В първите си няколко месеца в Google Седони Франсис е пътувала редовно между офисите на компанията в Ню Йорк, Маунтън Вю и Лос Анджелис за ориентация и бизнес-срещи. Тя е помогнала за осигуряването на партньорство на голям бранд с YouTube и е помагала на екипите, които планират събития за музиканти и Нюйоркската седмица на модата, спонсорирани от Google.
Не, Франсис не е намерила работата на мечтите си. Тя е направила всичко това като летен стажант.
Google са известни с една от най-желаните стажантски програми в САЩ. Кандидатите за нея тази година са били повече от 125 000 — ръст със 17% спрямо 2018 г.
В началото е лесно стажантите да бъдат привлечени от Google заради атрактивните условия. Но след като те преминат отвъд елегантните сгради, безплатната храна (Франсис казва, че не се е налагало да пазарува хранителни продукти цяло лято) и стаите за игри, стажантите казват, че има нещо много по-ценно, което предлагат стажовете в Google.
"Виждам, че имам ефект върху бизнеса и задачата ми не е просто да седя тук 11 седмици", казва Франсис, която е работила основно в нюйоркския офис на Google. "С тази програма си служител на пълен работен ден и се очаква да вършиш работа като такъв, въпреки че си стажант."
Не се разнася кафе. Не се правят копия на ксерокса, нито се вземат заявки за храна за обяд. Става дума за реална работа с крайни срокове и очаквания. Стажантите биват насърчавани да говорят на срещи, да защитават проектите си и свършената работа, и да се превърнат в жизненоважна част от екипите.
Всъщност, ако човек присъства на срещите, е трудно да разпознае стажантите сред постоянно работещите в Google. Те участват на същото ниво, представят уверено работата си и лесно се разбират с колегите си.
Екстрите
Има още едно нещо, което прави програмата привлекателна за студенти: тя е платена — и върви с доста екстри. Стажантите в Google получават заплащане на две седмици и бонус за присъединяване към компанията, който цели да покрие приблизително месец и половина престой в апартамент наблизо, както и повечето от свързаните с пътувания разходи, за да се преместят до тяхната лятна офисна локация.
Те също така получават стипендия за настаняване и достъп до вътрешното табло Google Housing Dashboard, което им помага да намерят място за живеене и да се свържат с други стажанти, търсещи съквартиранти.
Стажантите могат също да се възползват от социални придобивки като здравни застраховки, включващи и зъболекарски и очни медицински услуги за времето на престоя им във фирмата.
Това лято Google имаха хиляди стажанти в американските си офиси, работещи върху широка гама от проекти, включително усъвършенстване на Google Assistant за хората с увредено зрение, писане на код за уеб потребителски интерфейси и бекенд код за новата облачна гейминг услуга Stadia на Google, разработка на нови функции в Google Earth и създаване на инструменти, помагащи на родителите да следят употребата на устройства от децата им.
Но не всички стажанти поемат технически задачи.
"Не мога да програмирам, дори и от това да зависи животът ми", казва Франсис, която следва политология в университета “Вандербилт”. Тя е прекарала лятото си като част от екипа по “Бранд изживявания” на YouTube.
Стажантите също така биват насърчавани да се възползват от вътрешните курсове за обучение на Google и социалните активности. Франсис казва, че е преминала през обучения как да борави по-добре с Google Slides и как да пише по-ефективно имейли.
Стажантите са прикрепени към “домакин” за лятото, който действа като мениджър проект, ментор и често приятел. По време на първите няколко дни на работното място, стажантите получават подробен план, подготвен от техния домакин, какво се очаква да постигнат през това лято — с ясни цели и крайни срокове.
"На този етап сме вече донякъде като приятели", казва Франсис за нейния ментор Шон Хорбочук.
Хорбочук не само я е представил на членовете на екипа, но също така е намерил други цветнокожи жени, работещи в технологичния гигант, с които тя да се срещне. Франсис посочва, че от негова страна е било много мило да прояви разбиране защо това е от голямо значение за нея.
