Сред море от руски знамена, Владимир Путин се качи на сцената в Симферопол - най-големия град на Кримския полуостров, за да възвести, че вече 5 години "Ние сме заедно!", а публиката възторжено отговори с бурни възгласи "Русия! Русия!".
Големите тържества в Симферопол и по целия полуостров включваха редица концерти, маршове и демонстрации на руска военна техника, за да се акцентира, че противно на цялостното непризнаване от страна на Запада, Крим е вече част от Русия.
И появата на Владимир Путин на сцената, заедно с рокгрупите и прокремълските рапъри, беше кулминацията на празниците на полуострова по случай годишнината от анексирането.
Разбира се, това беше придружено от публични и телевизионни изблици на щастие от страна на местните. По руските телевизии се въртяха интервюта с обикновеновени работници, домакини и т.н., които коментират колко по-добре се развива полуостровът сега под властта на Кремъл.
За тези хора референдумът е поправил една "историческа несправедливост" - преотстъпването на Крим на Украйна от през 1954 г. от тогавашния лидер на СССР Никита Хрушчов (който е украинец). Цялостното усещане е на благодарни за "освобождението" граждани - точно така, както Русия обича да се отнасят към нея. От своя страна Кремъл отговаря на тази благодарност с инвестиции.
Официалните руски данни показват, че от анексирането насам страната е вляла в икономиката на Кримския полуостров около 13,5 милиарда евро - повече, отколкото в почти всеки друг регион на Руската Федерация. Според анализатори инвестицията цели да гарантира, че местните ще останат доволни от руското управление и ще продължат да го подкрепят.
Кремъл също така построи и 19-километров мост с 250-километрова магистрала към него, които да свързват Крим с руската част на континента. Междувременно покрай тържествата от годишнината от анексирането Путин откри и две нови електроцентрали - една в Симферопол, друга - в Севастопол, които, по думите му, ще осигурят на Крим така необходимата енергийна сигурност.
Ако оценките на руския президент са верни, двете електроцентрали трябва да произвеждат достатъчно количество електроенергия, за да се покрият 90% от нуждите на полуострова.
И все пак - далеч не всички в Крим са щастливи от този 5 годишен период на руско управление - както в Крим, така и в самата Русия.
На полуострова обаче е трудно човек да чуе особено гласни критики към Кремъл. Причина за това е огромният брой агенти на службите, изпратени там, за да блокират несъгласието. Противниците на руското управление, включително етническите украинци, кримските татари и етническите руснаци, които остават лоялни към Киев, описват една атмосфера на страх и напрежение.
"Когато бяхме част от Украйна, никой не искаше да демонстрирам, че съм патриот. Но в днешния Крим трябва да викаш колко голям патриот си всеки ден. Те превърнаха Крим в мини Съветски съюз. Навсякъде има информатори", казва Сергей, бивш офицер от Червената армия. Самият той се страхува да говори повече или да разкрие повече за себе си, защото може да се окаже жертва на репресии.
Вероятно най-тежко засегнати от промените са кримските татари - мюсюлманска етническа група, съставляваща около 12% от населението на полуострова. Репресиите срещу тях датират още от времето на Сталин, който решава масовото им депортиране към Централна Азия през 40-те. Едва 40 години в края на 80-те - по време на упадъка на СССР - на тях им е разрешено да се завърнат обратно към родните си домове.
Сега спомените за репресиите от страна на Москва отново са живи, превръщайки много кримски татари в едни от най-явните противници на руското управление на полуострова. Според Human Rights Watch от 2014 г. насам десетина кримски татари, обявили се срещу промяната, са изчезнали безследно. Шест от тях по-късно бяха намерени мъртви.
Най-известен е случаят на 39-годишния Решат Аметов, който последно е видян през март 2014 г., когато група мъже, членове на проруска паравоенна организация, го вкарват в автомобил.
След близо две седмици тялото му е открито в гората, а на ръцете му има белезници. Отвличането на Аметов, което се случва посред бял ден, е заснето от случаен минувач, а видеото е качено в YouTube. Досега обаче няма задържани или дори официално заподозрени за убийството му.
