"Принцът реформатор" и мистериозното изчезване на един журналист

На 2 октомври т.г. журналистът и колумнист на вестник The Washington Post Джамал Кашоги влиза в консулството на Саудитска Арабия в турския град Истанбул. Така и не излиза от там.

Вече повече от седмица неговото мистериозно изчезване е повод за спекулации. Има подозрения, че живеещият в САЩ журналист, който е отявлен критик на коронования саудитски принц Мохамед бин Салман, е бил убит.

Американският президент Доналд Тръмп в сряда се зарече, че ще "стигне до дъното" на случая, съобщи BBC. Пред репортери той коментира, че е разговарял с представители на саудитските власти "на най-високо ниво" относно Кашоги.

Саудитска Арабия вече отрече да има общо с изчезването на журналиста. От там твърдят, че той е напуснал сградата на консулството в Истанбул малко след пристигането си.

The Washington Post обаче съобщава за нови данни от разузнаването на САЩ.

Според тях Мохамед бин Салман е наредил провеждането на операция, чиято цел е да била да примами Кашоги обратно в Саудитска Арабия, след което да го задържи.

Това показвали прихванати от американското разузнаване разговори между представители на саудитската власт, които са обсъждали плана. Материалите са били описани пред The Washington Post от запознати с тях представители на щатските власти.

Представители на турските власти неофициално коментираха, че екип по сигурността от Саудитска Арабия е издебнал журналиста при посещението му в консулството в Истанбул и го е убил.

Отхвърлените оферти за сътрудничество

Кашоги е саудитец, който от миналата година живее по собствена воля в изгнание в САЩ. Той е сред най-изявените критици на саудитското правителство и конкретно на самия Мохамед бин Салман. Някои от неговите приятели коментират, че през последните 4 месеца висши представители на саудитската власт, приближени на коронования принц, са се обаждали на журналиста, за да му предлагат защита и дори високопоставена работа за правителството, ако се завърне в родната си страна.

Кашоги обаче е бил скептичен спрямо тези оферти. През май казва на един от приятелите си, че саудитското правителство никога няма да спази обещанията си да не го нарани.

Хронологията на едно изчезване

* Петък, 28 септември – Кашоги посещава консулството на Саудитска Арабия в Истанбул. Целта на посещението е журналистът да вземе документ, който ще му позволи да се ожени за турската си годеница. Казано му е, че ще трябва да се върне повторно.

Същият следобед той напуска консулството и отлита за Лондон, за да участва в конференция. По някое време след това посещение, вероятно през уикенда, Кашоги се обажда в консулството и казва, че ще се върне за документа следващия вторник. Човек от консулството му връща обаждане и го моли да дойде в 13:30 ч. в посочения ден.

* Събота, 29 септември – Лондон. Джамал Кашоги говори на конференция в Лондон, организирана от НПО-то "Middle East Monitor".

* Понеделник, 1 октомври – Кашоги се връща в Истанбул. Преди това се среща за обяд с двама свои приятели в Лондон, за да обсъдят негов коментар за свободата на словото в арабския свят. По техни думи той не е изглеждал притеснен. По-късно в понеделник той заминава за Истанбул.

* Вторник, 2 октомври – Денят на изчезването. В 3:13 ч. сутринта чартърен полет с частен самолет пристига на летище "Ататюрк" в Истанбул. Той идва от Рияд, Саудитска Арабия, и превозва девет души – представители на саудитските власти и агенти на разузнаването, някои от които с дипломатически паспорти, съобщават турския вестник "Сабах" и представители на правителството, които са разговаряли с The New York Times.

Самолетът "Гълфстрийм" е собственост на "Sky Prime Aviation Services" - чартърна компания, базирана в Рияд, която от дълго време работи със саудитското правителство.

Пасажерите се настаняват в два хотела, близо до саудитското консулство във финансовия квартал на Истанбул. Запазват стаи за три нощувки. По-късно през същия ден обаче взимат багажа си и освобождават стаите. "Сабах" публикува снимки на общо 15 души, които турските власти са идентифицирали като саудитски агенти.


Консулството на Саудитска Арабия в Истанбул. Снимка: Getty

В 13:14 ч. на същия ден журналистът Джамал Кашоги влиза в консулството. Дава двата си телефона на годеницата си и й казва да извика помощ, ако не се върне. The New York Times пише, че според високопоставен представител на турските власти Кашоги е бил убит от екип от саудитски агенти в рамките на два часа след пристигането си. По думите му тялото на журналиста е било разчленено с трион.

Саудитските власти, включително самия Мохамед бин Салман, твърдят, че Кашоги е напуснал сградата на консулството малко след пристигането си, но няма доказателства за това.

