Каква игра играе Лукашенко? Този въпрос излиза на преден план на фона на последните новини от Беларус, където 33-а руснаци бяха арестувани като членове на наемническата група "Вагнер".
От известно време насам беларуският президент, който се бори за шести пореден мандат начело на държавата, демонстрира действия на дистанциране от Москва.
Първо той предупреди наскоро, че имало сигнали за опасност от организиране на "беларуски майдан" от чужда държава около изборите за държавен глава на 9 август. После беше изнесена информация от службите, според която 200 бойци, пристигнали в страната, "за да дестабилизират ситуацията по време на предизборната кампания".
В крайна сметка при операция на спецчастите бяха заловени 33 руснаци в санаториум край Минск, след като местни дали сигнал до властите, че руските гости на санаториума се държат нетипично и нито пият, нито ходят по заведения, нито си комуникират с някого наоколо.
Шефът на беларуското КГБ Валери Вакулчик по-късно потвърди, че арестуваните руски граждани са членове на частната военна компания "Вагнер".
Кадри от арестите бяха излъчени по държавния телевизионен канал Беларус 1. По-късно правителствената информационна агенция БЕЛТА публикува списък с пълните имена и датите на раждане на задържаните руснаци, докато други медии в страната отбелязаха, че имената съвпадат с тези на известни членове на "Вагнер".
Руският писател Захар Прилепин, който е бил и заместник-командир на отряд в конфликта в Източна Украйна, потвърди в социалните медии, че част от арестуваните в Минск мъже са служили в неговия батальон.
Впоследствие БЕЛТА предаде подробен репортаж за арестите, включително и разкази на свидетели от санаториума, в който са отседнали руснаците и където след това са били задържани. По думите на мениджъра на заведението, всеки един от наемниците е имал ръчен багаж и три големи куфара. Дрехите им са били във военен стил, а поведението им - "нехарактерно за руските туристи" - не пиели алкохол, не търсели забавления, общували само помежду си и "изучавали територията на санаториума".
Правителствената информационна агенция обаче не уточнява дали тези мъже са били въоръжени, или не, какво са планирали да правят в Беларус, както и къде биха могли да бъдат останалите наемници, ако информациите за 200 бойци на територията на Беларус е вярна.
"Какво се знае засега? Има арестувани руснаци, които не е сигурно са членове на "Вагнер". Лукашенко е наредил арест на тридесетина души от тази група, вероятно участници от по-голяма група, пътувала или за Близък изток, или за Африка", обобщава анализатора и изследовател на руските наемнически армии Руслан Трад от журнала за актуални военни конфликти De Re Militari.
На фона на новината за задържаните наемници Лукашенко веднага свика Съвета за национална сигурност, на който беше решено да се засили контрола по границите на страната, включително и по руската граница. Той определи арестите като "извънредна ситуация" и се закани, че ще търси сметка на Русия по случая.
"Те вече, оправдавайки се, казват, че едва ли не сами сме ги довели тук. Ясно е, че трябва по някакъв начин да оправдаят мръсните си намерения. Затова много бих искал в тази ситуация и с този факт всичко да е пределно откровено и честно. Ако това са руски граждани (както разбирам, те бяха разпитани), тогава е необходимо незабавно да се обърнем към съответните структури на Руската федерация, така че те да обяснят какво се случва", коментира Лукашенко след заседанието.
Полуизказаната теза на беларуския президент е, че Русия се опитва да подкопае стабилността в страната, изпращайки наемническите си сили да всяват хаос.
Повечето експерти обаче са на мнение, че ситуацията съвсем не е такава и много по-вероятно е наемниците да са били изпратени в Беларус като отправна точка за някоя от горещите точки, в които в момента се сражават частните армии, подчинени на Кремъл - Либия, Сирия, Източна Украйна и др.
Предвид отворената граница между Беларус и Русия, за руските наемници е лесно да използват Минск като транзитен хъб до други държави, прикривайки по този начин поне частично следите си.
Това изглежда като доста по-логична версия за присъствието на руски наемници в Беларус от тази, лансирана от Лукашенко, който се изправя пред вот за преизбирането му за шести мандат на фона на безпрецедентно обединяване на опозицията срещу него.