В края на миналата година руските службите за сигурност арестуват друг кримски татар - Едем Бекиров, който страда от множество здравословни проблеми, включително диабет и сърдечни заболявания. Обвиненията срещу него са за незаконен трафик на оръжия и експлозиви. Поддръжниците на Бекиров твърдят, че обвиненията са абсурдни, тъй като 58-годишният агроном носи протезен крак и се придвижва трудно и с помощта на патерици.
"Това се прави, само за да се стреснат хората и да се държат под страх. Руските сили за сигурност искаха да покажат, че никой не може да очаква милост. Това са тактики от типа на Гестапо", коментира известният активист за правата на кримските татари Заир Смедля. Колкото до съпротивата - тя би могла да е само мирна. По думите на Смедля всеки опит да се въстане с оръжие само би дал на Кремъл повод да засили репресиите и да заличи всички несъгласни.
Но не само в Крим анексирането предизвиква сериозни обществени разделения.
Макар първоначално то да беше посрещнато с патриотична еуфория в Русия и скок в одобрението за Путин, сега, 5 години по-късно, след тежки санкции от страна на Запада, които удариха сериозно руската икономика, нещата не изглеждат така позитивно и радостно.
Това си пролича и до голяма степен от факта, че за пръв път в Москва нямаше масови политически митинги по случай годишнината от присъединяването на Крим. Една от причините е, че след 5 години вече просто я няма еуфорията от това, че "Крим е върнат към родината". Според някои експерти именно тежките в икономически план години предизвикаха сериозно недоволство у много руснаци.
Така, заедно с прокараното сериозно увеличаване на пенсионната възраст в страната, все още доста ниския жизнен стандарт и увеличаващите се разходи за военни кампании зад граница (най-вече в Сирия), управляващите вероятно са преценили, че манифестации по случай откровено скъпото анексиране на Крим може и да не се окажат особено добра идея.
На фона на това социално напрежение и гневните реакции срещу бедността в страната, се променят и настроенията сред хората.
"През последната година социолозите започнаха да чуват във фокус групите, че Крим ни е струвал прекалено много и че като цяло влагаме твърде много в чуждестранни военни приключения", казва Екатерина Шулман, политолог от Москва.
Всички тези опасения бяха отразени и в скорошния адрес на Владими Путин към Държавната дума. Там той до голяма степен се фокусира именно върху вътрешните проблеми, включително стандарта на живот. Според Шулман обаче думите му почти не са оказали влияние върху общественото мнение и притесненията на руснаците.
Според проучване на общественото мнение, публикувано миналата седмица от московската фондация "Обществено мнение", само 39% от руснаците имат положително мнение за анексирането на Крим - с 28 процентни пункта повече спрямо 2014 г. Проучването идва и на фона на постоянния спад в рейтинга на Путин, който бележи годишно дъно от едва 33% на фона на широко недоволство от противоречивия закон за увеличаване на пенсионната възраст с пет години.
Истината обаче е, че за Владимир Путин казусът с Крим отдавна е приключен въпрос, който не подлежи на никакво обсъждане, независимо от санкции, заплахи и т.н.
Това продължава да е една от големите победи, които той отбелязва за своето управление. И всяка крачка назад би била проява на слабост в очите на собствените му хора.
Нещо повече, някои анализатори твърдят, че дори след края на управлението на Путин, неговият наследник би рискувал да бъде определен за предател, ако реши да отвори темата за евентуално връщане на полуострова на Украйна.
Така че санкции или не, Кремъл ще продължи да гледа на Крим като на своя изконна територия. Ако ще и Русия да трябва още десетилетия напред да изплаща цената му с икономиката си.
Как за 5 години не се намери една смела неправителствена организация, нещо като "Америка за Украйна", да отиде да попита, аджеба, тези хора там, харесва ли им, не им ли харесва.... Искат ли обратно, не искат ли... Иначе Politico си анализират от САЩ и това трябва да е истината.
