Най-големият айсберг в света е толкова голям, че може да побере в себе си Софийска област и то цели три пъти.
Тежи над един трилион тона, висок е около 400 метра и се е насочил към отдалечен остров в Атлантическия океан, заплашвайки живота на неговите обитатели.
Мега айсбергът А23а се намира на около 280 километра южно от британския остров Южна Джорджия, който е дом на големи популации от птици, тюлени и различни видове пингвини. Ако океанските течения отнесат гигантската ледена маса към тях, това може да бъде фатално за цялата екосистема в района.
Възрастта на А23а е точно 40 години. През 1986 г. той по естествен път се отделя от антарктическия шелфов ледник Филхнер и в продължение на над три десетилетия остава заклещен на едно място преди да се смали достатъчно, така че да се отмести от морското дъно и да започне движението си на север.
През цялото време е наблюдаван от учените, които през 2023 г. забелязват как ледникът попада в така наречената колона на Тейлър или океанска вихрушка. Това е природен феномен, при който обекти в течност остават на едно място и започват да се въртят около оста си, водени от течения.
DO YOU WANT TO BREAK FREE!?
— British Antarctic Survey 🐧 (@BAS_News) December 13, 2024
Well, you’re not alone - Iceberg #A23a, the world’s largest and oldest #iceberg, is on the move!
Learn how it escaped 👇https://t.co/MQHd8TfVSL pic.twitter.com/G3J0U2KfFz
Същото се случва и с A23a в морето Уедъл в района на Южните Оркнейски острови.
Преди малко повече от месец обаче учени от Британската антарктическа служба (БАС), изследващи ледника на място, отбелязват, че се е освободил от океанската вихрушка и в момента се носи свободно към Атлантическия океан.
Не е първият, който го прави, но определено е най-големият през последните десетилетия.
Очакванията са с навлизането в по-топли води да започне да се топи и да се разпадне на по-малки сегменти. Единият вариант е да се отклони от сегашния си курс и да се насочи към открития океан, докато другият е свързан с продължаването му към района на Южна Джорджия.
Там вероятно ще заседне и ще започне да се топи, като отцепващите се гигантски късове ще засегнат местния животински свят.
"Ако това се случи, ледовете могат да попречат на достъпа до местата за хранене на тюлените и пингвините, които се размножават и живеят на острова", обяснява Андрю Мейджърс от БАС, който ръководи проекта OCEAN:ICE за изучаване на въздействието на айсбергите върху световния океан.
По подобен начин през 2004 г. ледникът А38 се озовава в района на Южна Джорджия и става косвена причина за измирането от глад на голяма част от местните тюлени и пингвини.
---
Наскоро учени в Антарктида успяха да вземат проби от вероятно най-стария лед в света. Вижте тук какво може да означава откритието:
---
Все пак не е задължително огромни късове лед в морето да носят бедствие със себе си.
Учените от БАС проучват от дълго време А23а, за да разберат как антарктическите екосистеми и морският лед влияят върху глобалните океански цикли на хранителни вещества.
"Знаем, че гигантските айсберги могат да осигурят хранителни вещества на водите, през които преминават, създавайки процъфтяващи екосистеми в иначе по-малко продуктивни райони", обяснява Лора Тейлър, един от учените в проекта OCEAN:ICE.
"Взехме проби от водите около маршрута на айсберга. Те трябва да ни помогнат да определим какъв живот може да се образува около A23a и как той влияе върху въглерода в океана и неговия баланс с атмосферата", смята ученият.