Русия си играе на война

Руската федерация ще проведе най-голямото военно учение от 1981 г. насам, а в него участие ще вземат и китайски войски.

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу сравни ученията именно със "Запад 81", когато СССР разиграва сценарий с евентуална атака от НАТО и последвала я контраатака.

Москва е информирала НАТО за планираното учение "Восток-2018" (Изток-2018) още през месец май и дори е изпратила покана до страните, за да изпратят военни аташета да наблюдават ученията отблизо.

Във "Восток-2018" участие ще вземат на над 300 000 военнослужещи, 1000 хеликоптери, самолети и дронове, кораби от флота, 36 000 бойни машини – танкове, бронетранспортьори и др.

Ученията ще се проведат в централна и източна Русия между 11 и 15 септември. Според руския военен министър това ще стане в условия, които са "възможно най-близки до истинска битка".

По-интересно е участието на военни сили от Монголия и най-вече от Китай. От китайското министерство на отбраната съобщиха, че в Русия ще бъдат изпратени около 3200 войници, както и 30 хеликоптери и самолети.

Реакциите

Ученията се провеждат в ситуация на обтегнати отношения между западните страни и Русия, която не е доволна от трупането на сили на НАТО близо до западните й граници. От Алианса от своя страна посочват, че засилването на военното му присъствие в Източна Европа е наложително, за да се противодейства на евентуални агресивни действия от страна на Русия, след като Москва анексира полуостров Крим от Украйна през 2014 г.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи мащабните военни учения като "оправдани" с оглед на настоящата международна ситуация, която по думите му "често е агресивна и неприятелски настроена спрямо" Русия.

Що се отнася до участието на Китай в ученията, Песков коментира, че то показва, че Пекин и Москва си сътрудничат във всички сфери.

Говорителят на НАТО Дилан Уайт съобщи, че Алиансът е бил информиран от Русия за "Восток-2018" още през месец май и ще го наблюдава.

Москва предложила военни аташета на страни-членки на НАТО, базирани в руската столица, да бъдат изпратени да наблюдават отблизо ученията. Според руски новинарски агенции представители на Германия, Великобритания и Гърция вече са потвърдили присъствието си като наблюдатели.

"Всички държави имат правото да провеждат учения на своите въоръжени сили, но е от основно значение това да се прави по прозрачен и предсказуем начин", коментира Уайт в официална позиция.

По думите му "Восток-2018" демонстрира, че Русия цели да "тренира за конфликт в голям мащаб". Това отговаря на тенденция, която от НАТО наблюдавали от известно време: "една по-изтъкваща сe Русия, която значително увеличава своя военен бюджет и своето военно присъствие".

Русия действително засилва инвестициите във военната сфера като част от опитите да обнови военните си системи до 2025-а. Международният институт за изследване на проблемите по мира в Стокхолм (SIPRI) обаче отчита, че през 2017-а Москва е похарчила 3,9 трилиона рубли (около 52 милиарда евро) за отбрана. Това е спад със 17 процента в сравнение с предходната година.

Според SIPRI основна причина за това е икономическата ситуация в страната, влияние върху която имат падащите цени на петрола и международните санкции.

Миналата година Русия проведе доста по-скромни като мащаб военни учения с участието на Беларус. Снимка: Getty

Възможно е военните учения да не се харесат и на Япония, която вече е изразявала своите тревоги от сериозното военно присъствие на Русия в Далечния изток. По време на ученията японският министър-председател Шиндзо Абе ще присъства на форум във Владивосток. Представител на външното министерство на Япония отбелязва, че Токио винаги следи внимателно за раздвижвания в областта на руско-китайското военно сътрудничество.

Какво се случва през 1981-а?

Руският военен министър сравнява "Восток-2018" с "Запад-1981" - мащабни военни учения от времето на Студената война. Те продължават осем дни и включват между 100 000 и 150 000 души военен персонал от Съветския съюз и други държави от Варшавския договор. Провеждат се на територията на Беларус, Балтийските страни и Украйна. Водят и до протести в Полша.

Според сценария на тогавашните учения се упражнява ситуация, при която НАТО се подготвя да нападне страните от Варшавския договор, но Москва се намесва превантивно и противодейства. "Запад-81" включва и сценарий за контранападение в Германия и предварителната употреба на тактически ядрени оръжия срещу Западните сили, резултатът от които е унищожението на четвърт милион военен персонал от НАТО.

По думите на Шойгу в някои отношения "Восток-2018" ще са по-мащабни от ученията от 1981-а. За момента не е ясно какъв сценарий ще следват руските войски.

Владимир Путин на посещение в Пекин през 2016-а. Снимка: Getty

Пример за руско-китайско разбирателство?

Големият брой военни, които ще вземат участие в ученията, е възможен, защото за разлика от Европа в азиатската част на Русия няма международни споразумения за ограничаване на броя на военния персонал при подобни маневри.

През 2017 г. в се проведе последното голямо руско учение в сътрудничество с Беларус, но мащабът му беше значително по-малки. В т.нар. "Запад-2017" участваха около 13 хиляди военни – 7,2 хиляди от Беларус и около 5,5 хиляди от Русия.

В същото време числото 300 000 не трябва да се възприема напълно буквално. Тя не означава, че всички тези войници ще напуснат базите си и ще участват директно в учението, коментира военният експерт Антон Лавров пред руската информационна агенция РБК. Според него голяма част от военния персонал ще е в състояние на висока тревога, но повечето ще останат в базите си.

Целта не е и подготовка на самите войници и екипажа на бойните машини. Подобни учения имат за цел да подготвят най-вече хората на по-високи ръководни позиции в армията, коментира Василий Кашин от Института за Далечния изток към Руската академия на науките.

Не без значение остава реакцията на случващото се. Според Алексей Маслов от Института по източни въпроси към "Висшата школа по икономика" "Запад-2018" ще се възприеме като демонстрация на военен съюз между Русия и Китай, насочен срещу САЩ, които също се опитват да засилят позициите си в Източна и Югоизточна Азия, както показват и честите им учения с Южна Корея.

Преди това Китай и Русия ще проведат и друго съвместно учение – контратеростичното "Мисия мир 2018" в руската област Челябинск. В него участие взимат и другите шест държави от Шанхайската организация за сътрудничество – Казахстан, Киргистан, Таджикистан, Узбекистан, Индия и Пакистан.

#1 TheRock 29.08.2018 в 14:39:14

Сега да няма пак вопли за беззащитната Русия!

#2 deaf 29.08.2018 в 15:05:44

Значи през 1981г. поляци са протестирали срещу военното учение "Запад-81"!!! Колко много неща от реалността не сме знаели...!

#3 e-mil 29.08.2018 в 17:17:37

deaf | 29.08.2018 15:05 "Значи през 1981г. поляци са протестирали срещу военното учение "Запад-81"! Колко много неща от реалността не сме знаели...!" Всъщност знаехме. Тоест, аз бях пубер тогава, но мои познати възрастни знаеха. От недомлъвките и официалните новини можеше да се сглоби обща картина. Стачките бяха започнали предната година и продължиха през 1981; "Солидарност" стана силна и за нея се чу навсякъде в Източния блок; в началото на годината за премиер назначиха военен - Ярузелски, който, обаче не свали униформата, а си ходеше напред-назад с нея; през пролетта гръмнаха по папата поляк, и съвсем естествено новината за ученията водеше до изводи, че се готви нещо извънредно, и може да се повтори нахлуването в Чехословакия от 1968. В края на годината въведоха извънредно положение. Но донякъде си прав - в Полша тогава вреше и кипеше (по нашите соц стандарти за врене и кипене), протестите бяха много, та е възможно някой у нас да не е чул за протести срещу ученията.

#4 popleta 29.08.2018 в 20:44:59

Те така тренираха заедно с вермахта,по полигоните на СССР.Знаем какво стана после.Сега с Китай.До 15 Сибир ще е китайски.

#6 MrBean2 30.08.2018 в 08:47:08

Относно заглавието? Кога Русия не е воювала,ако има нещо в които рашките са абсолютно сериозни то това е воденето на война.

#7 TheRock 30.08.2018 в 13:07:39

Не е по темата но е многозначително. Средната заплата в най-одиозни страни на планетата и в различни региони на педерацията е 1 към 1. https://ic.pics.livejournal.com/el_murid/16552936/1045642/1045642_original.png

#9 TheRock 30.08.2018 в 15:42:55

Колко е гнусно да си русофил! Руснаците така "тренираха" и за ПСВ пък им надухме задника от бой!