Около 16:00 ч. шест превозни средства напускат консулството. Според "Сабах" в тях са били представители на саудитските власти и агенти на разузнаването.  Други два автомобила отиват до резиденцията на саудитския консул, която се намира на около 180 метра от сградата на самото консулство. Разследващи предполагат, че Кашоги е бил в една от тези коли. Те са останали там четири часа. Турските служители в резиденцията изненадващо са получили заповедта да не идват на работа в същия ден.

Около 17:15 ч. втори самолет на същата авиокомпания, в който пътуват шестима саудитци, каца на летище "Ататюрк". Излита в 18:20 ч. и спира в Кайро преди да се завърне в Рияд. В 22:46 ч. първият самолет, пристигнал в Истанбул по-рано същия ден, също отлита за Дубай.

Годеницата на Кашоги го чака до 1 ч. през нощта, но той така и не се появява.

* Сряда, 3 октомври – Различни информации за изчезването. Жената се връща в консулството още в сряда сутринта, но все още няма и следа от Кашоги. На този ден двамата е трябвало да сключат брак. След интервюта с годеницата и приятел на Кашоги, Reuters съобщава за изчезването на журналиста.

Още същата вечер в интервю за Bloomberg Мохамед бин Салман казва, че ще позволи на турски криминалисти да претърсят консулството като казва, че "нямат нищо за криене".


Протест след изчезването на журналиста пред саудитското консулство в Истанбул. Снимка: Getty

Жив или мъртъв – обратно в Саудитска Арабия?

Според The Washington Post новите данни от щатското разузнаване повдигат въпроса дали случилото се в саудитския консулат в Истанбул не е било резервен план за залавянето на Кашоги. Според бивш разузнавач изпращането на два екипа от общо 15 души с два частни самолета, пристигащи и напускащи Турция в различно време, напомня за ситуациите, при които даден човек нелегално бива изведен от една държава и отведен в друга за разпит.

Представители на турските власти са стигнали до извода, че каквато и да е била целта на операцията, Кашоги е бил убит в консулството. Разследващите не са открили неговото тяло, но беше разпространено видео от охранителни камери, на което се вижда как журналистът влиза в сградата на консулството на 2 октомври.

Няма видео, на което да се вижда как той излиза от там.

Според The Washington Post разузнавателните материали за по-ранните планове на Саудитска Арабия да задържи Кашоги повдигат въпроса трябвало ли е администрацията на американския президент Доналд Тръмп да предупреди журналиста, че може да е в опасност.

Разузнавателните агенции имат отговорността да предупреждават хора, които могат да бъдат отвлечени, сериозно ранени или убити, според директива, подписана през 2015 г. Задължението следва да се прилага без значение дали човекът е американски гражданин.

Новата информация се превръща и в политически проблем за администрацията на Доналд Тръмп, тъй като Мохамед бин Салман е близък до зетя на Тръмп и съветник на президента – Джаред Къшнър.

Двамата неколкократно са провеждали телефонни разговори, а отношенията им са повод за подозрения в някои представители на разузнаването.

В сряда Къшнър и съветникът по сигурността Джон Болтън са разговаряли по телефона с коронования принц, но от Белия дом коментират, че той е предоставил малко информация. Вече се обсъжда как да бъде принудена Саудитска Арабия да даде отговори за съдбата на Кашоги и какви да са санкциите, ако властите там наистина са отговорни.


Мохамед бин Салман и Доналд Тръмп. Снимка: Getty

Неясните послания

Въпреки критиките си към саудитския режим, Кашоги не винаги се е противопоставял на политиките на Мохамед бин Салман. Дори го хвали за онова, което счита за позитивна промяна в страната – като например разхлабването на културните ограничения в обществото.

Пред The Washington Post човек във връзка със саудитския кралски двор разказва, че миналата година Кашоги го е помолил да предаде съобщение на Мохамед – че той има нужда от някой като журналиста за съветник. Салман е отхвърлил идеята, казвайки, че Кашоги е свързан с "Мюсюлманско братство" и Катар – врагове на саудитците.

Въпреки това други двама приятели на Кашоги казват, че поне два пъти той е получавал телефони обаждания от съветник на принца, който е изпращал приятелски послания от името на Мохамед. Едно от тях е от септември 2017 г. Коронованият принц е бил "много щастлив" да види коментар на Кашоги, в който той отправя похвала към кралството за премахването на забраната жени да шофират.

Въпреки това към момента всичко – от свидетелските коментари до публикациите в турската и американската преса – води до изводите, че в една или друга степен саудитци са замесени в изчезването на журналиста.

Новините

Най-четените