Някои експерти смятат, че той използва създалата се ситуация, за да обедини вота зад себе си на фона на външна заплаха от Русия.
Според главния редактор на руската медия Mediazona Сергей Смирнов, Лукашенко е възможно да е арестувал руските наемници, както за да обедини собственото си население срещу руската заплаха в навечерието на изборите, така и за да може да обяви военно положение в последният момент и да отмени изборите.
По-големият въпрос обаче изглежда друг - защо беларуският президент се обръща срещу Русия, която традиционно е основният външнополитически партньор на Минск.
Беларус отдавна носи славата си на лоялен васал на Москва, зависим от руските енергийни субсидии - политика, станала известна като "петрол за целувки".
Но връзките между Минск и Москва започнаха да се охлаждат след анексирането на Крим от Русия и избухването на сепаратисткия конфликт в Източна Украйна (подкрепен от Кремъл). Тези неща накараха Лукашенко да преосмисли зависимостта си от Москва.
Нещата допълнително се влошиха преди около две години, когато от нафталина беше извадена старата идея за "обединение" между двете държави в една "Съюзна държава", управлявана, разбира се, от Москва. Нещо, което съвсем не се нрави на беларуския президент.
През декември 2018 г. Александър Лукашенко обвини съседите си в прилагането на умишлен натиск върху беларуската икономика с цел да я омаломощи и да я доведе до принудително присъединяване към Русия.
Така през последните пет години Лукашенко се опитва да размрази отношенията на Беларус със Запада. През 2015 г. той освободи останалите политически затворници в страната, настоявайки Европейския съюз и САЩ да отменят санкции срещу неговата страна. Междувременно за последните 18 месеца Вашингтон и Минск постигнаха редица дипломатически пробиви, включително споразумение за обмен на посланици за първи път от повече от десетилетие.
Интересен момент обаче се появява от случая със задържаните руснаци. Според , преди арестите да се случат, е имало среща между новия представител на САЩ в Минск и външния министър на Беларус - Владимир Макей, който от известно време има анти-руски позиции.
Това може да се приеме като още един пример за все по-дистанцираната политика на Минск спрямо Москва на фона на продължаващото лансиране на идеята за обединение в Съюзна държава сред някои кръгове в Кремъл.
Нещата обаче стават още по-сложни, когато се вземат предвид и последните информации по случая.
Според публикувана от De Re Militari информация, при разпити на арестувани става ясно, че те са членове на компанията "МАР", а не на "Вагнер" както беше съобщено.
"Има разминаване и в дестинацията, за която се смята, че са пътували през Минск: вчера държавните медии в Баларус пуснаха информация, че арестуваните са се готвели да заминат за Судан, където "Вагнер" имат операции от години; според показанията на арестуваните, те е трябвало да пътуват за Турция и от там към Либия. В Либия трябва да поемат част от охраната на пристанището в Зуара. Тази информация насочва случая в друга посока. Зуара е под контрола на либийското правителство, подкрепено от Анкара. Русия и Турция подкрепят различни страни в либийския конфликт и досега руски наемници бяха използвани само в Източна Либия при силите на Халифа Хафтар, подкрепен от Москва", се казва в публикацията на De Re Militari.
"МАР са базирани в Петербург и от години имат дейност в Украйна и Сирия, близки са и до ЕНОТ, които оперираха на територията на Донбас и Балканите. Самите МАР са предоставяли често охрана на стратегически обекти, към които има интерес Кремъл. Според информацията, МАР е трябвало да подпишат договор в Турция и от там да заминат за Триполи и Мисрата в Либия, където да поемат охрана на обекти, включително на пристанището Зуара", коментира Руслан Трад.
"Всичко това поставя сериозни въпроси. Защо Лукашенко забива нож в гърба на Путин? Беларус е един от транзитните маршрути за наемници и тези коридори бяха договорени на най-високо ниво между Беларус и Русия. Защо руснаци отиват да охраняват обекти под контрола на либийското правителство, когато руски наемници участват на страната на отцепническите сили на Халифа Хафтар? Тук трябва да припомним важен момент - МАР и "Вагнер" са подчинени на различни силови структури в Кремъл, като ГРУ и ФСБ често имат сериозни разминавания в целите си", допълва още той.
Въпросите около случая със задържаните руснаци наистина са повече, отколкото отговорите.