Посетил ли е Саудитска Арабия израелският премиер Бенямин Нетаняху, за да се срещне тайно с престолонаследника на кралството - Мохамед бин Салман - и гостуващия там държавен секретар на САЩ Майк Помпео?
Този въпрос може да има сериозно значение за бъдещето на Близкия изток, а от двете страни идват противоречащи си отговори.
Новината за въпросното посещение на Нетаняху и негови ключови съветници, включително шефа на разузнавателната служба "Мосад", в страната от Персийския залив беше съобщена от израелското обществено радио Kan и Радиото на армията, като те бяха цитирани от световните информационни агенции. Двете медии се позовават на анонимен източник в правителството на страната.
Според информациите делегацията от Израел е кацнала в новия град на престолонаследника Мохамед бин Салман - Неом, където се проведе срещата му с американския държавен секретар.
Журналистът от в. "Аарец" Ави Шарф пък публикува данни, проследяващи международните полети, според които бизнес самолет е извършил кратко пътуване от Тел Авив до Неом, на брега на Червено море.
Сайтаът FlightRadar24.com потвърждава това, показвайки как в неделя в 17:40 по Гринуич частен самолет "Гълфстрийм IV" е излетял от летище "Бен Гурион" близо до Тел Авив и е кацнал в Неом в 18.30 ч. по Гринуич. В същия ден самолетът е излетял обратно от Неом в 21.50 ч. по същия маршрут в Тел Авив.
Малко след обявяването ѝ дойде и първото неанонимно потвърждение - от член на израелското правителство и на партия Ликуд (чийто председател е Нетаняху). Министърът на образованието Йоав Галант обяви пред военното радио, че "самият факт, че тази среща се състоя и това стана публично известно, макар засега и полуофициално, е невероятно постижение".
Засега официална позиция от израелското правителство, както и от посолството на САЩ в Йерусалим няма.
Междувременно министърът на външните работи на Саудитска Арабия - принц Фейсал бин Фархан Ал Сауд - категорично отрече всяка подобна информация за среща между представители на двете държави, особено на толкова високо ниво в Неом.
"Видях информации в медиите за предполагаемата среща между негово кралско височество престолонаследника и израелски официални лица по време на посещението на държавния секретар Майк Помпео в Саудитска Арабия. Подобна среща не се е състояла. Единствените присъстващи служители бяха американци и саудитци", написа той в профила си в Twitter.
"Срещнах Помпео на летището и отидох с него на срещата. След това го върнах на летището. Саудитските и американските служители бяха единствените присъстващи през цялото време ", допълва още той.
Самият Нетаняху впоследствие не даде ясно опровержение на информациите. На партийна среща той е бил попитан относно евентуалното посещение в Саудитска Арабия, на което той предпазливо отговори, че никога не е коментирал и няма и да коментира подобни неща.
"Сериозно ли говорите? Приятели, през годините си никога не съм коментирал такива неща и не възнамерявам да започна да го правя сега", заявява израелският премиер. И макар някои да тълкуват думите му като опровержение на появилите се информации, други твърдят, че този обран и лишен от конкретика отговор е знак за точно обратното.
Ако подобна среща наистина се е състояла, тя действително е била с историческо значение, след като Израел и Саудитска Арабия не поддържат дипломатически отношения.
Нещо повече - арабското кралство не признава съществуването на Израел като държава. Официалната позиция на Рияд изключва нормализиране на отношенията с Тел Авив, като основна причина за това са палестинският въпрос и отказът на Израел да говори за образуването на палестинска държава.
Въпреки това обаче може все пак да се говори за затопляне в иначе липсващите междудържавни отношения, след като в края на лятото Саудитска Арабия обяви, че ще позволи на полети между ОАЕ и Израел да минават над въздушното ѝ пространство, включително и на израелски самолети.
Потенциалният мотив за тази среща с висши лица от Израел, Саудитска Арабия и САЩ може да се тълкува като опит да се затвърди тази неофициална коалиция, която от години Вашингтон се опитват да изковат за поставяне на обединен фронт срещу Иран.
За целта администрацията на Доналд Тръмп се опита да прокара и сделка за уреждане на палестинския въпрос, която поне към момента все още не е постигнала особен напредък.
Акцията на американския държавен глава успя да постигне много по-сериозен напредък по инициативата с други три страни - Бахрейн, Обединените арабски емирства и Судан, които през септември сключиха споразумения за нормализиране на отношенията с Израел.
Според споразуменията Тел Авив ще спре разширяването на суверенитета си върху еврейските селища на Западния бряг на река Йордан, което е предвидено в американския план за уреждане на палестино-израелския конфликт. От своя страна пък, трите държави ще започнат дипломатически отношения със страната и ще засилят общите действия.
Към момента Саудитска Арабия отказва да влезе в тази инициатива, но различни анализатори и информирани източници са на мнение, че 35-годишният престолонаследник на кралството, за разлика от баща си, е отворен към затоплянето на отношенията с Тел-Авив, дори и израелско-палестинския мирен процес да не постигне кой знае какъв напредък.
Неговият баща - крал Салман - е силен привърженик на палестинската кауза и това се смята за спирачката пред възникването на официални отношения с Израел.
Ако такава среща е имало действително, много вероятно е тя да е била провокирана от това, че почти по всяка вероятност Доналд Тръмп след Нова година вече няма да е президент на САЩ.
Победителят от последните избори Джо Байдън се очаква да има много по-студено отношение както към Израел, така и към Саудитска Арабия заради проблемите със спазването човешките права, които двете страни показват.
Това може да забави усилията на сегашната администрация да наложи желания сега алианс от държави в Близкия изток, който да се противопостави на напредването на Иран.