Много домакини са бивши стажанти. "Тяхната задача е да осигурят на студентите отлично изживяване, да дадат тласък на развитието им, да им дадат проект, който има стъпки и срокове за реализация, и краен резултат в неговия край," казва Кайл Юинг, директор по работата с таланти и информационните програми в департамента на Google за дейности, свързани с хората.
На прага
Стажантската прорама на Google е и начин да се достигне до постоянна работа при един от най-желаните работодатели в света.
Въпреки че процесът на интервю варира доста в зависимост от позицията, той обикновено включва кандидатстване онлайн и провеждане на едно или две телефонни или видео-интервюта. За някои позиции също така се изисква и оценка на техническите умения.
Google обикновено търсят хора, преминали през предишни стажове или подходящи курсови или лични проекти, и свързани с позицията познания, както и лидерски умения.
"Това не означава, че трябва да сте ръководили хора", коментира Юинг. "По-скоро е важно какъв тип екипно лидерство сте демонстрирали, какви инициативи сте предприели в университета."
За стажанти, кандидатстващи за технически стажове, опитът с един от основните програмни езици (C++ или Java например) също се взема предвид.
Интервюиращите също така искат да преценят как кандидатите решават възникнали проблеми — но компанията вече не разчита на придобилите лоша слава изискващи необичайни отговори въпроси за проверка на коефициента на интелигентност. Търсят се общи когнитивни способности – как кандидатите осмислят и се справят с по-мащабни съществуващи проблеми и ги свеждат до нещо, с което да могат да се заемат.
„Проявявате ли интелектуална любознателност? Работите ли добре в неопределена среда? Въодушевявате ли се от заемането с наистина голяма и мащабна задача? Това е типът човек, който знаем, че е най-успешен тук", коментира Юинг.
Някои от хората, завършили успешно стаж в Google, са се връщали за нови стажове. Много от тях стават постоянни служители в компанията.
Когато Самюел Фостър е получил обаждането, че е приет за летен стаж в офиса на Google в Манхатън, той решил, че това е шега.
"Бях шашнат. Не смятах, че може да получа този стаж", коментира Фостър, който сега е студент в Калифорнийския политехнически университет в Помона. Той е кандидатствал за летен стаж на 76 места.
Фостър е израснал в Калифорния и е обучаван от родителите си в домашни условия преди да постъпи в колеж. Студент по информатика, той е имал бал 3.78 (при максимум 4.0 възможни), когато е кандидатствал за стажа в Google. Винаги се е интересувал от това да разбере как работят нещата, но интересът му е бил повече към софтуера, отколкото към хардуера.
"Когато бях много млад, прекарвах часове в кликане на всякакви бутони и разбиране защо дадено меню е организирано по този начин," поделя той. И това любопитство му е било от голяма полза в Google.
Като стажант-софтуерен инженер в Google Keep, инструмента на компанията за водене на бележки и съставяне на списъци, той е прекарал лятото си в намиране на начини да улесни потребителите да бъдат по-продуктивни, докато работят с пакета от приложения на Google, включително Docs и Gmail.
Работното му време е започвало около 9:30 ч. Той е преглеждал пристигналите имейли, писал е код около 2-3 часа, или е присъствал на срещи на екипа, и после е правил почивка за обяд и малко време в една от стаите за игри, за да отдъхне и да се фокусира отново. После е прекарвал следобедите в работа по неговия проект и други задачи. Обикновено е приключвал работата за деня около 17:00, но често е оставал до 18:00 за безплатната вечеря.
Когато е трябвало да се концентрира и да работи без прекъсвания, той е отивал в така наречените “градини със завеса”: малки капсули, където можете да седнете и да дръпнете завеса около вас, за да блокирате всякакви разсейващи фактори. Фостър обяснява, че по този начин човек максимално се фокусира.
Път към кариера
Джаси Джулиен е прекарал всяко от летата си в колежа като стажант инженер в Google. Сега в горните курсове на колежа “Харви Мъд”, той се надява да се присъедини към компанията за постоянно след дипломирането си.
Първото лято той е работил в екипа на търсачката на Google в офиса в Маунтън Вю. Второто лято е бил в Лос Анджелис, работейки с рекламния екип. Това лято той е бил в Манхатън и е работил с корпоративния инженерен екип по проект за подобряване на вътрешната платформа на Google за видеоконференции и зали за срещи. Именно възможността да работи по разнообразни и мащабни проекти го привлича към Google.