#10 sim4o 30.08.2018 в 19:14:21

TheRock | 30.08.201815:42 Колко е гнусно да си русофил! Руснаците така "тренираха" и за ПСВ пък им надухме задника от бой! -------------------------------- 1.Aми недей бъди русофил бе, Павенце! Вярно изпитваш чувство на самоомерзение - щото майка ти проститутка .. ама недей да си антихрист, недей да си русофил! Бъди български патриот - като мене - и дай заедно да громим седерастите-соросоиди .. Що постоянно си вторачен накъм Москва и считаш за свой дълг да коментираш постоянно разни руски неща из Интернет? Ами светът е голям и не само Русия е из него .. 2.Иначе многократно съм писал. Ние, централните сили , не само сме успешни на фронта, ами успяваме и с "агентите си на влияние " в Русия! .. Това е НАША , на Централните сили инициатива .. заслуга имат точно определени хора и не е зле да ги споменем с благодарност - фон Ромберг , Улрих фон Брокдорф-Ранценау, фон Малцан, Бетман-Холвег . .. революцията, и отражението на фронта на събитията в Петроград , ни помага да извадим от войната една от съюзничките - Русия, която подписва мир с нас в Брест–Литовск! Най-малкото .. натискът върху нашата Трета Армия отслабва, и действията на фон Ромберг и Улрих фон Брокдорф-Ранценау спасяват живота на български войници! Успехът ни е зашеметяващ! Хубаво е ние, българите, да имаме наше, българско отношение към събитията в Русия. Русофилите , като павето с Онази майка , могат, ако искат да се тръшкат , могат и радостни да веят червени знамена .. ама ние - е добре да видим, какъв е бил българският интерес тогава. Спасява ли , бунтът в Петербург български войнишки животи, на служещи в Трета армия? Спасява! ТОВА трябва да ни интересува! България преди всичко!

#11 sim4o 30.08.2018 в 19:24:18

Kaфенцето, ама вие що сте русофилски сайт??? Ей Павето, макар и идиот и с такава майка , е напипал нещо и споделя от личен опит - да си русофил и антихрист , е понякога омерзително .. Що постоянно статиите ви са за Русия?.. Ей и сега се размириса яко на партенки , дето отново все надзъртате към руската казарма .. Па и все веете носталгично червени знамена - мине, не мине разобличавате буржоазната путинова действителност и министрите-капиталисти , забогатяването на едни и тежкия живот на други.. Не ви харесва Капитализма в Русия ?

#12 sim4o 30.08.2018 в 19:57:20

ПСВ им организирахме диверсии .. ... наш, на централните сили ,успешно осъществен план! И ние се оказваме ПОБЕДИТЕЛИ! Ето ги и фактите с подробности по отделните етапи .. на 27.12.1916 Ленин влиза при фон Ромберг и остава в посолството в Берн до 29.12. Улрих фон Брокдорф-Ранцау се среща с Паврус и докладва на шефовете си. Януари 1917 фон Малцан пък докладва ситуацията на канцлера Бетман-Холвег . На 3 април за операцията са планирани ресурси, а на 9 април е задействана. Успехът ни е зашеметяващ! Паве, макар и идиот , за някои неща си прав!

#14 AlahAkbar 30.08.2018 в 23:13:08

Кабзон на маневрите ли го отстреляха?

#15 TheRock 31.08.2018 в 09:06:08

Който го е страх от мечки да не ходи в гората. А и мечата кожа е хубав трофей.

#16 dedo adji 31.08.2018 в 10:55:21

Симчо, защо си същият идиот, като павето и като него се захласваш по фалшиви победи? Брест-Литовският мир е анулиран след няма и 1 година, а Ньойският договор е още в сила след 99 и ще е в сила, докато има България. Ако Русия беше беззащитна, досега да я няма. Но и да одерат мечката, на вас с павето няма да се падне и един косъм от мечата кожа.

#17 TheRock 31.08.2018 в 12:27:30

dedo adji | 31.08.201810:55 Мнението ти не ме интересува.

#18 TheRock 31.08.2018 в 13:45:57

Държавата на ушанките или по-скоро "хората", които са окупирали властта там много се гордеят със своят суверенитет, но категорично го отказват на останалите държави, особено на съседните!!!

Новините

Най-четените