Поколения наред легендите за Атлантида - изгубеният континент пробуждат редица теории - както научни, така и... не особено научни. Сега обаче учените откриха скрит континент на Земята... и той не е Атлантида. Те са го намерили, докато са реконструирали еволюцията на сложната геология на средиземноморския регион, който се издига с планински вериги и слиза ниско с морета от Испания до Иран. Изследването беше публикувано този месец в изданието Gondwana Research.
Континентът се нарича Голяма Адрия. Той е с размерите на Гренландия и се е откъснал от Северна Африка, след което е бил погребан под Южна Европа преди около 140 млн. години. Има вероятност дори да сте били там, без да го знаете.
"Забравете за Атлантида," казва Дув ван Хинсберген, автор на изследването и професор по глобална тектоника и палеогеография в Утрехтския университет. "Без да го съзнават, огромен брой туристи прекарват почивката си всяка година на изгубения континент Голяма Адрия."
Изучаването на еволюцията на планинските вериги може да покаже еволюцията на континентите.
"Повечето планински вериги, които проучихме, произхождат от един континент, откъснал се от Северна Африка преди повече от 200 млн. години. Единствената останала част от този континент е ивица, която продължава от Торино през Адриатическо море до тока на ботуша, оформящ Италия," казва ван Хинсберген
Тази област е наричана от геолозите Адрия, така че изследователите в този случай са нарекли неоткрития до този момент континент Голяма Адрия.
В средиземноморския регион геолозите имат различно разбиране на тектониката на плочите. Тектониката на плочите е теорията за това как се образуват океаните и континентите, и за други части на земята тази теория твърди, че плочите не се деформират, когато се движат една до друга в зони с големи разломни линии.
Но в Турция и Средиземно море като цяло, нещата са крайно различни.
"Просто казано, там цари пълен геоложки хаос: всичко е извито, начупено и насложено. В сравнение с това, Хималаите например представляват доста проста система. Там можете да проследите няколко големи разломни линии на разстояние от повече от 2000 километра", обяснява ван Хинсберген
В случая с Голяма Адрия, повечето от нея е била под вода, покрита от плитки морета, коралови рифове и седименти. Седиментите са оформили скали, които са били "остъргани" от плочите, когато Голяма Адрия е влязла под мантията на Южна Европа. Тези остъргани скали са се превърнали в планински вериги в тези райони: Алпите, Апенините, Балканите, Гърция и Турция.
"Субдукцията, процесът на подпъхване на една плоча под друга, е основният начин, по който се оформят планински вериги. Нашите изследвания разкриват много информация и за вулканичните процеси и земетресенията, които вече прилагаме другаде. Можете дори да прогнозирате до известна степен как ще изглежда определена област в далечното бъдеще", коментира ученият.
Реконструирането на този еволюционен процес в планинските вериги в Средиземноморието е изисквало сътрудничество, тъй като те обхващат повече от 30 държави, всяка от тях със собствени геоложки проучвания, карти и съществуващи представи как са се образували нещата там, обясняват учените.
Чрез софтуер за реконструиране на тектониката на плочите, учените буквално са сваляли слоеве от земята, за да се върнат назад във времето, когато континентите са били много различни от картата, която познаваме сега.
Учените са установили, че Голяма Адрия е започнала да се превръща в самостоятелен континент преди около 240 млн. години, по време на триаса.
"От тази карта изпъква картината на Голяма Адрия - и няколко по-малки континентални блокове, коиго сега са части от Румъния, северна Турция или Армения например. Деформираните останки от най-горните няколко километра от изгубения континент все още могат да бъдат видени в планинските вериги.
Останалата част от континенталната плоча, която е била с дебелина около 100 км, се е подпъхнала под Южна Европа в земната мантия, където все още можем да я проследим със сеизмични вълни на дълбочина до 1500 километра," казва ван Хинсберген.
Това не е първият път, в който се открива изгубен континент.
През януари 2017 г. учени оповестиха, че са открили друг изгубен континент, останал от суперконтинента Гондвана, който е започнал да се откъсва от него преди 200 млн. години. Откъснатото парче, покрито с лава, сега е под Мавриций, остров в Индийския океан.
През септември 2017 г., друг изследователски екип откри изгубения континент Зеландия по време на океански сондаж в южната част на Тихия океан. Той е на дълбочина 1 км под морското равнище.
Голяма Адрия не е първият открит изгубен континент — но ако изследванията в последните години показват нещо, надали ще е и последният намерен такъв.