Има много различни стажантски програми, за които могат да кандидатстват студентите, и от тях се очаква да посочат предпочитания към кои екипи проявяват интерес. Има програми, които са насочени към първо- и второкурсници, запалени по технологиите, стаж в правен отдел, бизнес-стаж за студенти и дипломанти, и стаж по бизнес администрация, наравно с още много други.
Джулиен обикновено е започвал деня си с айскафе от едно от служебните кафенета. После е преглеждал имейли, реагирайки на въпроси или проблеми, които са идвали от мениджър или колегите му. Следобедите му са били посветени основно на неговия проект. После е посещавал фитнеса в офиса и си е вземал вечеря. Тръгвал си е около 19:00 часа.
Освен опита, Джулиен си е изградил и трайни приятелства. Неговият партньор в стажа от първото лято е един от най-близките му приятели, и той все още поддържа контакти с други стажанти, които е срещал през годините досега. За него социалният аспект е един от най-добрите в стажа.
Хвърляне на широка мрежа
Първият стажантски випуск на Google през 1999 г. е включвал само четирима стажанти, като трима от тях са били от Станфордския университет. Това лято например, Google са имали стажанти от почти 350 университета.
По думите на Юинг, компанията се стреми да бъде "много по-внимателна" в изграждането на екипите си и разглежда не само най-елитните университети в търсене на таланти. Хвърлянето на широка мрежа за подбор обаче е свързано с някои предизвикателства.
Юинг пояснява, че в Google искат да гарантират, че всички, които идват, имат шанс и възможност да бъдат успешни. Голяма част от това е свързана с гаранции, че студентите имат достъп до подходящите курсове — особено когато става дума за технически длъжности.
През 2015 г. компанията е създала екип за разширение на университетските програми, който да спомогне за разрастването на присъствието на инженерен рекрутмънт от Google в широка гама от колежи и университети. Компанията също така си е партнирала с колежи с исторически голямо присъствие на цветнокожи студенти в продължение на повече от десетилетие, за да диверсифицира гамата от кандидати за стажове, и в крайна сметка работната си ръка.
"След като имаме стабилни връзки, колежите питат: 'Кой е най-добрият начин да подготвяме нашите студенти?'. И ние можем да им кажем какъв тип учебна програма е най-добре да предлагат, какъв тип езици е необходимо да изучават студентите", обяснява Юинг.
Усилията изглежда дават резултати. През 2016 г., 13.3% от стажантите в Google са се идентифицирали като чернокожи или латиноси, около 30% са се идентифицирали като жени. През 2019 г., чернокожите и латиносите са 24%, а жените — 37%, съобщават от Google.
Джулиен казва, че вижда известно подобрение в многообразието на курсове за стажанти през трите си години в Google, но все още е нужна повече работа, за да се постигне сериозен напредък.
От стажант към постоянен кадър
Превръщането на стажант в постоянен служител винаги е крайната цел, твърди Мелони Паркър, директор по многообразието в Google.
Джен Фицпатрик е била един от първите четирима стажанти на компанията през 1999 — и все още работи там.
Сега тя е най-висшият инженер от женски пол в Google и е начело на Geo — където се включват Google Maps, локалното търсене и Google Earth — където ръководи няколко хиляди служители по света. Тя също така е съосновател на екипа по потребителско преживяване на Google, който отговаря за оценка на ползваемостта и функционалността на продуктите на Google.
Фицпатрик е завършвала магистратурата си по информатика в Станфорд точно по време на пика на дот-ком балона, когато е имала шанса да стажува като софтуерен инженер. Тя е била дълбоко заинтригувана от услугата за търсене и е искала да приложи на практика наученото в университета.
Тя приписва успеха на програмата на реалните резултати, които стажантите имат възможност да постигнат.
"Това е реална работа, по реални проекти", казва Фицпатрик. "Това не са проекти-занимавки, които ние да измисляме, и стажантите не работят изолирано от другите — те са част от екипите и допринасят по смислени начини, и придобиват усещането, че правят неща, които наистина имат значение."