"Канадците трябва да разберат, че трябва да отговорим на това. И трябва да отговорим по начин, който е подходящ - премерен, но силен и отговарящ на момента" - това заяви канадският премиер Джъстин Трюдо, докато представяше ответните мерки на наложените търговски мита върху страната от страна на САЩ.
Администрацията на Доналд Тръмп в неделя обложи всички вносни продукти от Канада с 25% мита, а от вторник Канада ще "върне жеста", налагайки допълнителни такси върху 1256 продукта, които Америка изнася за страната.
Списъкът включва такива стоки, които са типични за южните щати на САЩ, където се намират най-верните съюзници на Тръмп. Вътре попадат портокали и други плодове от Флорида, домакински уреди от Южна Каролина и Охайо, мотоциклети и кафе от Пенсилвания и други.
Макар в списъка да не попадат енергийни и технологични продукти, това не означава, че те със сигурност ще останат без мита, тъй като се очаква в следващите дни Канада да обяви втора част на списъка с обложени стоки.
---
Как новите американски мита може да повлияят върху икономиката на САЩ:
---
Властите в Отава посочват също така, че не изключват и други наказателни мерки, включително към компаниите на близкия до президента милиардер Илон Мъск, както и налагане налагане на експортни данъци върху канадския петрол.
Междувременно Службата за международна търговия на Канада вече работи по иск за правно оспорване на новите американски мита в Световната търговска организация.
Ето и списък със стоките, които Канада възнамерява да обложи с мита в отговор на агресивната политика на САЩ (в скоби е посочен общата стойност на вноса на съответните стоки):
- Козметика и грижа за тялото (2,39 млрд. долара)
- Уреди и други домакински артикули (2,32 млрд. долара)
- Продукти от целулоза и хартия (2,04 млрд. долара)
- Гуми (1,36 млрд. долара)
- Пластмасови продукти (1,23 млрд. долара)
- Скъпоценни камъни и метали (1,16 млрд. долара)
- Мебели (1,09 млрд. долара)
- Продукти от дърво (596 милиона долара)
- Кафе (486 млн. долара)
- Зърнени храни (409 млн. долара)
- Вино, грозде, спиртни напитки и други продукти (401 млн. долара)
- Какаови продукти (387 млн. долара)
- Инструменти (381 млн. долара)
- Млечни продукти (378 млн. долара)
- Захар и продукти, съдържащи захар (369 млн. долара)
- Сосове и дресинг (352 млн. долара)
- Портокалов сок и плодове (349 млн. долара)
Министър-председателите в канадските провинции Онтарио, Британска Колумбия и Нюфаундленд също изтеглят американското вино, бира, спиртни напитки и селтери от рафтовете и менютата на ресторантите.
---
Друга нова политика на Тръмп е да прекръства места - повече за нея тук: