Въпреки годините пренебрегване от руското министерство на отбраната, новата бронирана бойна машина за поддръжка на танкове на бойното поле БМПТ - "Терминатор" вече е на бойното поле.
Руските сухопътни войски получиха в началото на декември първата си партида от осем "Терминатори" за провеждане на полеви тестове, съобщава специализираният сайт Defence News.
Руската държавна телевизия показа на 2 декември няколко БМПТ машини, присъединени към 90-а танкова дивизия в Челябинска област на Урал.
На машините отне 30 години да преминат от фазата си на представяне до реалната си поява на терен. А според всички оценки до момента машината има "чудовищна" сила.
БМПТ е проектиран да придружава танкове на бойното поле, за да ги защитава от вражеските противотанкови екипи. И макар да беше пренебрегван като опция от Кремъл в продължение на дълго време, "Терминаторът" доказа своята ефективност по време бойните действия в Сирия.
БМПТ взема шасито на основния боен танк T-90 и заменя кулата му с... с много оръжия. На практика "Терминаторът" е въоръжен с две 30-милиметрови автоматични оръдия 2A42, два автоматични гранатомета АГС-17 "Пламя", четири противотанкови ракети 9M120-1 "Атака", които са в състояние да достигнат цели до 6 километра разстояние, а в някои случаи притежава и дистанционно управляема 7,62-милиметрова картечница.
Превозното средство може да достигне скорост от 60 км / ч и се управлява от екипаж от пет души (четирима оръжейни оператора и шофьор), които са защитени от тежката броня на шасито и резервоара, както и от масивни бронирани плочи, предназначени да неутрализират ракети.
"Уникалността на тази бронирана машина е способността ѝ да следва три цели едновременно с всичките си оръжейни системи", обяснява полк. Андрей Сигарев , заместник-командирът на танковата дивизия, каза пред националната телевизия Първи канал.
Според военни експерти един "Терминатор" има капацитета да замени моторизиран взвод от 40 войници и шест бронирани машини, което е достатъчна оценка за внушителната му бойна мощ.
БМПТ е проектиран в края на 80-те, като беше изваден от склад след катастрофалната война на Русия в Чечения от 1994-1995 г. Тогава руските танкове и тежки бронирани машини понесоха големи загуби в битка срещу чеченските партизани.
Малко преди 1995 г. настъплението на руските сили в град Грозни завършва с тежко клане за силите на Кремъл. Само 131-ва бригада "Майкоп" загуби 800 души, 20 от 26 танка и 102 от 120 други бронирани машини. И това в рамките на два дни бойни действия.
Един от големите фактори, довели до тези сериозни загуби, е самият начин, по който руските танкове са проектирани. Наземните бойни машини в състава на руската армия, а преди това и на Червената армия са известни с това, че са по-малки и по-лесни да се скрият от полезрението на врага, но това има своята цена.
Този им дизайн ограничава способността им да оперират по-гъвкаво с основните си оръдия, което като цяло ги прави по-мудни срещу войска, която е екипирана да се бие с руски танкове.
Затова и напредвайки в градска среда, изпълнена с многоетажни сгради, руските танкове просто не могат да вдигнат оръдията си достатъчно високо, за да засегнат противниковите противотанкови екипи, които с лекота ги свалят стреляйки отгоре.
По принцип руските танкове са снабдени с 12,7-милиметрови тежки картечници, способни да стрелят на големи височини. Оръжията обаче са предназначени за удари по хеликоптери и самолети, а екипажът им оставя командира на танка изложен на огън от стрелково оръжие.
Затова след битката при Грозни БМПТ бива проектиран за защита на танкове именно от подобни наземни екипи. Целта на тези машини е да търси, идентифицира и обстрелва противникови противотанкови екипи. А с новите си въведения, това става лесна задача за "Терминатора".
Автоматичните оръдия, картечниците и гранатометите на превозното средство могат да се регулират според височината на целта, като така могат да ударят вражески войски във високи сгради, без да излагат никого на опасността от противниковия огън.
"Терминаторът се е доказал като "универсален войник", който може самостоятелно да се бори с терористи, въоръжени със стрелково оръжие, гранатомети и противотанкови управляеми ракети, както и да устоява на танкови взводове, оборудвани с безпилотни летателни апарати", казва Виктор Литовкин, пенсиониран военен полковник и старши военен анализатор на руската правителствена информационна агенция ТАСС, цитиран от Defense News.
"Неговият опит на бойното поле разсея съмненията на генералите относно приемането му от руската армия и увеличи нейния износен потенциал", обяснява още Литовкин.
През 2010 г. Министерството на отбраната се отказа от плановете си за финансова подкрепа за развитието на Терминатора. По това време министерството се оглавяваше от Анатолий Сердюков, който веднъж предложи закупуване на оръжия от чуждо производство, за да се ускори модернизацията на военните.
Сега обаче плановете на военните са се променили, давайки повече тежест на БМПТ в общата стратегия на руската армия.
В западните армии като тази на САЩ и на НАТО по принцип няма нищо подобно на тази машина - нито като сила, нито като функционалност. И причината за това е една - НАТО не смята, че подобен род машини въобще са му необходими.
Опитът на американската армия от войната в Ирак и по-специално от битката при Фалуджа през 2004 г. показва, че танковете работят сравнително добре в градските райони. И всичко може да се сведе до обучението на танковите бригади.
Докато бригада "Майкоп" настъпва в Грозни в колонна формация и остава в капан, когато предните и задните машини в колоната са унищожени, войските на САЩ, настъпващи във Фалуджа, оперират с демонтирана пехота, която изкоренява вражеските сили, докато танкове са пратени да се се справят с особено упорита и устойчива защита.
Доскоро това беше оценката и на Кремъл. Руските сухопътни войски одобриха БМПТ за употреба през 2010 г., но така и не направиха поръчка за тези машини, обявявайки ги за ненужни на съвременното бойно поле.
Очевидно Москва сега е променила решението си. Силите на НАТО разчитат до голяма степен на пехотата, оборудвана с противотанкови оръжия, и превозно средство като "Терминатора" в крайна сметка може отново да бъде полезно за руските пехотни сили, ако се стигне до пряк сблъсък.
Що се отнася до прякора "Терминатор", не е ясно откъде е дошъл, но може да е препратка към филмите на Джеймс Камерън. Все пак оръжейната система на БМПТ разполага с две "рамена", снабдени с автоматични оръдия и противотанкови ракети, придавайки известна прилика с роботизираните танкове Hunter-Killer от научнофантастичната поредица.
Предстои да видим обаче дали тези бойни машини на руската армия ще се окажат също толкова смъртоносни, колкото и съименника си.