Туристите в Неапол нямат идея, че се разхождат на метри от прокълнат остров.
Гайола е толкова близо до града, че дори и неопитен плувец ще стигне до него с няколко загребвания. Отдалеч изглежда като две огромни скали в моето, но отблизо се забелязват останките от имение и тънкият естествен мост, който ги свързва.
Дори само чудноватият вид на острова е достатъчен, за да роди куп легенди и поверия.
На Гайола обаче наистина са се случили редица трагични и донякъде необясними събития.
Историците смятат, че вилата за отдих е построена още по време на Римската империя, а лично Вергилий е преподавал на децата там. Теорията не е подкрепена с конкретни доказателства.
За сметка на това има летописи, които сочат, че някъде в началото на XIX век там се нанася отшелник, на когото казват "Магьосника".
В тях не се посочва защо мъжът е придобил това прозвище. Казва се само, че е живял живот в пълно уединение и се е прехранвал от подаянията на рибарите. Че остров Гайола притежава някаква мистична сила става ясно, когато отшелникът изчезва безследно, сякаш се е изпарил.
Затова островът преминава в ръцете на Луиджи де Негри - собственик на голяма риболовна компания. Именно той възстановява вилата и я разширява, докато не фалира и не му се налага да продаде всичките си имоти.
Но през XX век Гайола започва да се доказва като истински прокълнат остров.
Неаполитанците казват, че островът е обладан от проклятие и, точно както е в приказките, чака някой да го освободи от него, а дотогава ще продължи да взима жертви заради неспокойната си природа и обсебването от зъл дух.
Местните смятат, че даже само приближаването до Гайола е смъртно опасно. Потвърждава го капитан Гаспар Албеня през 1911 г. Докато плава около острова с кораба си с идеята да го закупи и реставрира, Албеня се блъска в скалите и се дави. Някои неаполитанци имат и по-странна версия - че корабът не се разбива, а изчезва, точно както в миналото се изгубва и отшелника.
Ново нещастие се разиграва на Гайола през 20-те години на миналия век, когато швейцарецът Ханс Браун е убит във вилата. Несъкрушимата му съпруга се самоубива във водите около острова малко след това.
Самото убийство остава неразрешено и също донякъде мистериозно.
---
Остров Гайола не е единственият смъртоносен остров. Ето още един:
---
Следващият собственик на острова умира от инфаркт, по-следващият полудява и се самоубива в лудница в Швейцария.
Когато пък магнатът Жал Пол Гети поема Гайола, в семейството му започват да се случват трагедия след трагедия - най-големият му син се самоубива, най-малкият губи живота си преждевременно, а внукът му е отвлечен срещу искане за колосален откуп.
Последният собственик е Джанпаскал Грапоне, който притежава застрахователна компания.
Той завършва живота си в затвора, а жена му изчезва след автомобилна катастрофа, като дори не е сигурно, че е загинала.
Трагедията е от 1978 г. и напълно затвърждава вярването на неаполитанците, че Гайола е прокълнат остров.
Част от инцидентите са описани и в книгата "Неаполитански истории и легенди" на Бенедето Кроче. Ако обаче се съди по труда на Кроче, трябва да приемем цялата област около Неапол за прокълната, защото страниците му изобилстват от убийства, самоубийства и тежки престъпления.
А най-шантавата теория гласи, че всички тези случки се преувеличават от общината в Неапол, за да запазят Гайола непокътнат и неопетнен от поредния богаташ.