Президентските избори в България набраха инерция с това, че бивш летец, философ и съдия се впуснаха в надпреварата, но във Филипините не само, че не ни отстъпват, а даже ни минават по интригуващи избори. Или абсурдни - зависи от гледната точка.
Боксово-династичен сблъсък се очертава за вота, който ще се проведе през 2022 г., когато легенда на ринга ще се изправи срещу дъщерята на настоящия президент, а за цвят се включват наследник на някогашен диктатор и бивш полицай, който е бягал от закона.
Това са Филипините и нищо там не бива да ни изненадва. Колоритният държавен глава Родриго Дутерте, станал известен с насилствената си война срещу наркотиците и някои по-крайни изказвания, обяви в началото на октомври, че се пенсионира от политиката. Фамилия Дутерте обаче няма намерение да се отказва от президентския пост.
По думите на самия Родриго кандидат за президент на предстоящите избори ще бъде дъщеря му - Сара Дутерте-Карпио, която в момента е кмет на Давао, третия най-голям град в страната.
На изборите тя ще срещне редица любопитни опоненти, един от които е със солиден опит в противоборствата, но не на политическата сцена, а на ринга - боксьорът Мани Пакиао.
Родриго Дутерте разкри плана дъщеря му да се кандидатира за най-важния пост в страната, когато придружи близкия си съветник Кристофър "Бонг" Го, докато втория подаваше документите, с които се кандидатира за вицепрезидент на Филипините.
Самата Сара ден по-рано подаде документи, за да се кандидатира отново за кмет на Давао, а преди е казвала, че няма да се впуска в президентската надпревара догодина. Баща ѝ, сега сочещ я за кандидат-президент, казва, че "наистина не знае" кога дъщеря му официално ще подаде документите за президентската си кандидатура. И въпреки смесените сигнали, възможно е кандидатурата да дойде в последния момент.
Желаещите да станат президент на Филипините имат време до 8 октомври, за да заявят намерението си, макар че след това до 15 ноември могат да се откажат от надпреварата, в случай, че нещо е промени решението им.
Темарио Ривера, пенсиониран професор по политология, коментира, че Дутерте-Карпио има шанс за победа, но това не може да се каже за Кристофър Го, който по думите му "няма с какво да допринесе" към кандидатурата ѝ. Т.е. според професора издигането на двамата като кандидат-президентска двойка не би било силна номинация.
Най-любопитното име в надпреварата сякаш е бившият боксьор Мани Пакиао, който - макар социологически проучвания по-рано тази година да го поставят на четвърто място - е сред потенциалните пречки Дутерте да бъде наследен от дъщеря си.
Сравнението с Кубрат Пулев и неговите заявки за участие в българската политика няма да са много уместни, защото приликите между двамата се изчерпват само до това, че са стъпвали на ринг. Пакиао е държал световни титли в цели осем категории, а освен това вече има и няколкогодишен стаж като политик. Той има два мандата като конгресмен във Филипините, а в момента е част от сената.
През септември сложи край на боксьорската си кариера, за да се впусне в следващата голяма битка на живота си - тази за президентския пост. Допреди това беше сред големите поддръжници на Дутерте, включително и по отношение на спорната му война с наркотиците и опитите да върне смъртното наказание, но отношенията им с времето охладняха.
Сега Пакиао, познат с прозвището PacMan, критикува близките взаимоотношения на сегашния президент с Китай, които обещава да преразгледа, ако спечели изборите.
В кампанията му е залегнало да вкара в затвора и корумпирани политици и лица от администрацията, както и да осигури безплатно жилище на 1,9 милиона бедни семейства.
Но борбата за президентския стол не се изчерпва с две имена. Сред другите кандидати попада кметът на Манила Франсиско Домагосо - популярно лице във филипинския шоубизнес, където е познат с псевдонима Иско Морено, прехвърлил се в политиката.
73-годишният Панфило Лаксон пък е сенатор и бивш полицейски шеф, ангажиран с разплитането на тежки криминални мистерии. Същевременно през 2010 г. избяга от властите по обвинения, че планирал убийствата на издател и шофьора му две десетилетия по-рано. След година на укриване името му беше изчистено от Върховния съд. Лаксон вече има един неуспешен опит да стане президент - през 2004 г.
И стигаме до 64-годишния Фердинанд Маркос, който носи същото име като баща си - покойният филипински диктатор Фердинанд Маркос. Младши е бил губернатор, конгресмен и сенатор, а сега дава нова заявка за президентския пост, след като през 2016 г. неуспешно се опита да стане вицепрезидент. Сега обаче има по-големи шансове, тъй като е вторият най-популярен кандидат след дъщерята на настоящия президент.
Самият Родриго Дутерте няма как да се кандидатира за втори мандат, защото филипинската конституция е определила ограничение от един мандат за президентите с идеята да не им се позволява да злоупотребяват с властта.
Анализатори, цитирани от "Ройтерс", посочват, че за настоящия президент е особено важно наследникът му на поста да е негов приближен, защото в противен случай срещу Дутерте могат да бъдат повдигнати обвинения - както в страната, така и от Международния криминален съд - за убийствата във Филипините по време на неговата война срещу наркотиците, която тече от 2016 г.
Дутерте е популист, който придоби славата на "спасител" и "защитник" още като кмет на Давао - пост, който заемаше в продължение на повече от две десетилетия.
Още докато е кмет, организации за човешките права го свързват с убийствата над над 1400 предполагаеми престъпници, извършени от незаконни отряди на смъртта. Той отрича да има отговорност за тях, но след като става президент, започва публично призова граждани да ликвидират престъпници и наркозависими.
Така неколкратно се стига до обвинения от страна на медии и организации за защита на човешките права, че служители на реда са убивали невъоръжени хора и след това са подхвърляли оръжие, за да оправдаят стореното. Властите във Филипините обаче отричат да има нарушения.
Дутерте е спорен и с други свои позиции. Макар и отгледан като член на Католическата църква, той неколкократно е сменял позицията си за съществуването на Бог, като е посочвал, че ако "слушаше десетте Божи заповеди" нямаше да може да свърши нищо като кмет.
Въпреки критиките, Дутерте се радва на високи нива на одобрение сред населението.
В типичния си стил още в интервю през юни заяви, че "не вижда никой заслужаващ" да го замени като президент, а малко по-късно обяви, че ще се кандидатира за вицепрезидент - план, който отива в кошчето за боклук с пенсионирането му. И сега надеждата е в победата на близък кандидат. Защо не и собствената му дъщеря.