Технологичният гигант Alphabet, под чиято шапка оперира Google, обяви, че до голяма степен слага край на програмите си за насърчаване на многообразието при набиране на персонал.
С това тя се присъедини към редица други големи американски компании като Meta, Disney, McDonalds и Ford, които оставят многообразието на заден план при наемането на нови кадри.
Новината беше обявена в имейл до служителите на Google в сряда, като тя идва на фона на указ на американския президент Доналд Тръмп за ограничаване на програмите за разнообразие, справедливост и включване.
Това на практика означава, че се премахват гарантираните позиции за представители на различни етнически и сексуални малцинства като опит да се създаде реалистична репрезентация на многообразието в обществото.
Впоследствие от компанията публикуваха изявление, в което посочват, че целта е да се създаде работно място, където всички служители могат да успеят, докато се радват на равни възможности.
Паралелно с това в доклада си до Комисията за ценни книжа и борси на САЩ Alphabet е премахнала ключово изречение спрямо предишни години.
В него компанията се ангажира с "многообразието, равенството и приобщаването" във всеки аспект на работата и обещава да развива "работна сила, която е представителна за потребителите, които обслужваме".
---
Междувременно Тръмп продължава със своята кампания за ограничаване на влиянието на ЛГБТ+ общностите:
Програмите за многообразие, равнопоставеност и приобщаване са наследство от движението за граждански права през 60-те години на миналия век в САЩ.
Тяхната цел е да насърчават компаниите да предлагат равни възможности, като вземат предвид критерии като етнически произход, пол, увреждания, сексуална ориентация и минала военна служба, особено в процеса на набиране на персонал, напомнят от АФП.
В последните години обаче консервативните кръгове се обявяват все повече срещу тези програми, като ги обвиняват, че пречат на меритокрацията в подбора на персонал.
Избирането на Доналд Тръмп за втори мандат като президент на САЩ обаче беляза сериозна промяна в обществените нагласи.
Един от първите му укази беше именно обявяването на програмите и политиките за многообразие, финансирани с федерални средства, за "незаконни". Това засяга всички частни компании, които предоставят услуги на правителството.
Това ще засегне по-голямата част от технологичните гиганти, включително Google.
Малко след избирането на Тръмп за президент на САЩ Meta и Amazon обявиха, че спират своите вътрешни програми за многообразие.