"Самоубиха" ли разследващия журналист Максим Бородин?

32-годишният руски журналист Максим Бородин беше намерен в безпомощно състояние пред блока си в Екатеринбург, след падане от балкон на 5-тия етаж. Три дни по-късно той почина в болница.

Максим живее сам, без родители, братя и сестри, или приятелка. Близките и колегите му не успяват да си обяснят трагичната му смърт. Дали е убит от самотата? Или както нерядко се случва в Русия - от недоброжелател, който е останал недоволен от разследванията му?

В редакцията на новинарската агенция "Нов ден", в която Максим Бородин е работил до смъртта си, никой не може да повярва във версията за самоубийство. Съвсем наскоро той е получил повишение - "Нов ден" са му предложили да се премести от Екатеринбург в централата в Москва, съобщава Анна Немцова в "Дейли Бийст".

Описват го като талантлив, отдаден професионалист, с когото всяка медия би се гордяла. Максим Бородин е известен с разследванията си за корупцията на държавно ниво и с репортажите за смъртта на войници от групата "Вагнер" в Сирия.

Тъкмо затова много хора не приемат баналните обяснения за обстоятелствата около смъртта му.

През февруари 2018 г. Максим Бородин публикува няколко статии в "Нов ден" за тайната частна милитаризирана групировка "Вагнер", която се бие в Източна Украйна и в Сирия. Секретните операции на "Вагнер" и особено загубата на бойци в Сирия са чувствителни теми за руските журналисти. Властите в Москва отричат самото съществуване на частни бойни единици, и дума да не става за публичност по отношение на загиналите наемници зад граница.

Групировката е спонсорирана от Евгений Пригожин, приближен на Путин руски бизнесмен и ресторантьор, който беше обвинен от американското правителство в заговор за намеса във вътрешнополитическите процеси в страната и в изборите за президент през 2016 г. Пригожин е и човекът, който осигурява солидно финансиране за т.нар. "Internet Research Agency" - ферма за тролове в Санкт Петербург, която е използвала фалшиви профили в социалните мрежи и е плащала за таргетирани политически реклами от името на американци, за да се опита да повлияе върху изборния резултат в САЩ.

Разследването на незаконната активност на про-правителствени бизнесмени е особено опасно за провинциалните журналисти в Русия.

Ако в Москва активистите на неправителствените организации и независимите медии могат да вдигнат шум при евентуален натиск, в провинцията никой няма да обърне внимание на покушение срещу репортер.

В една от статиите си от февруари Максим Бородин съобщава новината, че поне 30 войници от "Вагнер" са изпратени на мисия в Сирия, като са тръгнали от руския град Асбест. Споменава още, че от началото на годината "Вагнер" е загубил между 200 и 600 бойци при тежки бомбардировки от американските ВВС.

На 7 февруари американската армия откри стрелба срещу милицията, която се опита да окупира петролно находище под кюрдски контрол в Източна Сирия. От Кремъл отричат да са ликвидирани редови военнослужещи на Министерството на отбраната.

Бородин прави интервю с Елена Матвеева, вдовица на един от загиналите бойци от "Вагнер", което провокира широк отзвук.

Съпругът й Станислав Матвеев и приятелят му Игор Косотуров са казаци от Асбест, ветерани от войната в Украйна. Официална Москва отрича да сътрудничи с частни военни групировки, но казаците, ветераните от Донбас и Афганистан, както и други членове на националистически милитаризирани организации потвърждават за участието си в операции на "Вагнер".

Според свидетелски показания - групата разполага с най-малко 2000 бойци, базирани в Сирия. Преди седмица атаманът на казашката организация в Санкт Петербург Андрей Поляков потвърждава съществуването на частната армия в интервю за "Дейли Бийст". Поляков дори призовава Кремъл да легализира "Вагнер", за да може бойните му другари да се присъединят по законов път към структурата и да правя пари.

Съветът на федерациите в Русия обаче отказа да прокара законопроект, който щеше да разреши частните милиции, тъй като противоречи на конституцията.

Руските журналисти, които разкриват активността на тайните военни операции в Сирия, често получават заплахи. Според Руслан Левиев, който ръководи журналистическият екип "Конфликтно разузнаване" и разследва "Вагнер" - никога досега не са получавани намеци от страна на Кремъл или службите за сигурност, че може да пострадат заради репортажите по темата за частната милиция.

Въпреки всичко мнозина в Екатеринбург се съмняват, че Бородин е станал жертва на насилие. Твърди се, че вратата на апартамента му е била заключена отвътре по време на инцидента. Московски опозиционен активист на име Леонид Волков, който се е познавал лично с Бородин, твърди, че не става дума за убийство и че конспиративните теории за поръчково покушение са фалшиви.

Съмненията все пак остават: дори тайните служби да нямат пряк интерес от ликвидирането на журналисти, със сигурност не правят нищо, за да ги защитят от агресията.

Новините

Най-четените