Maquina | 19.03.201922:40 Как за 5 години не се намери една смела неправителствена организация, нещо като "Америка за Украйна", да отиде да попита, аджеба, тези хора там, харесва ли им, не им ли харесва.... Искат ли обратно, не искат ли... ________________ Има, намират се естествено. Може би резултатите не се харесват... Пример - още първата година след анекса (2015) има проучване на GfK (най-големият Германски институт за изследване на пазара) - въпросът е "Одобрявате ли анексирането на Крим от Русия" - 82% да; 11% по-скоро да; 2% по-скоро не; 2% не; 3% не мога да преценя. От една страна си е доста подвеждащо - всички участвали кримчани отговаряйки на така поставения въпрос, реално се съгласяват, че Русия е анексирала Крим От друга страна подобни резултати някак си не кореспондират с "референдум под дулата на оръжията"...
скуба, Аляска е ПРОДАДЕНА на САЩ от руският цар през 19-ти век. Край! Свърши се! На руският цар са му били нужни пари за да води войни срещу Османската империя с крайна цел завладяване на Константинопол. Но ти продължаваш тая малоумна пропаганда на руските комунисти,че Аляска била руска,макар там реално никога не са живеели руснаци. А че Крим ще бъде върнат на Украйна е толкова сигурно,колкото че утре ще настане ден. Какво да се прави - руският комунист Путин е толкова малоумен,колкото българският комунист Борисов.
deaf | 20.03.201920:11 А че Крим ще бъде върнат на Украйна е толкова сигурно,колкото че утре ще настане ден ______________ За съжаление не за всички ще настане ден утре... Така че сигурно, сигурно, колко да е сигурно
Дедо, в КГБ и ДС е имало отдел за дезинформация. И точно от там разпространяваха през соца у нас,че Аляска била дадена под наем на САЩ за сто години и някъде през 60-те на 20-ти век американците трябвало да я върнат на Русия. Точно руските комунисти раздуха цялата истерия с Аляска... Преди тях по времето на Царска Русия всичко е било ясно и никой руснак не е повдигал въпроса. Задавал ли си въпроса защо все пак е подарен - както казваш - Крим на Украйна? Не е ли било затова защото Украйна дава като процент най-много жертви и материални разрушения през Втората световна война? Плюс милионите умрели от глад през Голодомора.
Мако, да не забравяме, че "върху" Крим има санкции. Доколкото ми е известно всяка държава приела кораб или самолет от там подлежи на санкции, банки, които имат транзакции с полуострова също. Фирми, компании - май скоро санкционираха някаква холандска фирма, доставяла някакви компоненти за кримския мост. И още и още... Няма как положението там да цъфне и върже!!! Колкото и това да се приема като рекет, натиск и т.н., реално това е информация, която трябваше да е сведена до хората преди гласуването на референдума - ако изберете Русия - следва еди-какво-си.
Пак само от спец нагоре са се изказали - туй то, в България от футбол и политика всеки разбира
Връщането на Крим не зависи от руският народ,а от руският елит. В него има няколко мощни групировки борещи се за власт. Групировката на Путин е само една от тях. Досега той успяваше да балансира между техните интереси и властови нагони,но докога още ще може?! Вече двадесет години е на власт! Зад гърба му тайно млади хищници точат зъбите си да му отнемат властта и в никакъв случай няма да го чакат още двадесет години. Дори и още десет години няма да чакат. Да не би да мислите,че Горбачов ей така случайно взе властта и проведе Перестройка. Е ми не. Горбачов и неговата групировка използваха че нещата в СССР отиват към катастрофа и изхвърлиха "чугунените глави" от Кремъл. Същото ще сполети и главата на Путин. И много се съмнявам новият господар на Кремъл да задържи Крим. За какво му е още в началото на управлението си да се набута в същата задънена улица в която влезе Путин?! Минималната пенсия в Русия е 250лв. наши пари. И не се вижда никаква надежда тя да бъде увеличена докато Русия не върне Крим,отпаднат санкциите и Запада отново инвестира в руската икономика.
