен прокурор на Канада", каза Джоди Уилсън-Рейболд, която беше повикана пред парламентарната комисия по правосъдие, за да даде обяснения по случая.
Самият скандал избухна на 7 февруари, когато местният вестник Globe and Mail публикува разследване, според което Джъстин Трюдо и екипът му са оказвали политически натиск върху правосъдния министър да предотврати съдебно преследване срещу компанията.
Обвиненията срещу SNC-Lavalin датират от 19 февруари 2015 г. Тогава компанията е обвинена, че между 2001 и 2011 г. е раздала подкупи в размер на 48 милиона канадски долара на висши представители на либийските власти по времето на Муамар Кадафи.
SNC-Lavalin обявиха разследването срещу тях като неоснователно и прехвърлиха възможната вина върху бивши служители, които отдавна са напуснали компанията. Евентуална присъда по такива обвинения обаче би довела обаче до забрана за компанията да участва в търгове за обществени поръчки към канадското правителство - нещо, от което идват и основните доходи на компанията.
През октомври същата година партията на Трюдо идва на власт, а Джоди Уилсън-Рейбоулд е назначена да изпълнява длъжността на правосъден министър и главен прокурор на страната - обединена длъжност, която за пръв път се използва тогава в Канада.
През март 2018-а либералите прокарват поправка в Наказателния кодекс, позволяваща сключването на сделки между прокурори и корпорации, срещу които има повдигнати обвинения, с цел избягването на наказателни производства за сметка на обезщетения - поправка, за която SNC-Lavalin пръска значителни средства, лобирайки пред политици.
Въпреки приетите промени в Наказателния кодекс обаче от прокуратурата на страната отказват да предприемат действия към уреждане на делото срещу инженерната компания при закрити врати (въпреки активните действия на SNC-Lavalin в тази посока).
Именно тогава започва и натискът спрямо Уилсън-Рейбоулд за прекратяване на делото. В качеството си на главен прокурор тя има властта да пренебрегне решението на прокурорите по делото и да нареди уреждането на сделка с компанията. Точно за такъв развой на събитията тя бива притискана от Трюдо и редица висши държавни служители.
В показанията си пред правосъдната комисия в канадския парламент от сряда тя заяви, че общо 11 души, включително самият Трюдо, са се опитали да й се намесят в работата и че дори са й били отправени прикрити заплахи.
"От септември до декември 2018 г. върху мен бе оказван постоянен натиск от страна на няколко души в правителството да се намеся политически... и по недопустим начин, за да се стигне до извънсъдебно споразумение с Ес Ен Се-Лавален", каза бившият главен прокурор на страната.
Тя посочва, че са й били отправяни "прикрити заплахи" и е била предупреждавана да внимава "да не влезе в сблъсък с министър-председателя" по този въпрос. Тя обаче отказва да се съобрази с исканията на премиера и четири месеца по-късно тя беше внезапно понижена до поста министър, отговарящ за ветераните - ход, който тя видя като пряко следствие от неподчинението си. Към днешна дата вече е подала оставката си от поста.
Показанията на Джоди Уилсън-Рейболд дадоха шанс на опозицията да атакува правителството. Лидерът на консерваторите в парламента Андрю Шийр призова Трюдо да подаде оставка, тъй като вече "не притежава моралното право" да води страната си.
"Показанията, които канадците току-що чуха от бившия главен прокурор Джоди Уилсън-Рейболд, разказват историята на министър-председателя, който е загубил моралния си авторитет. Министър-председател, който позволява на партийните си политически мотиви да отхвърлят задължението му да поддържа върховенството на закона. Министър-председател, който не знае къде приключва Либералната партия и къде започва правителството на Канада. И министър-председател, който е позволил системна култура на корупция да се утвърди в кабинета му и сред най-висшите обществените служби", се казва в позицията на Шийр.
Джъстин Трюдо оспори казаното от Уилсън-Рейболд и отхвърли исканията на опозицията за оставката му.
"Твърдо поддържам, както и аз от самото начало, че аз и моите служители винаги сме действали по професионален и уместен начин. Ето защо напълно не съм съгласен с (Уилсън-Рейболд) тълкуване на събитията. Все още не съм имал възможност да прегледам цялото й свидетелство. Ще го направя, преди да взема по-нататъшно решение", каза Трюдо на пресконференция и допълни, че няма никакво намерение да подава оставка.
Все пак това е най-големият скандал за правителството на либералите досега. В края на годината в страната са насрочени парламентарни избори, които на които Джъстин Трюдо ще се опита да спечели нов мандат като премиер. Поне към момента обаче тази задача изглежда все по-трудна.