Доклад на организацията Human Rights Watch обвинява режима в Северна Корея в експлоатация на малолетни деца чрез принуда да полагат ръчен труд от 7-годишна възраст.
Проучването е изготвено в сътрудничество с три неправителствени организации в Южна Корея, които се занимават със защита на човешки права.
То показва, че севернокорейските власти принуждават децата да работят чрез различни програми в училищата и по-късно в университетите.
Към Работническата партия съществува младежка организация Съюз на корейските деца, в която членството е задължително за всички ученици между 7 и 13 години.
Нейните ръководители карат севернокорейските "пионерчета" да се трудят в селскостопански бригади и по строителни обекти - включително при изграждането на паметници, пътища, сгради и жп-линии. Деца от съюза са използвани и за събирането на метали за вторични суровини.
Поотрасналите тийнейджъри от бедни семейства се мобилизират за участие в паравоенни бригади за принудителен физически труд. Някои от тях работят с години в трудовите войски на Северна Корея, без да получават заплата.
Режимът в Пхенян твърди, че е забранил детския труд още преди 70 години. Властите смятат, че задачите, разпределяни на непълнолетни, са упражнения за изграждане на екипни умения за доброто на държавата.
Human Rights Watch обаче посочва, че принудата на деца да полагат физически труд, която в Северна Корея се смята за част от ежедневието, е "грубо нарушение на човешките права, осъдено навсякъде по света".
Организацията призовава ООН да накара Пхенян да разкрие цялата истина за тези практики и да ги прекрати незабавно. Докладът, който вече е внесен в централата на ООН в Женева, съдържа и лични свидетелски показания от две момичета от Северна Корея, успели да избягат от страната.
16-годишната Джон Хьо-Вин казва, че училищното ръководство е карало децата да работят насила почти всеки ден. Ким Юн-Сол, която е с 2 години по-голяма от нея, също потвърждава, че е започнала да работи още в началното училище.
Когато Сол е на 13 години, майка й заминава да работи в Китай и я оставя сама в Северна Корея. За да може да се препитава, момичето се принуждава да започне работа като прислуга в частен дом, без да получава заплата.
Това не е първият случай, в който Северна Корея е обвинявана в злоупотреба с правата на децата. През декември британският таблоид Daily Mirror публикува записи, които показваха как малки деца работят на обект за ремонт на железопътна линия. От тях се виждаше как момичетата удрят релсите с чукове, а момчетата пренасят камъни с чували до количките. Британският посланик в ООН Матю Райкрофт описа принудителния труд в Северна Корея като "модерно робство".