gymstar,необходимо е да имаш по-задълбочени познания за договорите в Европа след Втората световна и след това да разсъждаваш за геополитическите и стратегически гледни точки. Явно ти се губи една геополитическа и стратегическа гледна точка,или не си чувал за такава. Точката се нарича ''Заключителен акт на Съвещанието по сигурност и сътрудничество в Европа'',така нареченият ''Хелзинкски заключителен акт''/Helsinki Final Act/.Подписани са Хелзинкски споразумения/съглашения /Helsinki Accords/ и съответно Хелзинкска декларация / Helsinki Declaration /. Първият раздел е ''в международно-правовата област: затвърждаване на политическите и териториални резултати от Втората световна война и изложение на принципите на взаимоотношения между държавите-участнички, ВКЛЮЧИТЕЛНО НЕРУШИМОСТ НА ГРАНИЦИТЕ, териториална цялостност на държавите, ненамеса във вътрешните работи на другите държави'' Подписан е на 1 август 1975 г. от 33 европейски държави,плюс САЩ и Канада. С оглед на тази декларация,като каква геполитическа и стратегическа точка се явява Югославия и в частност Косово,или е просто запетайка. Между другото,днешна Украйна е творение на болшевиките,начело с другаря Ленин,с доста присъединени западни области от другаря Сталин.Забавно е да гледаш,как западните демокрации пламенно защитават целостта на болшевишкото териториално устройство на Украйна. Въпросът се свежда до това,кой пръв е погазил договореностите в Европа.Мисля,че 1975 г. е преди 1990/или 1991 г.както казваш.
Конспираторе, стига с тия адвокатски аргументи! С тях до никъде няма да стигнем. Може и да има декларация утвърждаваща нерушимостта,(?!),на границите,(макар аз да се съмнявам,защото всеки малко интелигентен човек знае,че понякога се налага границите са коригират),но има и международни закони приети от ООН даващи право на народите да се самоопределят. Демек,през 1991г. народът или по-точно етносите в Крим са определили да си останат част от Украйна.
deaf | 22.03.201913:23 ...през 1991г. народът или по-точно етносите в Крим са определили да си останат част от Украйна... _________________ Въпросът на референдума през януари 91-ва е: "Вы за воссоздание Крымской Автономной Советской Социалистической Республики как субъекта Союза ССР и участника Союзного договора" Референдумът през декември 91 - "Подтверждаете ли Вы Акт провозглашения независимости Украины?"
deaf | 22.03.201913:23 "...но има и международни закони приети от ООН даващи право на народите да се самоопределят..." __________ Първо - кои точно са тези закони? И според теб - ако има такива закони, явно точно по тях през 2014 г. населението на Крим се е "самоопределило" като част от Руската федерация...
Оби, нали точно ТОВА казах?! Да не се замеряме с адвокатски и юридически аргументи! Вие пак продължавате. Животът не може да бъде напъхан в закони и декларации. И в договори не може,впрочем. Дедо, Русия пък е съставена от над СТО народи и етноси,но се нарича РУСКА федерация. Официалното наименование на Украйна е просто...Украйна. И като цяло там етносите са много по-сплотени и приятелски настроени едни към други,отколкото в Русия. Да напомням ли Чечения!
Мако, Украйна ще си върне Крим със сила когато дойде подходящият момент. А такъв ще дойде. Абсолютно сигурно. (Както Румъния и Сърбия използваха Руско-турската война през 1878г. за да се освободят от Османската империя.) Тогава ще видиш кон боб яде ли! Лично аз залагам на санкциите да свършат работата и на положението в Русия,което с всеки ден става все по-неудържимо.
Дедо, мога да заложа без притеснение хиляда долара например,но тук във форума не става,защото не се познаваме и не можем да бъдем сигурни,че загубилият баса ще си плати. Затова предлагам да се басираме на една бутилка уиски "Джони Уокър" с червен етикет,на цена около двадесетина лева. Значи казвам следното - Украйна ще си върне Крим когато Русия е или във война с външен враг,или вътре в нея са избухнали бунтове,въстания или гражданска война. Обаче внимание! - не изключвам опцията Русия да върне Крим по мирен начин СЛЕД падането на Путин от власт. Все пак бъдещето не може да се предскаже с точност. Но при всички случаи ще го върне.