В началото на февруари 2020 г. агентите от Администрацията по контрол на наркотиците в САЩ (DEA) започват да забелязват нещо необичайно - цената на метамфетамините и фентанила (синтетичен опиоид) по улиците в Лос Анджелис се качва драстично.
Междувременно на близо 11 000 километра в китайския град Ухан епидемията на новия коронавирус се разраства все повече и повече. Наложени са и мерки за социална изолация, а 11-те милиона жители на града си остават вкъщи.
И не само - лабораториите в Ухан, където се произвеждат голяма част от метамфетамините и най-вече фентанилът, също са затворили. Това значи едно - най-големият производител на въпросните вещества е спрял да изнася продукция.
Това е и добра, и лоша новина за потърпевшите в САЩ.
Страната от години се бори с друга епидемия: тази на зависимите от фентанила. Опиоидът е 50 пъти по-мощен от хероина и 100 пъти - от морфина, а в тези факти се крие и причината около 30 000 американци да умират от свръхдоза всяка година.
Въпреки това обаче наркотичният аналгетик е легален в Китай, където се приготвят основните му съставки. В Ухан също така се намират и много от световните доставчици на химикалите, използвани за производството му. Те обаче не изнасят продуктите си директно към САЩ.
Всъщност първите купувачи на химикалите, с които се приготвят тези наркотици, са мексиканските картели, които през последните години възприемат фентанила като свой "звезден" продукт - по-евтин и по-лесен за производство от хероина и кокаина.
Според Министерството на правосъдието на САЩ да се направи един килограм от него струва едва около 32 000 долара. С тази сума картелите могат да произведат милион дози, които се продават на улицата за по 20 долара всяка.
Първият, който вижда в това ползотворен бизнес, е бившият лидер на картела Синалоа - Хоакин Гусман, познат като "Ел Чапо". По-късно синът му Овидио Гусман продължава започнатото от баща си и се превръща в един от основните дистрибутори на фентанил за Щатите.
Според доклади на DEA, преди 2017 г. опиоидът е бил превозван директно от Китай в САЩ. Двете правителства обаче се споразумяват да прекратят този процес, а от това впоследствие започват да се възползват най-вече мексиканските наркобосове.
През последните години суровините, които излизат от Ухан, отиват директно в нелегалните лаборатории на Халиско и Синалоа. Когато крайният продукт - фентанил под формата на хапчета или прах - е готов, мексиканските наркотрафиканти го прекарват през някой от граничните пунктове със САЩ, най-вече в малки кутии за храна или в торба с играчки.
От началото на пандемията насам обаче бизнесът се променя. Веригата за доставки на фентанила, който клинично се използва като обезболяващо или анестетично средство за онкоболни, е прекъсната заради затворените граници. Това съответно означава, че мексиканските картели нямат вещества, с които да го изработват, а цените му в задния двор на САЩ скачат двойно.
Ситуацията обаче кара мексиканските картели да станат по-креативни, а според Тери Коул, бивш агент на DEA, те дори започват сами да произвеждат съставките, за да елиминират зависимостта си от Китай.
По думите му картелите дори ангажират професори по химия от университетите в Мексико, които да им помагат и да контролират ежедневното производство.
Междувременно през септември 2019 г. писателят и журналист Бен Уестхоф публикува своята книга Fentanyl, Inc., в която подробно описва как химикалите, произведени в Ухан, създават смъртоносната епидемия в САЩ. Неговите разследвания започват тъкмо в компанията, която произвежда веществата -Yuancheng.
"Представих се за потенциален клиент и видях щандове за продажби, поддържани от стотици радостни дипломанти, които изпращаха съобщения с емотиконки на клиентите си в Мексико. Казаха ми също така, че с радост ще ми продадат вещества, с които да си направя фентанил, тъй като те не са нелегални в Китай. Те даже ми показаха и фалшиви опаковки, използвани за превоза им в чужбина, включително такива от кучешка храна или бананови сандвичи, с които да се избегнат митническите проверки", пише Уестхоф в книгата си.
Компанията Yuncheng е основана през 2001 г. и има клонове в различни градове на Китай, както и два завода - един в Шънджън и един в Ухан.
Седалището на втория е разположено в квартал Уханг и дели пространството си с хотел в осеметажна сграда. Компанията предлага повече от 10 000 различни химични съединения - от хранителни добавки до фармацевтични продукти, колаген, пестициди, ветеринарни продукти, анаболни стероиди и химически прекурсори, използвани за синтезиране на лекарства.
И все пак през 2018 г. компанията обяви, че спира да продава NPP и 4-ANPP - най-често срещаните вещества за производство на фентанил, защото са "нелегални в Китай". Въпреки това обаче те все още могат да се намерят на много места онлайн.
В неотдавнашно интервю за "Лос Анджелис Таймс" Логан Паули, анализатор в Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната, обясни, че обявените цени на тези химикали в Китай може да се увеличи между 25% и 400% след края на февруари.
Иначе в средата на юни Щатите обявиха, че ще наложат санкции на четирима души и една компания в Китай заради предполагаемо участие в "международни операции за трафик на наркотици", по-конкретно на фентанил.
Това обаче не е достатъчно, за да прекъсне смъртоносната верига - новините в САЩ почти всекидневно отразяват нови случаи на злоупотреба и дори смърт.
Последният от тях е за 19-годишно момиче от Денвър, починало от свръхдоза на 25 юли. Само в този град от януари до май, въпреки коронавируса и по-високите цени, смъртните случаи са се увеличили с 291% спрямо същия период миналата година. Ето защо не е случайно, че се говори за епидемия, също толкова страшна, колкото и онази, с която се бори целият свят.