Германия, Белгия и части от Нидерландия и Люксембург през последните дни бяха поразени от опустошителни наводнения, които взеха стотици жертви и потопиха страните в разруха и траур.
Валежите в германската провинция Северен Рейн отбелязаха абсолютни рекорди. По улиците можеха да се движат единствено лодки, домовете на хората бяха залети от стихията, а пороите успяха да отнесат дори част от замък. Само в германската провинция Райнланд-Пфалц има 110 загинали, а потвърдените жертви в провинция Северен Рейн-Вестфалия са 45.
И докато учените се опитват да разберат как точно климатичните промени са оказали влияние върху природното бедствие, вече е ясно, че наводненията в Германия ни дават един притеснителен "пръв поглед" как бурите ще се влияят от процеса на глобалното затопляне: с по-големи количества дъжд за по-продължително време.
"Няма нищо изненадващо - увеличаването на екстремните природни явления е нещо, което сме виждали във виртуални проекции на климатични модели", казва Дитер Гъртен, климатолог в Институтa за изследване на въздействието върху климата в Потсдам.
Климатолозите отдавна се опитват да предскажат бъдещи природни бедствия, като разиграват различни сценарии с помощта на дигитални климатични модели, но въпреки това природата все още успява да ни изненада. Гъртен признава, че е бил шокиран от размера и интензитета на бедствието. Собственият му роден град, Оберкайл, е сред сериозно пострадалите селища в Германия.
Екстремните дъждове като тези, които гледахме по новините през последните дни, са сред най-видимите резултати от процеса на глобалното затопляне. Подивелите природни явления като пожарите в Американския Запад и ураганите на Карибите може да са шокиращи за повечето хора, но не са неочаквани, поне не и за учените.
Как затоплянето влияе върху дъждовете
Според учените има два начина, по които климатичните промени допринасят за наводненията: с количеството дъжд и с бавното движение на бурята.
По-топлият въздух задържа повече вода. Това е така, защото при по-високи температури, водните молекули се кондензират в пара и се концентрират в атмосферата. Поради същата причина студените напитки в бутилките се изпотяват и именно на този принцип работят миялните машини и сушилните за дрехи.
Климатолозите са изчислили, че за всеки 7 градуса затопляне атмосферата може да задържа около 7% повече влага. С повече влага в атмосферата, има повече дъжд.
Дали наводненията са резултат от обилен валеж зависи от редица фактори, включително предишни валежи, градска среда и география, например дали районът е долина или е планински. Но със сигурност валежите имат значение.
Според скорошно проучване, публикувано в списанието Geophysical Research Letters, бавното движение на циклоните, носещи голямо количество дъжд, ще правят тези събития в Европа още по-драматични.
"Смятаме, че тези бури ще се движат още по-бавно през лятото и през есента заради топенето на ледовете в Арктика", казва Хейлър Фоулър, хидроклиматолог в Университета в Ню Касъл и един от авторите на проучването.
Арктика и Антарктика се затоплят два до три пъти по-бързо от останалата част на планетата. Според учените това затопляне дестабилизира струйните течения: тесните въздушни течения в атмосферата, които се образуват на границата на съседни въздушни маси с различна температура, например тези на полярните области и по-топлия въздух на север или юг.
Когато температурната разлика между полюсите и Екватора е голяма, струйното течение духа по-силно и по-равномерно, но когато полюсите се затоплят, разликата намалява и това забавя течението.
Резултатът е, че циклоните стоят на едно място повече време.
Предстои ли още от същото?
По-рано този месец международен екип от климатолози обяви, че екстремната жега в Северозападния Тих океан нямаше да се случи, ако не бяха климатичните промени.
Фоулър казва, че планират да разиграят модели, които да симулират какво се случва с атмосферното налягане в прединдустриални условия и след това ще приложат същите модели след климатичните промени, които се случват в момента.
Учените все още не дават категорични сведения дали глобалното затопляне е изиграло съществена роля в наводненията от последната седмица. Отделните им мнения обаче със сигурност сочат в тази посока и нещата не изглеждат оптимистично.