Бившият външен министър, който напусна правителството през юли 2018, е водещият кандидат за премиерския пост още от 2016 г. Преди няколко месеца Джонсън обяви, че е готов да се кандидатира отново след вътрешнопартийния вот на недоверие срещу Тереза Мей. Силен опонент на нейния план за напускане на ЕС, той се ползва с подкрепата на крайното Brexit-крило в Консервативната партия.
Бившият министър по въпросите на Brexit в кабинета "Мей" е вторият фаворит на букмейкърите. 44-годишният политик напуска кабинета през ноември 2018 с призив за промяна на стратегията за Brexit. Ползва се с подкрепата на предшественика си Дейвид Дейвис.
Министърът на околната среда в кабинета "Мей" вече направи един неуспешен опит да бъде избран за премиер през 2016 г. Провалът му дойде, след като част от съпартийците му го обвиниха в саботаж на кандидатурата на Борис Джонсън. Гоув все още не е обявил официално дали ще се кандидатира за поста, но е смятан за един от силните потенциални претенденти.
Външният министър Хънт обяви, че ще се включи като кандидат в надпреварата за позицията на Тереза Мей малко след оставката й. 52-годишният консерватор гласува против Brexit на референдума, така че вероятно ще му бъде нужна подкрепа от изявен противник на членството в ЕС, за да има шанс за успех.
Министърът по международното развитие потвърди, че е готов да се предложи за министър-председател. Стюарт предупреди, че не желае да заема управленски пост в евентуален кабинет на Борис Джонсън в знак на несъгласие със заплахата му за Brexit без сделка.
Ледсъм подаде оставка като лидер на консерваторите в Камарата на общините броени дни преди Мей да обяви оттеглянето си от "Даунинг стрийт". В последните 5 години Ледсъм заемаше няколко министерски поста, което й дава преднина от гледна точка на управленски опит. Тя беше смятана за потенциален фаворит за премиер още през 2016 г., но шансовете й бяха нулирани след скандал около намека й, че като майка има по-добра перспектива към управлението отколкото бездетната Тереза Мей.