Долината на река Жавари е едно от най-изолираните и отдалечени места в Бразилия. Oгромно пространство от Амазонската джунгла с размерите на Австрия, където реките се явяват почти единствените възможни пътища за придвижване.
Това е едно място, което е колкото красиво, толкова и опасно.
Не са много хората, които живеят там, като те са предимно скромни рибарски общности от местното коренно население на Бразилия. Голяма част от тях се изхранват чрез незаконен риболов, а пък близостта на региона до Перу и Колумбия го превръща в естествен маршрут за международния наркотрафик.
Именно тези проблеми са централна част от работата на британския журналист Дом Филипс и активиста за правата на коренното население Бруно Перейра. Двамата изчезнаха на 5 юни в отдалечен район, който се намира на 1000 километра от щатската столица Манаус, а шансовете за тяхното намиране живи вече клонят към нула.
В неделя местните власти обявиха, че са открили лични вещи на двамата, а малко по-късно семейството на Филипс потвърди пред медиите, че с тях се е свързал посланикът на Обединеното кралство в Бразилия, който им е съобщил, че са намерени две тела, завързани за дърво. Бразилската полиция обаче все още не потвърждава за подобно нещо.
Въпреки това съпругата на журналиста Алесандра Сампайо и неговата майка споделиха публикация в Instagram, в която казват, че Дом Филипс "вече не е сред нас".
Изказа се дори самият президент Жаир Болсонаро, според когото шансовете действително са нищожни.
"Всички доказателства навеждат на мисълта, че с тях най-вероятно се е случило нещо ужасяващо. Открити са човешки органи, които плуват в реката. Те са вече в столицата Бразилия, за да бъдат подложени на ДНК тестове", съобщи той в понеделник в интервю пред местна медия.
Смята се, че в дните непосредствено преди изчезването си Филипс и Перейра са получавали заплахи за живота си. За последно двамата са били в малкото селище Сао Рафаел, където Перейра уговорил среща със старейшините на местно племе.
Тя така и не се осъществила и двамата тръгнали да се връщат с лодка към хотела си в град Аталая ду Норте, недалеч от границата с Перу. Малко по-надолу по реката били забелязани за последен път в селището Сао Габриел.
Досега полицията е задържала всички от там, за които се знае, че имали контакт с изчезналите. Един от арестуваните е и основен заподозрян. Неговото име е Амарилдо да Коща, в чиято лодка е открита кръв както и оръжия за незаконен риболов.
При всички положения загубата на хора като Дом Филипс и Бруно Перейра ще бъде тежка в борбата за опазване на Амазонската джунгла, тъй като двамата бяха влиятелни гласове.
Британецът за последно е събирал материали за книга именно в тази посока. Той има дълга кариера като журналист за The Guardian, The Independent и The Washington Post. През последните повече от десет години се установява в Бразилия и започва да се занимава с активизъм и защита на околната среда, като основният му фокус е Амазонската джунгла и уязвимите общности в нея.
"Той твърдеше, че иска да бъде неутрален, че иска да чуе какво имат да кажат хората", споделя съпругата му Алесандра. "Интервюира миньори, разговаря с хората от реките, с местните, с природозащитниците. Искаше да даде гласност за онези, чиито гласове не се чуват."
В това му начинание неизменен помощник се оказва Бруно Перейра, който е известно име в областта и човек със сериозни познания и контакти.
С негова помощ е създадена система за регистриране и картографиране на инциденти, които да бъдат препращания към полицията. Той също така е показвал на хората как да използват дронове и GPS за проследяване на бракониери.
Двамата започват да работят заедно по време на експедиция в региона през 2018 г., докато Перейра работи за FUNAI - бразилската държавна агенция, която е отговорна за защитата на 235-те племенни общности в страната. Повечето от тях с малък или почти никакъв досег до цивилизацията.
В продължение на десетилетия задачата на FUNAI e да съхрани естествения начин на живот на тези хора, като те останат защитени от заплахите на външния свят. Като ръководител във FUNAI Перейра успява да спомогне за превръщането на подобни зони в защитени резервати.
Проблемът е, че тази земя е експлоатирана и желана от незаконни дървосекачи, бракониери и миньори. Тя е ценна и за трафикантите на наркотици и животни, които виждат отдалечените водни пътища и скрити пътеки и джунглата като начини за прекарване на тяхната стока.
Не винаги обаче задължително става въпрос за ярко разграничение между добри и лоши.
Хората са изключително бедни, а често пъти бракониерството и контрабандата са единственият им начин за прехрана. Така те стават лесна цел за наркотрафикантите, които се възползват от ситуацията и предлагат лесни пари на фона на ширещия се недоимък в региона.
Борбата срещу тях е допълнително усложнена от неглижирането на проблемите от страна на федералното правителство. От встъпването в длъжност на Болсонаро през 2019 г. бюджетите за коренното население са свити, а дейността на FUNAI - ограничена.
Това ограничава възможностите за подобряване на живота там и не оставя особено много варианти за избор сред местното население.